Usa portbagajului-reglare

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
gnvalentin
Posts: 25
Joined: 28 Sep 2008, 00:00
Auto:
Location: Bucuresti

Usa portbagajului-reglare

Post by gnvalentin »

Salut comunitatea!
Pe scurt, sursa nemultumirii mele este urmatoarea:
- cumparat Cee'd SW Best 1.4
- parcurs pana acum 500 km
--> inca de la primele utilizari ale usii portbagajului (haion parca se numeste) am constatat ca nu se inchide decat daca o inchizi mai ca pe vremuri la Dacia Break, adica sa o trantesti mai tare un pic si apasat.
Cand zic "nu se inchide" ma refer la cele 2 trepte pe care trebuie sa le treaca haionul pentru a stinge ledul martor de la bord. Adica daca as pleca nu s-ar deschide in mers, dar nici inchisa nu este pt ca daca incerci sa ridici de el in sus se misca.
Mie tare nu mi se pare normal, cu atat mai mult cu cat dealer-ul de la care am cumparat masina mi-a aratat in show-room un alt SW la care daca ridicai haionul 20-25 cm si il lasai liber se inchidea ferm fara probleme.

A mai avut cineva problema asta cu haionul la SW?!
... posesor multumit de KIA Cee'd SW 1.4 Mars Red

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by c.ciprian »

Eu am avut, dar in urma unui accident. Am mers la IMG si s-a rezolvat repejor.

gdl
Posts: 17
Joined: 02 Apr 2008, 10:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by gdl »

La mine se inchide foarte bine.
Singurul lucru care ma deranja era zgomotul facut de placuta cu nr. de inmatriculare, dar am rezolvat-o din primele zile lipind nista banda dublu adeziva pe spate.
Kia Cee'd SW 1,4 Best - Kompass Blue

cmg_george

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by cmg_george »

Si la mine se inchidea destul de greu, asa ca am mers in service, le-am aratat si in 10 minute mi-au reglat-o sa se inchida daca ii dau drumu de la 25 cm(poate un pic de avant sa-i dau).... asa ca sfatul meu, mergi in service pentru ca masina este noua, in garantie si nu te costa nimic. Bafta

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by rexpopuli »

pai si ce au reglat baietii? pe unde au umblat? adica spun ca ne-ar folosi daca am afla cum putem sa o reglam noi, nu sa mergem la service...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

cmg_george

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by cmg_george »

Au desfacut spatiu de depozitare din porbagaj (ala adanc de la SW), prin scoaterea a...4 ,parca, capacele si suruburile mascate de ele, scos spatiul de depozitare, astfel se poate umbla la suruburile care tin inelul de care se printe inchizatoarea haionului. Au impins inelul asta inapoi, l-au strans putin, au testat, l-au mai mutat putin, au testat, stans definitiv, pus spatiu de depozitare la loc si gata :)
Last edited by cmg_george on 21 Oct 2008, 11:15, edited 1 time in total.

gnvalentin
Posts: 25
Joined: 28 Sep 2008, 00:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by gnvalentin »

tocmai ce am vb cu dealerul si, foarte amabil, m-a invitat la service. Se pare ca e doar o problema de reglaj .... si de timpul meu.
... posesor multumit de KIA Cee'd SW 1.4 Mars Red

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by seeds »

Am SW doar de doua luni si nu sunt probleme cu hayonul. Se ichide f. bine de la 25 cm. La tine am impresia ca au sarit peste unele reglaje ce trebuie facute la livrare asa cum am patit eu cu frana de mana: tinea doar la ultimul dinte, iar la panta pronuntata ceda. Dar s-a rezolvat in 6 min :wink: la service.Se va rezolva si la tine, cu siguranta.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by bogdanf »

Si la SW-ul meu au fost "probleme" cu inchiderea portbagajului. In primele zile nu mi se inchidea masina de la cheie si nu stiam de ce. Pina am vazut pe bord ca imi indica deschisa usa portbagajului. Inchisa mai cu incredere, e ok. In timp se va plia pe forta si directia de inchidere a proprietarului. :)
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

gnvalentin
Posts: 25
Joined: 28 Sep 2008, 00:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by gnvalentin »

eu stiu ca inchisa mai nu incredere este ok, dar nu mi se pare normal sa dau 12500 Euro si sa ma apuc sa trantesc ca descreieratul haionul ca la Dacia veche.
As fi vrut totusi sa raman cu gustul dulce ca nu am cumparat Loganul care face acelasi lucru, adica te muta din punctul A in punctul B.
... posesor multumit de KIA Cee'd SW 1.4 Mars Red

gnvalentin
Posts: 25
Joined: 28 Sep 2008, 00:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by gnvalentin »

s-a rezolvat problema!
am facut o vizita la service si au facut un reglaj .... acum se inchide fara efort.
... posesor multumit de KIA Cee'd SW 1.4 Mars Red

cmg_george

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by cmg_george »

gnvalentin wrote:....
As fi vrut totusi sa raman cu gustul dulce ca nu am cumparat Loganul care face acelasi lucru, adica te muta din punctul A in punctul B.
Si? A revenit gustul dulce?

gnvalentin
Posts: 25
Joined: 28 Sep 2008, 00:00
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Problema cu usa portbagajului SW-ului

Post by gnvalentin »

@cmg_george

... recunosc ... a revenit !
... posesor multumit de KIA Cee'd SW 1.4 Mars Red

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”