Incalzire scaune aftemarket

Cum se rezolvă diverse probleme
Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by Dannyboy »

Eu zic asa, daca vezi tot kitul si ai suficienta vointa, cred ca-l poti monta singur. Dupa mine, problemele ar fi la rearanjarea husei si la alimentare. Cred ca locul acesteia ar fi la conexiunile brichetei, e un circuit protejat de o siguranta de 10A. Butonul poate fi pozitionat pe partea dinspre levierul de frana ca sa poata fi observat de driver, ma refer la cel de la scaunul pasagerului.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by MeGeNe »

In urma cu cateva zile am luat asa ceva si le-am pus pe Chevrolet Cruze. Masina e diesel si se incalzeste foarte greu in comparatie cu Ceedul meu. Au doua trepte de reglaj. Deja pe prima treapta fac suficient de cald. Dupa un minut deja se simte caldura. Sunt foarte multumit de ele.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by Vincze Szilard »

asa ceva am si eu numai ca pe alta culoare, are in jur de 35-40W una, ce-i drept la mine nu am numai o singura treapta, dar problema apare dupa un timp cand incep sa se rupa elasticele cu care e prins de scaun, si alea se rum ca te mai foiest pe scaun si atunci se intind.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mortymer »

stie cineva daca se pot monta butoanele originale de kia ceed 1 pe kit-urile universale? butoanele originale au 3 trepte de incalzir, la prima apasare se aprind 3 leduri, mai apesi odata trece la 2, apoi 1 apoi off... ma refer la kit-uri universale de la waeco sau ceva cu carbon... multumesc...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by Vincze Szilard »

asa ceva m-ar interesa si pe mine, dar de unde ai luat butoane de kia?
pe langa butoane mai trebuie sa pui ceva electronica?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mortymer »

butoanele le aduc baietii de la arad, parca, cu 80 euro+tva... partea proasta e ca nu prea ma dumiresc daca in afar de ele mai trebuie si altceva, o unitate de comanda, ceva, bineinteles ca nu se poate afla nimic de la nici un service kia... la kit-urile universale se pare ca acele butoane dau o comanda mecanica, pe cand astea "de fabrica" sunt digitale(cred ca asa se spune) si trimit niste impulsuri catre o unitate de comanda din spate... nu stiu daca aceasta unitate este integrata in buton sau este o cutiuta separata... de aia am si intrebat aici... poate gasim vreun reprezentant kia binevoitor...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by Vincze Szilard »

exact de problema asta m-am batut si eu cand am vrut sa pun incalzirea in scaune, nu am vrut sa pun varianta aia clasica cu butane manuale ca strica si la estetica si daca il pui in zona unde sunt butoanele de la kia arata cam naspa, iar de cele originale nu am reusit nici eu sa aflu daca pe langa buton mai trebuie si alte chestii electronice, gen releee ...etc.
ar fii frumos sa ne explice cineva cunoscator daca ne mai trebuie ceva in + sau ajunge numa butoanele.

acuma eu astept sa ma duc (nu stiu cand) sa ridic masina si eventual o sa ii intreb daca nu uit.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mortymer »

cineva de la kia, dar nu era 100% sigur, mi-a spus ca acelea sunt doar butonae, care trimit niste semnala catre BCM (cred ca e acronim de la bord compiutar menegiment/modul) care cica comanda cam tot, temporizare stergatoare, incalzire oglinzi, etc.... si de fapt butoanele merg in bcm si bcm comada elementele de incalzire in scaune... asta mi-a zis, asta spun si io... totusi trebuie sa fie cineva "mult mai in masunara sa" ne dumireasca si pe noi... din pacate nu se doreste asta...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mortymer »

gata, s-a terminat si capitolul asta... butoanele originale erau chioare, trebuia schimbat si bcm-ul si cablaj si draci si laci... asa ca...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by Ogy »

Elegant! Felicitari!
Ai undeva postat cum a decurs lucrarea, cu ce si cam cat a durat?
Faci? :)

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mortymer »

elementele de incalzire sunt luate de pe net... sunat vb cu omul... el m-a intrebat daca ma bag singur la montaj... am spus nu... s-a ocupat el de programare la montaj... cost total 250 lei incalzire(avea 270 pretul pe net ) + 200 lei montajul... durata 2 ore... pt. detalii de la cine ai luat / unde ai facut montajul, pe pm, sa nu se considere reclama... am garantie 1 an... scrisa... ieri am vb la telefon, azi la 12 deja ma incalzeam la ele...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by Ogy »

Eu mor pe faza cu "sa nu se considere reclama" . Poti sa pui tot ce trebuie.
Oare incalzire volan se baga cineva?

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mortymer »

ok... kitul este luat de aici http://www.pieseauto.ro/alte-piese-inte ... 55710.html ... desi scrie 270, am dat 250 lei pe el... fara factura... daca clicuiesti "comanda telefonic" apare si nr. de telefon... tot el s-a ocupat de programare pt. montaj la http://www.darius-alarme.ro/ ... ne-am vazut acolo mi-a aratat kitul... am lasat masina... peste 2 ore am fost si am vazut, verificat, platit, luat garantia de 1 an si plecat cu masina... cam asta a fost...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by seeds »

Acum vreo 2 luni am incercat marea cu degetul. Am cumparat o husa ieftina, fara buton de comanda a incalzirii, care se alimenteaza de la brichetă. Pentru ca ma enerva ca nu statea niciodata unde trebuie ci se misca de colo-colo am hotarat sa o montez pe sub tapiteria scaunului. O alimentez tot de la bricheta din bord pentru ca firul iese discret prin dreapta pe langa cotiera. Pe viitor ma gandesc daca sa-i pun si buton sau nu.
Costurile sunt: husa- 50 lei, coliere de plastic -5 lei + 2h de bricolaj în parcare.
Iata ce a iesit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Incalzire scaune aftemarket

Post by mrs »

FRUMOS =D>
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”