Cheie briceag din cheie normala....

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by ddirectorul »

Salut.
Pentru cei interesati de cheie briceag si alarma mai puteti incerca si aici : http://www.gamamag.ro/alarma-auto-thund ... p-683.html

Telecomanda arata mai bine ca cele de pe auto100 , iar alarma este destul de desteapta pentru pretul ei. Eu am renuntat la celalalt chit care era doar cu inchidere ( l-am montat pe loganu lu tata :D ) si mi-am montat alarma asta.
Are vreo 3 sapt de cand este montata si functioneaza impecabil.

Bafta......... in toate
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by tukyy84 »

Salutare tuturor,mi s-a stricat yala de la masina de la portiera stanga fata.Se va rezolta totul prin garantie inlocuindu-mi si yala de la cealalalta portiera si de la contact.I-am intrebat pe cei de la service dak tot dau comanda de o noua yala si-mi aduc un nou set de chei ,se poate sa platesc si sa primesc cheile tip briceag ? Mi s-a zis k nu este posibil.Exista undeva in tara la reprezentanta unde ar fi posibil ? Multumesc

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by quelloo »

nu e posibil pentru ca ei dau comanda de piese in baza seriei de caroserie.. si iti aduc exact ce avea masina pe ea cand a iesit pe portile fabricii :( d-asta m-au refuzat si pe mine cand am schimbat parbrizul pe casco si vroiam incalzit... :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

CMarian
Posts: 37
Joined: 28 Aug 2010, 07:59
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by CMarian »

Poti comanda tu un set de yale - dar contracost bineintel si sa le montezi la ei

User avatar
ionut_kia
Posts: 36
Joined: 08 Nov 2011, 23:13
Auto: Kia Ceed 1.6 CRDI HP
Location: Mioveni

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by ionut_kia »

Salutare! :)
A reusit cineva sa faca din cheia stock (2 butoane din fabrica) una briceag ? Adica se gaseste o carcasa de cheie briceag in care sa pui modulul din chia de fabrica? Io pana acuma n-am gasit. :oops:
Kia cee'd SW 1.6 CRDI 115 HP,Style +, Machine Silver
http://imageshack.us/f/444/dscf0251a.jpg/

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by bodo »

Acum cand deja sunt la a doua cheie foldabila,m-am hotarat sa fac ni niste poze pentru cei ce au ceva indemanare si isi doresc o cheie "briceag"
Image[/URL]
Image[/URL]
cheia a fost facuta exclusiv din cheia stock de pe best si alarma de la maat 629 hf(parca)
Image[/URL]
carcasa noua a costat 7$ de pe ebay transport gratis
Image[/URL]
asa arata rezultatul final iar in dreapta este carcasa veche care tot de pe ebay am luat-o acum 3 ani cu 10$ dar ajunsese prea urata si m-am hotarat sa o schimb; ultimul buton de pe fata cheii cel de dechidere portbagaj a deveni cel de "mute" de pe telecomanda veche
Image[/URL]
ca timp de lucru efectiv mi-a luat cam 10 ore si asta pentru ca am vrut ca toate butoanele sa fie functionale.
Ce mi-a placut la noua cheie e ca sigla din spate e din aluminiu(in poza inca mai are folia pe ea) ca cea originala.
Sper ca nu v-am plictisit :D
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by Philbox »

Felicitari si multumim pt tutorial.....dar cu cipul din cheie cum ai procedat?

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by bodo »

Din cheia originala am folosit cipul cat si lama la care am muncit de mi-au sarit ochii noroc ca am avut o trusa de accesorii pentru polizor drept(gen DREMMEL)
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by Ogy »

Eu la cheia lu socra-miu am scos cipul cu o forfecuta (de unghii) si o surubelnita (la un citroen). M-am chinuit si eu intradevar. :)

Cristian D.
Posts: 10
Joined: 02 May 2015, 12:56
Auto: Kia Cee'd 1.4

Re: Cheie briceag din cheie normala....

Post by Cristian D. »

Salutare,

Vad ca nu s-a mai postat de mult in acest topic si m-am gandit ca unii dintre voi poate ati mai facut ceva modificari intre timp.

Detin o kia cee'd hb 2007, dotata cu alarma piranha, si, dupa cum stiti cu totii, setul cheie + telecomanda nu e prea dragut.
Unde mai pui ca trebuie sa schimbi periodic telecomanda sau cel putin guma telecomenzii, deoarece se gauresc butoanele si devine inutilizabila.

Am tot cautat pe forumuri, insa mi se pare destul de complicat sa lipesc fire (nu am uneltele necesare + nu prea stiu lume care sa se bage la astfel de lucrari) si am gasit :
http://www.emag.ro/modul-inchidere-cent ... DM95SMBBM/

Nu stiu in ce masura s-ar potrivi acest modul pe actuala alarma sau daca este necesar sa cumpar o alarma noua...
Ma mai gandeam si la varianta in care s-ar putea copia cheia, cu tot cu chip + frecventa telecomanda si pus totul pe o cheie briceag, fara sa stric una din cheile originale.

A mai facut cineva modificarea asta de curand?
Au mai aparut ceva produse noi care ne-ar putea ajuta ?


Multumesc !

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”