Agentul de racire al motorului

Cum se rezolvă diverse probleme
alyyt7
Posts: 24
Joined: 04 Jun 2007, 12:54
Auto:
Location: Timisoara

Agentul de racire al motorului

Post by alyyt7 »

Salut,

Am observat ca nivelul lichidului in rezervor pentru agentul de racire a motorului este cu aprox 1 cm sub marcajul "L".

In manual scrie:
"Sistemul de racire cu supra-presiune are un rezervor umplut cu lichid de racire cu antigel, valabil tot anul. Rezervorul este umplut din fabrica. Verificati punctul de inghet al lichidului de racire si nivelul acestuia cel
putin o data pe an.
"

Eu am masina de 3 saptamani si are doar 750 Km. Nu ma pricep deloc la masini, dar din manual eu inteleg ca ar trebui sa tina in jur de un an si nici vorba de doar 3 saptamani.

Este normal ca nivelul lichidului sa fie asa de scazut?

Mersi.
KIA Cee'd 1.4 GSL LX BEST - Machine Silver

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

evident, NU! nivelul antigelului tre sa fie "intre semne" ! acu, nu e nici o tragedie daca e un pik mai jos....numa ca trebuie sa il aduci intre semne. cat de rpd potzi :)

despre tipul antigelului folosit..ar fi bine sa ii intrebi pe cei de la kia ce trebuie sa cumperi din comertz...nu musai de la ei !! completarea e o treaba simpla...shi chiar dc nu te pricepi la masini, poti sa o faci si tu..:))
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@alyyt7 - ai verificat lichidul de racire cind ai luat masina?
Sint cazuri cind la pregatire niste baieti smecheri isi complecteaza ei lichidul de la masina lor cu al clientului.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

tot in manual scrie: 'ethylene-glycol-based coolant', 'DO NOT USE alcohol or methanol coolant or mix them with the specified coolant'.
partea cu agentul de racire este descrisa in manual incepand de la pagina 7-33.
ce vrea sa zica manualul e ca agentul de racire are o concentratie de antigel potrivita pentru toata perioada anului, nu e vorba de un termen de valabilitate. de schimbat se schimba cum scrie la pagina 7-6, la 100.000km sau 5 la toate tipurile de motoare.

in principiu e nevoie de antigel "albastru". conform sefului de service din craiova ei folosesc "antigel fara fosfati si cu protectia pieselor din aluminiu". deci criteriile dupa care trebuie cautat astea ar fi.

si la mine a fost nivelul cam pe linia de low. am turnat maxim 100ml de apa distilata si am amanat grija. dupa niste km de mers a mai crescut nivelul fata de unde m-am oprit eu din turnat semn ca de fapt el era oricum bine. atentie, verificarea nivelului se face cu motorul rece. avand in vedere ca in total sunt vreo 6 litri de lichid de racire, probabil in proportie de 50% antigel si 50% apa, actiunea mea a modificat aceasta proportie la 48.4% antigel si 51.6% apa, crescand temperatura minima la care amestecul e eficient la vreo -33 de grade. daca amestecul e facut cu doar 40% antigel, atunci temperatura minima pentru motorul meu este de -23.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

alyyt7
Posts: 24
Joined: 04 Jun 2007, 12:54
Auto:
Location: Timisoara

Post by alyyt7 »

Nu imi amintesc exact care era nivelul lichidului cand am ridicat masina, dar era in limite normale pentru ca m-am uitat sub capota si un nivel scazut sigur imi sarea in ochi. Cred ca era undeva peste jumatatea dintre L si H.

O sa intreb la Kia. Mi se pare ciudat ca a scazut asa jos si nu inteleg care ar putea fi cauzele.
KIA Cee'd 1.4 GSL LX BEST - Machine Silver

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu zic sa completezi deocamdata si sa mai urmaresti inca vreo sapt nivelul. Poate a scazut doar acum, cand a fost la inceput. La mine nici n'am stat sa verific chestiile astea :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

la mine e chiar pe mijloc intre semne...am verificat cu motorul relativ rece(cam dupa 3 ore dupa ce am oprit motorul, o fi de ajuns?)
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@alyyt7 se poate completa. Trebuie urmarit, daca continua sa scada, daca exista pete pe sub masina (excluzand pe cele ce pot fi generate de AC), iar daca fenomenul continua, cred ca o viziti pe la serviceul KIA nu strica. Drum bun.

@doringvd cam 3 ore sunt suficiente pentru a verifica nivelul antigelului. Numai bine. :)
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

radu256
Micutzii
Posts: 55
Joined: 03 Aug 2007, 21:19
Auto:
Location: Bucuresti

Post by radu256 »

A avut cineva curiozitatea sa masoare la ce temperatura rezista antigelul din instalatie? Eu am vrut dar am gasit sparta "pipeta" cu care masuram...
Cee'd 1.4 Base + ceva optionale, kompass blue; in circulatie din 01 August 2007

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

radu256 wrote:....Eu am vrut dar am gasit sparta "pipeta" cu care masuram...
si la mine am gasit-o sparta ...la fel! :D chiar ma gandeam sa leg desimetrul cu o atza si sa ii dau drumul inauntru..dar mai trebuie sa il si citesti !! :D :D acu', prea ne mananca'n...si pe noi ! xcum, rezultatul citirii este interesant pt totzi ....numa ca asta trebuie sa o faca fiecare, avind in vedere ca dealerii sunt de la kia si au si ei nevoi si....traim in romanica! :x
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

ce 'pipeta' :?:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Metoda practica de vericare:
Luat monstra intr-o sticluta, din rezervorul de agent termic si pusa in congelator.
Daca nu ingheata e in regula.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Sau lasati moNstrii in treaba lor si luati mostre (=probe) si incercati ce a zis gcristi!!! :twisted:
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

doringvd wrote:ce 'pipeta' :?:
pai este un dispozitiv de masurare a densitatii lich de racire format dintr-o pipeta MARE si GROASA :) in care se afla ...densimetru !! tragi lichid in pipeta, astepti sa se linisteasca si citesti temp de inghetz! :D

@gcristi: da, e o idee dar...si pt asta trebe ...pipeta !! :P ...si temp in congelator -12 ? sau -18 sau :?:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

alyyt7: nu ne-ai mai spus daca ai verificat nivelul ...la rece! Daca este tot sub marcaj nu e bine pentru ca ar fi trebuit sa stai linistit 1 an de zile, nu sa pandesti variatiile din borcan...Oricum problema e usor rezolvabila pentru ca gasesti in toate supermarketurile antigel, doar sa fii atent la specificatii...Asta daca vrei sa eviti sa pierzi o zi pe la service, incercand sa le demonstrezi alora cum e cu nivelul... :x

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”