Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
nici

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by nici »

Sfatul meu, daca se intampla sa iti sara o pietricica in geam nu are rost sa il schimbati, doar daca s-a intins crapatura. Daca e o floricica mica, se repara. Eu cred ca ce se face in service nu se compara cu ce vine din fabrica. Sunt carpeli.
Un prieten a schimbat parbrizul si dupa cateva zile iar i-a sarit o piatra. Si apoi, nu are rost, nu se vede si tine ca si cum ar fi nou.

eugcon
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2008, 15:27
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by eugcon »

Eu am luat o pietricica pe langa Carrefour Orhideea. Mergeam cam cu 20 km/h. M-am ales cu o ciobitura de 1 cm. Si mie mi s-a parut ca s-a ciobit prea usor....
KIA Best 1.4 109CP Cine are noroc, are......

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie parbriz

Post by Ursulake1 »

Salutare !
Ati vazut cu totii ca in urma scaderii temperaturii au inceput sa inghete geamurile masinii. Prin urmare, grabindu-ma sa ajung la o intalnire, am dat drumu la dezghetare insa dupa 5 minute tot era gheata pe parbriz, tocmai buna pentru un cockteil. Asadar am luat o bucata de carton mai groasa ( dintr-un pahar de la MC ) si am inceput sa razui. Apoi am constatat cu stupoare ca m-am ales cu niste zgarieturi de toata frumusetea.
Sper sa fiu caz unic, si daca se poate sa ma indrumati catre un service pentru rezolvarea problemei. Am citit despre tot felul de solutii minune, le-a incercat cineva ?
Respect
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie parbriz

Post by costelo »

Sa inteleg ca s-a zgariat geamul de la o bucata de carton....nu prea cred :?: :lol:
Cel mai probabil a ramas cartonul pe parbriz
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reparatie parbriz

Post by BAU »

@Costelo
Sa stii ca Ursulake1 are dreptate .Este un topic intreg despre masina de portelan parca (incearca sa-l gasesti )
Acelasi lucru l-am observat si eu iarna trecuta cind am curatat parbrizul cu racleta de plastic .
Intr-adevar parbrizul s-a zgiriat dar din fericire nu in zona de vizibilitate si nu foarte rau .
Luneta am zgiriat-o mai rau ,dar dupa ce m-am enervat suficient de tare ,nu am mai bagat-o in seama .De atunci m-am hotarit sa nu mai curat parbrizul decit cu instalatia de dezaburire pina la topirea ghetii apoi sa folosesc stergatoarele.
Nu am incercat sa repar zgirieturile dar sint convins ca se poate lustrui cu pisla rotativa de turatie mare si pe post de pasta abraziva o solutie de hidroxid de aluminiu (de culoare alba asemanatoare laptelui ).
Daca este vre-un coleg de forum ce se pricepe mai bine la acest lucru sa ne confirme .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie parbriz

Post by Ursulake1 »

costelo wrote:Sa inteleg ca s-a zgariat geamul de la o bucata de carton....nu prea cred :?: :lol:
Cel mai probabil a ramas cartonul pe parbriz
Man, nu vorbesc prostii :) Pui parbrizul tau la bataie sa facem o reconstituire ?
Am citit despre lustruirea parbrizului pe diferite forumuri. Este eficient pentru zgarieturile fine, insa are un mare dezavantaj - apare fenomenul de lupa :| Nu m-ar deranja sa platesc lustruirea daca as sti ca nu imi stric ochii pe urma din cauza asta ...
De asemenea am primit sugestii cu "accidente nefericite" ( o caramida, un ghiveci, un turture ) insa sincer nu ma indur :( Mi-e frica mai mult de faptul ca romanasul n-o sa-mi puna noul parbriz bine si o sa incep sa aud fluieraturi, o sa am parte de cascade live in habitaclu, etc. Am sesizat ca de la 90 la 110 km/h se aude un zdranganit pe la bord care dispare dupa ce trec de acest prag, cred ca pe la sistemul de incalzire al parbrizului, insa asta e alta treaba.
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

MCI
Posts: 42
Joined: 10 Aug 2007, 12:33
Auto:
Location: VALCEA

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by MCI »

Salutare la toata lumea ...

Sunt "un fericit castigator" la loteria drumuri din Romania ... sectiunea pietre in parbriz!!!
M-am gandit ca ar prinde bine sa impart din aceasta euforie spunandu-va cum am rezolvat problema.
Evenimentul s-a intamplat pe un drum national DN67, aveam o viteza decenta ~50Km/h, cand un camion care circula din sens opus s-a gandit sa se bage in seama improscandu-mi "unica" piatra pe care a gasit-o pe drumul respectiv direct in parbriz ... consecinta ... o stea de toata frumusetea ca nu iti venea sa iti mai iei ochi de la ea.
Odata cu scaderea temperaturilor steaua mea s-a transformat in "cometa" ce imi brazda toata privelistea din habitaclul lui SID ... atunci am decis sa distrug acest "vis" si sa revin la realitate.
1. Am mers direct (pt. evenimente dupa 1 Ian 2009) la CASCO (Generali -- super OK) unde mi-au deschis dosar de pagube --- 20.01.2009 ;
2. Cu dovada de la Generali, am mers la IMG - Giurgiului (Super OK...dar e loc si de mai bine) unde au deschis dosar de reparatie si ghici ... mi-au facut programare joi (22.01.2009) desi initial imi spusesera ca s-ar putea sa astept 7-8 zile pana sa soseasca parbrizul--- 20.01.2009;
3. Joi ... spalat masina...dus in service ora 10 ...ridicat masina in aceasi zi ora 17 --- 22.01.2009;
Rezultatul ... cel putin la prima vedere pare unul suriprinzator ... parbrizul este exemplar de bine prins ... ramane sa vad cum se comporta in timp ...
Ar mai fi un singur amanunt de spus aici ...PRETUL TOTAL ....2640.76 RON ... hmmmmmmm Romanie, Romanie ...
Daca va mai pot oferi si alte informatii ... pentru o natiune de SID-uri unita :wink:
KIA Cee'd 1,6 CRDI LX 90 CP Machine Silver

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by SeKAh »

Ar mai fi o informatie: cat din suma aia de 2640 o reprezinta pretul parbrizului propriu-zis?

Adica pret fara manopera si solutie de lipit.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by bumblebee »

Daca parbrizul e atermic si cu senzori de ploaie/lumina atunci pretul e oarecum ok.

Daca nu, ai fost tepuit de vreo 20 de milioane de lei :D
http://www.clubc4.ro/viewtopic.php?f=61&t=2778
Kia Cee'd 1.4 best

MCI
Posts: 42
Joined: 10 Aug 2007, 12:33
Auto:
Location: VALCEA

Re: Parbriz ciobit de o piatra

Post by MCI »

@SeKAh ...iti redau mai jos toate datele legate de devizul pe reparatie:
NR. COD DESCRIERE COD PIESA PRET
1401 PARBRIZ 86110 1H000 1598.72
1411 SET ADEZIV PARBRIZ ZK200 63001A 406.93
1421 ORNAMENT PARBRIZ 86130 1H000 119.35
MANOPERA 160.00
din care ...mai fac ei o reducere de 5%(106.25), habar nu am de ce, si mai adauga diverse piese (40.38)
in total fara manopera 2059.13 RON + 160 (manopera) =2219.13 RON +19%(TVA) = 2640.76 RON #-o

@bumblebebe ... tare as vrea sa stiu ce tip de parbriz este ... dar tinant cont ca SID-ul meu este versiunea BASE 1.6 CRDI ... nu vad ce ar pune parbriz cu senzori de ploaie ...

In rest numai bine ... si drum bun!!!
KIA Cee'd 1,6 CRDI LX 90 CP Machine Silver

dragosxtrm
Posts: 101
Joined: 18 Jan 2008, 00:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Parbriz crapat

Post by dragosxtrm »

Salutare!Astazi cand ma intorceam si eu linistit acasa,pe Soseaua Chitilei a trecut un camion pe celalalt sens si mi-a proiectat o pietricica in parbriz avand ca rezultat o crapatura in forma de floricica cam de dimensiunea unei unghii de deget(mare:D).Acum intrebare este cam cat costa inlocuirea lui?Eu am Casco dar va trebui sa platesc fransiza de 100e.Aaaa..si daca dau o mica "atentie" se poate inlocui cu unul hidrofob?Daca ma poate ajuta cineva cu pasii ce trebuiesc urmati,sunt numai urechi.Bafta si drum intins fara incidente.
Cee'd 1.4l Best Piston Gray
B 84 SDG

Boby

Re: Parbriz crapat

Post by Boby »

Am avut si eu aceeasi problema, neavand Casco am apelat la o clinica de parbrize (expert detailing.ro) au extras aerul cam 1 ora si apoi au introdus o rasina, cu scopul de a nu se extinde sub forma de crapatura, ceea ce ai folosit tu incorect ca titlu. Pret 70 lei si nu se cunoaste aproape deloc mai ales la exterior.

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Parbriz crapat

Post by GeorgeC »

dragosxtrm wrote:Aaaa..si daca dau o mica "atentie" se poate inlocui cu unul hidrofob?
Na...parbriz este numai UV dupa cate stiu. Hidrofoabe sunt lateralele din fata. SI eu am trecut print-o schimbare de parbriz. M-am facut cu parbriz UV si oglinda electrocromica (nu se mai potrivea vechea oglina :) ). Si asta fara frasiza si fara atentie (mai sunt si oameni care nu se asteapta la atentii) .
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz crapat

Post by shpid3r »

George cred ca tu esti un mare norocos :)
Fransiza nu intra in discutie, este o masura mai noua...
Dar sa te faci cu alte chestii decat ai pe masina... faina treaba

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”