Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by Ogy »

Intradevar cele originale sunt mai bune (pe mine m-au tinut 5 ani) dar trebuie luat in calcul si parbrizul. Dupa atatia ani e ca un smirghel pt stergatoare.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Stergatoare cee'd

Post by quelloo »

poate din cauza asta ale mele inca rezista (sunt la al 3lea parbriz in 120000 km :) )
PS: nu numai ca rezista dar sterg mult mai bine la mine decat stergatoarele de pe niste masini noi in care am fost pasager in ultima vreme.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

Alea originale m-au tinut 2 ani si ceva.Dar am si mers cu masina mult(aprox 60000km) si nu le-am menajat in niciun fel,fie ca a fost iarna sau vara.Au scartait de la inceput iar cand le-am schimbat,abia daca mai stergeau(dare multe,scartait etc).Le-am schimbat cu Valeo silencio xtreme(pret 130 lei cand originalele aveau pretul ala prohibitiv de 200-300 lei).M-au tinut 4 ani si pe langa faptul ca sunt silentioase,sterg si excelent.Le-am schimbat cand am inlocuit parbrizul care era plin de zgarieturi,ciobituri care din pacate au stricat si stergatoarele.Am ales tot Valeo silencio.
Aceleasi performante remarcabile.Sa ma scuzati ca folosesc atatea cuvinte de lauda,dar am vazut alte stergatoare,pe alte ,pe alte masini si nu se compara.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by Ursulake1 »

Salut,
Dupa 6 ani m-au lasat si pe mine stergatoarele :) ( mai mult cel de pe dreapta era faultat, cel al soferului e inca intreg, doar ca scartaie ). Nu prea am folosit racleta, sticla parbrizului e atat de buna ca am reusit s-o zgarii cu un carton pe care l-am folosit pe post de racleta.
Am luat de la un magazin de pe Muntii Carpati un set ( 1 buc stanga + dreapta, ambalate individual ) Green Kontakt Multi-Adapter, 50 de lei.
http://www.auto100.ro/auto-stergatoare- ... 15358.html
Daca e cineva interesat de stergatoare low cost, asta ar fi o varianta, cu mentiunea ca acea clema de prindere pe brat este un mic mai mare decat cea standard. Eu le-am fortat, una a intrat pana la capat, cealalta s-a cam spart in cap si n-a ajuns pana in capat. Sunt curios daca o sa le mai pot scoate :) Daca aveam timp si rabdare puteam pili un pic partea in exces, dar deh ..
Pe cutiile lor scrie ca sunt pentru Kia Ceed, dar ceva le-a dat cu virgula sau poate sunt eu noob :)

Inca nu le-am facut testarea, sa vad daca scartaie sau nu.
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by panzer »

Pe frigul asta teribil de saptamana trecuta stergatorul meu Champion Easyvision a decis sa stea drept si sa nu se mai muleze pe geam. Asa ca stergea cat de cat juma de geam.

Mi-am facut drum pe la un magazin de piese si mi-am luat din nou un set de Bosch TwinAero, doar un sistem de prindere, cel de pe Ceed. Me happy again. Se vede prin partbriz din nou.

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Stergatoare cee'd

Post by DDI »

Ursulake1 wrote: Inca nu le-am facut testarea, sa vad daca scartaie sau nu.
Sa ne tii la curent daca scartaie. Din astea mi-am pus si eu, si dupa 2 zile au inceput sa scartaie, nu stiu daca e de la montaj sau de la material :D

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by mrs »

Salutare! Am luat din Cora Pantelimon lamele stergator cu teflon,cred ca sunt rusesti,sterg ff bine si sunt f silentioase. Pret 13.9lei. Au intrat mai greu,dar cu un pic de wd40(sau ulei) se rezolva.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by eugeniuz2005 »

pentru fanii stergatoarelor originale... sunt exact Bosch pentru ca bine camuflat pe ele se gaseste logo-ul celor de la Bosch.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

Bosch din fabrica sunt cu totul altceva decat Bosch aftermarket.Si nu numai la stergatoare sau nu numai la Kia
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by Ursulake1 »

DDI wrote:
Ursulake1 wrote: Inca nu le-am facut testarea, sa vad daca scartaie sau nu.
Sa ne tii la curent daca scartaie. Din astea mi-am pus si eu, si dupa 2 zile au inceput sa scartaie, nu stiu daca e de la montaj sau de la material :D
Sunt cam ... praf. De cand a inceput ploaia / burnita asta, scartaie rau. La fel si la temperaturi cu minus.
Cand era uscat si temperatura era pe plus, erau super ok.

Din pacate ele raman la categoria stergatoare de avarie, nu sunt de lunga durata.
Recomandati niste lamele bune, sa le schimb pe cele de pe stergatoarele originale ?
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

Alea Bosch,la 60 lei setul
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Post by fuji »

Si eu sunt dezamagit de stergatoarele bosch aerotwin. Au inceput sa scartie si lasa si usoare dare. Nu se compara, nici pe departe, cu cele din fabrica, desi si alea tot bosch sunt.

Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk
1.4 GSL Best Black Pearl

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

Cum am mai spus, Valeo Silencio Xtreme :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Stergatoare cee'd

Post by DDI »

Nesta3 wrote:Cum am mai spus, Valeo Silencio Xtreme :D
@Nesta3 : de unde le-ai cumparat? Exista lamele din aceeasi gama si pentru luneta?
Profilul pentru lamela de luneta este diferit :?

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Stergatoare cee'd

Post by mrs »

Incercatile si pe cele din Cora (cele cu eticheta in limba rusa) sunt foarte silentioase si sterg bine,doar 14 lei
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”