Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
zgoby
Posts: 44
Joined: 07 Nov 2008, 17:07
Auto:

Re: ajutor achizitie

Post by zgoby »

Pentru ștergătoare, cred că cea mai ieftină soluție e să iei doar lamelele de cauciuc. Apelează la userul AutoMarkt, pe topicul dedicat. Eu am luat două lamele de 65 cm și pe una am scurtat-o ca să se potrivească. Montarea e destul de simplă.

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: ajutor achizitie

Post by dragosv »

si cat au costat DOAR lamelele?
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ajutor achizitie

Post by BAU »

Se pot gasi la 5-7-10 lei doar lamele. Eu am gasit la Cora stergatoare complete cu 7,40 lei le-am luat doar lamelele si-si fac inca treaba foarte bine de aproape 1 an
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: ajutor achizitie

Post by dragosv »

daca sunt silentioase e f bine...altfel sunt ...fabrica de nervi
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: ajutor achizitie

Post by sonty »

cum lamelele de 6-10 lei ma tineau cam 1-2 luni eu am trecut la a cumpara stergatoare cu totul din auchan cu 17 lei bucata. astea vad ca ma tin cam 3-4 luni.
cu bordul n-am prea inteles cum arata problema, dar daca mai e in garantie atunci sigur o miscare buna ar fi reclamarea problemei in service.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re:

Post by gigi.ionescu »

gogu wrote:

de ce la porsche se poate ca stergatoarele sa fie la un pret decent?
la KRA, stergatoarele sunt 100E fara TVA, el a dat la PoRo 120RON.
Este doar o exceptie, in cazul asta, fericita......Am avut SEAT (grupul VW). Cea mai ieftina revizie, a fost cea de la 1500 Km (cand au inlocuit doar uleilul si filtrul pus din fabrica). Daca nu ma insel si imi aduc bine aminte lucrul asta pt ca, efectiv, am fost socat de pret, pt filtru de ulei am platit 120 lei si uleiul de motor alti 350 sau 360 lei). Apoi, pt restul reviziilor, intram in banca sa le achit. Nu a fost niciuna sub 900 lei, plus alte interventii intre reviziile anuale. Ultima interventie, inainte sa o vand (am schimbat placute fata, burdufi planetare, bucsi punte spate, bujii) m-a costat 3.250 lei, la PBN. Un exemplu edificator: O simpla interventie la instalatia de stropgel, care nu mai aducea lichidul de spalare catre luneta (un T din plastic spart facea ca lichidul, in loc sa ajunga pe luneta ajungea oriunde in alta parte numai pe luneta nu) m-a costa putin peste 200 lei, pentru 10 minute de munca efectiva din partea unei singure persoane. Motivul? Manopera era taxata incepand de la un prag de minim 2 ore, pentru interventii marunte (chiar daca-ti schimbai un bec). Cam aste este (sau a fost) situatia cu masinile "straine" in Romania.....
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
mihaelai
Posts: 60
Joined: 05 Nov 2012, 15:10
Auto: kia pro ceed 1.4 best
Location: Bucuresti

Re: ajutor achizitie

Post by mihaelai »

Am cumparat din cora lamele pt. stergatoare cu 9 lei, le-am schimbat (cele vechi erau coapte, crapate, cauciucul era asa imbatranit ca s-a rupt imediat, nu l-am putut scoate intreg), doar stergatorul din dreapta fiind mai mic am taiat diferenta. Sterg foarte bine, acum om vedea calitatea cauciucului....cat tine, daca tine 2 ani e prea bine. o zi buna

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: ajutor achizitie

Post by Vincze Szilard »

mihai, si eu tot prin cora ma uit dar nu gasesc stergatoare care sa aiba latimea la baza (acolo unde intra lamela in corpu stergatorului) sa fie buna, e prea ingursta si nu sta in locul lui, tot ce am gasit e varianta aia in care lamela e prinsa de o lamela din metal, dar la noi nu este acel metal, eventual zi-mi te rog de care ai luat eventual fa o poza la ambalaj.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: ajutor achizitie

Post by MeGeNe »

Referitor la stergatoare, eu am achizitionat doar partea de cauciuc care intra in contact cu parbrizul. Asta e valabil pentru toate Cee'd-urile fabricate intre 2007-2010. La FL nu merg din cate stiu eu. Sunt produse de Bosch pentru grupul VAG. Eu le-am luat de la Pieseauto365. Sunt relativ usor de montat si au costat in jur de 50 lei. La mine isi fac treaba foarte bine de vreun an. Recomand.
Plansa bord cred ca se poate lipi cu un adeziv mai vascos injectat in zona respectiva.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
mihaelai
Posts: 60
Joined: 05 Nov 2012, 15:10
Auto: kia pro ceed 1.4 best
Location: Bucuresti

Re: ajutor achizitie

Post by mihaelai »

Varza lamelele din supermarket-uri (care se aratau bune la prima utilizare)....le-am aruncat la nici o luna.....f. dezamagita, dupa ce ca scoteau un barait....cand stergeau...s-a cracanat o lamela si a iesit din sina ei...de la caldura....cele de la kia au tinut 6 ani....

Am gasit la un service altele(sotul meu la munca, umbland dupa diverse materiale)....sunt produse romanesti....la 50 lei ambele....(putin mai scumpe, dar merita, si macar nu la 100-200 ca cele kia) sunt superbe....se vede diferenta....la fel ca cele noi de la kia.....sunt compatibile cu orice auto. astept sa aduca si la stergatorul de pe spate.....recomand cu incredere produsele noastre romanesti (nu contrafacute romanesti).

Pt. doritori.....pot afla exact de unde au fost luate.....

Este cineva in Bucuresti care vinde pleoape pt. proceed 2008 (noi)? sau asta http://www.autozr1.ro/ex/403-pleoape-far-kia-ceed.html un nr. de telefon stie cineva sa nu fac pe net comanda...sa nu platesc transportul atat? as vrea doar cu predare personala...aveti idee unde pot comanda? asta pe luna iulie....cam avem in plan....in functie de timp...

O zi placuta.....

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: ajutor achizitie

Post by Vincze Szilard »

pentru lamele ai pute sa dai mai multe detalii
o firma sau o marca sau o poza cu ambalaju, un cod sa avem si noi un habar cam dupa ce sa ne uitam.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
mihaelai
Posts: 60
Joined: 05 Nov 2012, 15:10
Auto: kia pro ceed 1.4 best
Location: Bucuresti

Re: ajutor achizitie

Post by mihaelai »

Asta este ambalajul de la stergatorul cel mare...(stangu parca), la cel mic era identic doar ca alta dimensiune...la montare trebuie impins mai cu putere...intrucat este fix...nu aluneca ca cele de kia in teaca...insa sunt tratate foarte bine...se simte la mana diferenta de calitate...si ...sunt romanesti. sper ca am fost de ajutor

Un raspuns pt. pleoape....pt luna iulie....de la cine pot cumpara din Bucuresti?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: ajutor achizitie

Post by Vincze Szilard »

si se potriveste tipul de prindere cu ce avem noi, cum este la ceed, cel putin asa vad eu din poze.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
mihaelai
Posts: 60
Joined: 05 Nov 2012, 15:10
Auto: kia pro ceed 1.4 best
Location: Bucuresti

Re: ajutor achizitie

Post by mihaelai »

da se potriveste perfect.. cand am putin timp o sa le fac poze puse pe masina....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ajutor achizitie

Post by quelloo »

nush cat de romanesti sunt astea :p dar orice varianta mai ieftina si de aceeasi calitate cu cele originale e binevenita.
Ar fi bine ca cei ce au schimbat stergatoarele cu unele aftermarket sa posteze dupa un an 2 cu impresii si modele folosite, ca asa dupa 2-3 ploi nu prea iti dai seama (tre sa treaca si ele printr-o iarna si ceva chinuri)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”