Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
gaby s.
Posts: 26
Joined: 03 Mar 2008, 23:15
Auto:
Location: BACAU

Re: Parbriz crapat

Post by gaby s. »

Am avut aceiasi problema la vreo 2 saptamani dupa ce am cumparat masina.Depinde de firma asiguratoare unde ai CASCO eu la Asirom fiind prima paguba nu am platit fransiza dar a ajuns devizula la vreo 1500 lei(16 milioane vechi)
C'D SW 1,4 BEST OIL B LUE

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Parbriz crapat

Post by bumblebee »

Ca sai ai un geam hidrofob foloseste o solutie speciala (cred ca au si la expertdetailing tratament hidrofob)
Face exact aceasi chestie.
Kia Cee'd 1.4 best

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz crapat

Post by J0hn D0e »

Am fost luni la AGER pt o cobitura mica in parbriz si am intrebat daca au parbriz pt Cee'd. Mi s-a spus ca au pe stoc. Parbrizele sunt Saint-Gobain ca si cele de pe masinile nostre, numai ca nu au si sigla KIA (cica nu au voie sa comercializeze cu sigla). Pretul (cu tot cu montat) pentru un parbriz normal este in jur de 750 RON, iar pentru un parbriz cu dezaburire este 800 si un pic. La service-urile KIA, am inteles ca un parbriz normal costa (cu tot cu montat) spre 2700 de RON. Mi se pare cam mare diferenta "doar" pt sigla KIA de pe parbriz.
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

ceburec
Membru Kia Club Moldova
Posts: 2
Joined: 23 Feb 2009, 00:06
Auto:

Re: Reparatie parbriz

Post by ceburec »

Dupa cum vad problema nu numai la mine :D
Am primit si eu o pietricica in parbriz - nu era viteza mare si pietricica nu era mare, dar imediat am observat o steluta frumusica cu diametrul de 0.7-1 cm cu 5 raze :)
Pare sa fie sticla cam slaba pentru ca am si eu niste zgirieturi pe suprafata si niste puncte mici care sa vad in raza soarelui - cu toate ca nu am sters gheatsa de pe geam si nu am nimerit sub grindina sau nisip de sub roti :D

Despre slefuit - am incercat sa fac la o masina precedenta - renault 21 - nu stiu despre ce efect de lentila merge vorba ca a iesit minunat, geamul era ca nou. Chiar si daca apelam la fizica nu intseleg de ce sa iasa lentila dupa lustruire!?!? :?:

P.S. Am reparat-o si la fel si m-a costat ~10 $ cu garantie de 6 luni ... din pacate a ramas centrul stelutei, dar razele au disparut aproape complet.
Image

Cippo
Posts: 48
Joined: 22 Nov 2007, 14:34
Auto:
Location: Neamt RO
Contact:

Re: Parbriz crapat

Post by Cippo »

Mersi de info John. Si mie mi-a sarit o piatra de la un camion fix in mijlocu parbrizului si .. chestia grava e ca s-a si crapat dintr-o parte in alta :) si cum casco n-am .. imi faceam griji din cauza pretului mare pentru parbriz. :D

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz crapat

Post by SeKAh »

Merita sa incercati si aici: http://www.marctec.ro/?action=contact

PS: despre preturile (in aer) din service Kia nu mai vreau sa vorbesc, m-as repeta la infinit 8)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Parbriz crapat

Post by surfer »

parbriz spart am si eu.inflorit foarte rau dintr-o intamplare mai putin fericita (nu pot da detalii).
am lasat-o astazi la baneasa,maine e gata,pt ca am si capota de vopsit.deci....parbriz schimbat si capota motor revopsit...devizul in fata imi spune 3540 ron. :O.doar parbrizul este 1600 ron,omg :(. asta e.noroc cu casco!!!:D

drumuri mai bune!!!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz crapat

Post by Ogy »

@J0hn D0e
Daca e adevarat ce spui ai o mare beeeeeeeerrrrrrreeeeee!
Lasa-mi si mie un numar pe privat te rog!
La 800lei e chilipir le cumpar si le vand la astia la kia (si gata montate).... :)
Serios acum eu am putin zgariat parbrizul (ca un fir de par dala rahitic) si as vrea sa-l schimb si sa-mi pun dala cu de toate pentru toti ...cu mentiune ca sa si mearga.(de exemplu degivrare parbriz).

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz crapat

Post by b77dbc »

@Ogy

Nu stiu daca e suficient sa aiba parbrizul degivrare, iti mai trebuie si firele de la parbriz pana la butonul de on/off care in stanga jos langa cel de ESP. Nu cred ca ti-l vor monta si pe asta.
Ar trebui sa te interesezi inainte, parere mea :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz crapat

Post by Ogy »

Nu e problema oricum vreau sa-mi cumpar si panoul ala...firele cred ca le am ca e start...

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz crapat

Post by J0hn D0e »

@surfer

Din cate stiu (am vopsit bara la un service) un element vopsit e aproximativ 900 de RON - tu ai avut capota. De aici rezulta ca parbrizul plus montatul acestuia a fost aproximativ 2650 RON

@b77dbc

Ai dreptate.

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by singlecrys »

astia nu sunt sanatosi cu astfel de preturi, am patit-o si eu cu parbrizul , piatra sarita, rezultatul crapatura de 20 cm! deci, unde pot gasi si eu un parbriz la un pret acceptabil?are vreo legatura cu garantia daca il pui altundeva?
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by Ogy »

Asta?
http://www.autoglas.ro/

"Asiguram schimbarea de parbrize 24 de ore din 24, 7 zile pe saptamana pe intreg teritoriul tarii. Clientul poate pleca cu masina chiar la o ora dupa montarea parbrizului."
Sper sa nu fie considerata reclama. Am fost sunat mai devreme de un alt coleg de forum si a promis ca o sa vina cu feedback dupa ce il schimba.

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by singlecrys »

Ok, sa vedem ce o sa ne spuna dupa schimbare, apropo ce parere aveti despre UNILOT, zic ca au parbriz duplex la 340 de lei cu tot cu montaj, cica cele stratificate nu s-ar mai fabrica...! Daca stiti vreo firma prin Constanta, va rog sa postati aici!Merci
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

gbNOx
Posts: 8
Joined: 16 Feb 2008, 13:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Post by gbNOx »

Sal ,eu m-am programat ptr luni la AGER , am nevoie de masina zilele astea si in plus s-au anuntat ploi asa ca nu risc.Parbrizul costa 680 Ron este identic cu cel original (producator... transparenta... )dar are o tenta verzuie , desi au zis ca n are protectie UV :?: daca schimb si ornamentul ( cauciucul acela de pe margine) mai costa in jur de 100 Ron.Revin cu detalii.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”