Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Stergatoare cee'd

Post by boglaw »

na ca am patit-o si p asta: mi-a furat un cretin stergatoarele..am obs azi exact cand ma pregateam sa plec din oras. habar n-am unde as putea sa gasesc ceva care sa se potriveask, am intrebat la 3 benzinarii si nimic..stie cineva ce tip sunt?
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

ce oameni... incearca in vitan, acolo gasesti cam orice, poate ai noroc. :)

incearca si la KIA, poate se potrivesc cu alte modele de la ei, dar nu prea as crede.

in ce zona ziceai ca stai?
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

stergatoare Cee'd

Post by tcapote »

imi pare rau pentru tine, nu mi-as dori nici eu asa ceva...
vezi si aici, poate te ajuta cu ceva:

viewtopic.php?t=251

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

Multum. d raspunsuri,din pakte am plekt din buc. asa fara stergatoare,sper sa rezolv knd ma intorc.
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

@boglaw a semnalat o problema foarte importanta:nu exista pe piata anumite accesorii ,repere componente sau cum se numesc ele pentru cee`d.Importatorul este interesat sa vanda semintele fara a tine cont de astfel de cazuri speciale , cand se poate sparge un geam,se poate fura sau defecta un stergator, sau un alt accesoriu de mare utilitate fara de care nu poate exista o buna functionare a masinii achizitionate .Oare ce se poate face in aceasta situatie ?Trebuie sa asteptam cateva saptamani pana se aduce reperul respectiv din Slovacia ?Service-urile autorizate sunt pregatite sa faca fata unor astfel de situatii ?Mi se pare aberant sa astepti trei sau mai multe saptamani pentru pentru un reper indispensabil calatoriei cu o masina pentru care ai asteptat trei sau mai multe luni pentru a intra in posesia ei.Cum se pot rezolva astfel de cazuri ?

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

am vazut ieri mesaj pe kia-buzz de la un neamt din frankfurt, care se plangea ca are un SUV de la kia care a mers foarte bine pana s-a stricat. dupa ce s-a stricat a stat cu ea in service 7 luni pana s-o repare. cateva saptamani de asteptare e probabil bine pentru kia.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

Eu zic sa apelam la furnizorii independeti, adica la magazinele de piese, acolo este sansa mai mare ca sa se miste repede. Service-urile oficiale nu ma astept sa aiba interes sa se miste repede, lor le vin banii din alta parte decat stergatoare sau alte maruntisuri.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by fara0nu1 »

Nu sunt pregatiti. Cee'd -ul este mai ieftin in RO pentru ca nu are stoc de piese; ele se comanda de catre dealer/service si se achita cash/1 luna maxim , de aici rezulta preturi mai mari pentru piesele de schimb. In Italia un Cee'd LX pleaca de la 13500 euro + taxe, Germania 14000 + taxe, dar la ei diferenta de pret e bagata in piesele de schimb pt ca 'opc'-ul lor ii ia repede la rost daca o masina sta prea mult in service ... :lol:
Kia cee'd 1,4 GSL Best - Abyss Blue superba :-)
DJ >47k. km - 8 % _ 80% trafic de Bucuresti
Jurnal de bord
Un ingeras - si poze cu ea

andreialm
Just Me
Posts: 107
Joined: 15 Jun 2007, 14:34
Auto:
Location: Bucuresti - Brasoveni
Contact:

Post by andreialm »

na ca am patit-o si p asta: mi-a furat un cretin stergatoarele..
Imi pare rau pt problema ta. Poate mai degraba le gasesti pe internet si le comanzi decat sa astepti dupa Kia Romania.
P.S.: In ce zona ti le-au furat? Si ce naiba or face cu ele ca nu cred ca se potrivesc la alte modelele de masini. :?
Cee'd 1,4 GSL LX MT Best, culoare Mars Red - B 06 AAN

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Din ce'am vazut eu ... seamana cu stergatoarele de pe Ibiza. Si probabil si altele de la grupul VAG. Eu zic sa rogi, daca ai vreun cunoscut cu VW/Skoda/Audi model mai nou sa vezi daca se potriveste sistemul de prindere. Macar asa vei sti ezac daca ti se largeste paleta de optiuni si sa nu trebeasca sa stai dupa astia de la Kia.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

nelu_g
Expertu' contabil
Posts: 26
Joined: 01 Aug 2007, 14:38
Auto:
Location: Targu Mures

Post by nelu_g »

Vad ca esti din Bucuresti. Inceraca direct la magazinele de reprezentanta ale furnizorului (Bosch). Sunt destule prin bucuresti si baietii o sa te ajute cu siguranta sa ti le dea pe cele care se potrivesc. (http://www.bosch.com.ro/products/car_equip/index.htm vezi la distribuitori)
Kia Cee'd 1,4 109 CP, EX + ESP + AC Automat + Jante aliaj tip A 16"
Pewter Beige

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

multumesc de raspunsuri

am sa incerc sa le cumpar de la KIA fiindca le au pe stoc, acuma sa vad si cat costa.

am o rugaminte mare, daca poate cineva sa-mi dea o poza de aproape cu stergatoarele (sa se vada sistemul de prindere a lamei pe brat) fiindca nu-s sigur ca daca imi iau lamele le pot prinde (mi-e sa nu mai fi fost o piesa intermediara). multumesc in avans.

va tin la curent cu preturi .
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

daca ti-au fost furate teoretic firma de asigurari poate sa iti compenseze valoarea lor? Le cumperi personal ca sa nu platesti franciza si sa nu te incurci cu ei?

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

da, as putea sa le iau pe casco mai ales ca nu am fransize dar sincer pentru niste stergatoare nu stiu cat merita deranjul, sa vad exact cat costa si ma hotarasc.
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

La Carrefour ai incercat sa cauti stergatoare tip twin flex cum sunt cele de pe Cee'd (bineinteles aceleasi dimensiuni) ?
Cred ca sistemul de prindere este acelasi la toate stergatoarele twin flex.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”