Completare lichid parbriz....

Cum se rezolvă diverse probleme
aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

o ultima completare ! daca se poate ... Puneti in vas un lichid colorat si nu incolor astfel se poate observa cu usurinta cat % este consumata apa din vas ;)
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Bogdana »

Dezgrop subiectul asta pentru ca am constatat ca rezervorul de apa de parbriz pierde apa, ma gandesc ca s-a spart cumva. Aveti idee daca am cum sa verific/remediez eu treaba asta sau trebuie sa ma duc la service?

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Completare lichid parbriz....

Post by bogdan.citescu »

Il poti desface de acolo si verifici, numai ca nu prea vand cum ar fi putut sa se sparga, e destul de protejat acolo.
Am avut si eu o mica problema cu instalatia asta de spalat parbrizul si in loc sa iasa lichidul pe la duze, imi curgea prin capota. Se sparsese o duza acolo unde intra furtunul in ea; dar asta din prostia mea, am fost mai la sfarsitul verii la munte si aveam lichid de vara, bineinteles ca noaptea a fost frig si a fulguit inghetand tot lichidul, rezultatul fiind cel de mai sus :)
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Bogdana »

pot sa desfac tot rezervorul?
nu stiu daca s-a spart rezervorul sau poate a iesit vreun furtun ori ceva, cert e ca pierde lichidul foarte repede, intr-o zi a pierdut 3l. Ma mir si eu sa fie spart. La revizie, acu o saptamana, i-a schimbat becul de pe dreapta fata, am vazut ca sunt localizate foarte aproape, rezervorul de far, sa fi atins nenea din greseala vren furtun?

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Completare lichid parbriz....

Post by bogdan.citescu »

Da, poti desface tot rezervorul, e prins cu 2-3 suruburi. E posibil sa il fi atins cand a schimbat becul. Desfa-l de acolo si umple-l cu apa sa vezi pe unde curge.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Bogdana »

deci, in partea dreapta fata sunt doua rezervoare, unul care se cheama "rezervor pentru lichid de racire" si care intr-adevar se poate scoate, si cel de apa, care e defapt un tub care duce sub ceva metalic. Asta nu se poate scoate. Ratez ceva? :)

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Dannyboy »

Nu, ai sesizat bine. Ca sa desfaci acel rezervor va trebui sa demontezi roata dreapta fata, dupa care desfaci si scoica de plastic care protejeaza de mizeria aruncata de roata. Numai dupa operatiile astea vezi si rezervorul. Acesta e prins cu ceva suruburi (nu mai tin minte cate), si pe corpul rezervorului vei vedea si motorasul care stropeste (unic si pentru fata si pentru spate). Din acest motoras ies 2 furtune, fata si spate. Am scris toata aceasta polologhie ca sa intelegi ca nu te vad facand aceasta operatie. Dar nici nu e de mers in service, decat daca e vorba de garantie.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Bogdana »

Aha, am inteles, merci mult, oare de ce nu specifica nimeni ca nu e vorba de alea cateva suruburi decat dupa ce dai roata si scoica jos? :)

nu de alta dar pe un alt forum am gasit o explicatie cum se schimba becul de la far dreapta fata si zicea ca e f simplu, dupa ce scoti rezervorul de apa de parbriz :)

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Dannyboy »

Nu specifica pentru ca n-au gasit nimic pe wikipedia. Sunt unele masini KIA ceed la care dai jos rezervorul de lichid parbriz pentru a schimba un bec, dar numai la modelele cu stop pe fata.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Bogdana »

buna asta cu wikipedia :)

ramane sa vada cei de la service de ce si pe unde curge apa
asta se pune la consumabile oare? n-ar trebui, nu?

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Completare lichid parbriz....

Post by Dannyboy »

Bidonul nu e consumabil. Singura chestie care ar putea-o invoca ar fi ca nu ai folosit lichid corespunzator, adica sa fi inghetat si din cauza asta sa fi aparut fisuri/sparturi. Deci mergi cu nadejde la garantie.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”