Dezactivare inchidere automata a portierelor -prin scanner

Cum se rezolvă diverse probleme
Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Dezactivare inchidere automata a portierelor -prin scanner

Post by Clauds »

Am cautat ceva asemanator despre subiectul asta dar nu am gasit.
Intrebare: se poate dezactiva cumva acest senzor ? Adica sa nu se mai inchida automat usile la plecarea de pe loc.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Akbhar »

Usile se nu incuie la plecarea de pe loc, ci atunci cand se depaseste o anumita viteza (40km/h in mod normal). Nu exista o procedura pentru dezactivarea acestei functii de catre utilizator, dar cred ca se poate face prin intermediul un scaner o modificare a vitezei prag.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by bobbo1981 »

Eu nu prea inteleg despre ce vorbesti tu aici ?
Sa se inchida usile automat la Ceed nu am auzit, ca doar inchiderea se face manual doar daca nu o fi vreo optiune noua :D
Daca vorbesti despre incuiat, usile nu se incuie la plecarea de pe loc ci in momentul in care atingi 40 km/h sau asa ar trebui sa se intample.

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

Asa ... cum spuneti voi ... dupa 40 km/h ... bun.
Cum pot face sa scot optiunea asta ? Ma intereseaza enorm ... daca s-ar putea.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

Se poate seta 20km/h, 40km/h sau sa Nu se incuie. Dar numai prin scanner.

Cei care vin la intalnire au posibilitatea de a-si seta gratis in ce pozitie vor.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

@Joco ... ai tu o scula dinasta de scaner ?
Mi-ar fi super util daca m-ai putea ajuta in acest sens :!:

cmg_george

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by cmg_george »

Prin amabilitatea domnului Joco la unii dintre noi acum se inchide la 20 :). Multumim frumos.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

Obscuru wrote:@Joco ... ai tu o scula dinasta de scaner ?
Mi-ar fi super util daca m-ai putea ajuta in acest sens :!:
Sigur. Nici o problema. Vii la intalnire si rezolvam pe loc :)
Sau daca treci prin Sfantu pana atunci - se rezolva.
Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

Multumesc mult.
Masina e la tatal meu acum ... si pe el il enerveaza la culme "fenomenul asta" - nu atat la "blocarea usilor la 40 km/h" cat la oprire (fara oprirea motorului si scoaterea cheii din contact) cand e cu vreun pasager si trebuie sa-i tot deschizi usa de la butonul de deblocare - pentru ca numai aia de la sofer se deschide normal cand tragi de maner ... restu sunt blocate ... sincer si mie mi s-a parut cam de rahat faza asta. Si daca tu apesi repede pe buton ca sa deblochezi toate usile si pasagerul din dreapta trage de maner ca sa deschida si el usa (in acelasi timp) ... atunci se intampla un mare bullshit ... ramane blocat tot in continuare ... ledul de pe butonul de deblocare usii clipeste intermitent, trebe sa apesi de 2 ori pe el - odata ca sa le blochezi la loc si inca o data ca sa le deblochezi ... si uite asa ... o intreaga magarie ... sincer - si mie mi s-a intamplat de cateva ori. Si m-a cam deranjat sa tot strig la toata lumea (si sa am grija sa imi aduc aminte lucrul asta de fiecare data cand sunt cu cineva si opresc masina): "nu trage de maner ... asteapta sa-ti deblochez eu usa" ... sincer - se uitau oamenii la mine ca la o "masina stricata" ... parca cu mila asa :) ceva de genu "bai baiatule ... ce dracu de masina e asta ma ..." se simteau parca deja frustrati ... ca nu pot sa coboare din masina ... ca sunt blocati acolo ... cam de kko' faza ... dar asta e.
Eu cunosc si latura practica a acestei povesti dar ... multi nu o inteleg. Si sincer si mie mi se pare aplicata prost. Pentru ca nu se deblocheaza rahaturile de usi decat daca opresti de tot, opresti motorul, scoti cheia din contact si de abia dupa aia se deblocheaza. Dar atunci cand vrei sa lasi pe cineva udeva de exemplu (din mers ... fara sa opresti motorul) ... da-i cu manevra de deblocare de te plictisesti. Sau inca un inconvenient ... de multe ori cand astept pe cineva - eu am oprit masina - dar nu am scos cheia din contact si astfel usile sunt blocate ... ei si vine acel cineva si incepe sa traga de manerul de la usa (exterior) sa intre ... ca disperatu ... si iarasi se uita la tine cu mila ... pana ii deschizi tu dinauntru ... cu marele si inteligentul sistem de mai bine nu il mai puneau sincer ... Si iarasi sa te fereasca sa apesi tu pe buton in acelasi timp cand trage el de maner de afara sa deschida usa ... e ca intr-un film din'ala cu prosti pe care l-am vazut mai demult ... e treaba de sincronizare nu gluma ;) 1,2,3 ... stai ... shit ... nu acuma ... mai incercam odata ... n-a mers :)
Ma rog ... cam astea sunt frustrarile noastre :) cat am putut eu de ... "pe scurt".
Deci cand o sa mai fie o intalnire locala la care o sa participi o sa iau si eu masina si o sa vin cu ea.

P.S. Te rog, daca poti, da-mi si mie pe PM (sau aici) un nr de tel de al tau sa te sun cand va fi ... sa nu vin degeaba.
Multumesc anticipat.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Akbhar »

Bine, daca tu sau tatal tau ati fi avut bunavointa sa rasfoiti putin manualul, ati fi vazut ca toate usile se pot descuia din interior fara a apasa pe buton. Pur si simplu se trage de doua ori de maner. Usa soferului este singura care se deschide direct. [-X Nu enevoie sa fie descuiata de fiecare data din buton.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

omipa
Posts: 13
Joined: 15 Feb 2008, 18:49
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by omipa »

da, dar mai este cate unul care trage ca disperatu de manerul acela, mai sa-l rupa :lol:
1.4 LX BEST, PEWTER BEIGE, B-77-WFE

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

Akbhar wrote:Bine, daca tu sau tatal tau ati fi avut bunavointa sa rasfoiti putin manualul, ati fi vazut ca toate usile se pot descuia din interior fara a apasa pe buton. Pur si simplu se trage de doua ori de maner. Usa soferului este singura care se deschide direct. [-X Nu enevoie sa fie descuiata de fiecare data din buton.
Sincer nu stiam ... multumesc pentru informatie ;)

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Joco »

@obscuru Ai toate datele mele de contact in avatarul meu -;)

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Clauds »

Joco wrote:@obscuru Ai toate datele mele de contact in avatarul meu -;)

Joco
Ok ... multumesc.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Senzor inchidere automata usa

Post by Malte »

Cea mai misto faza este cand te dai jos din masina (fara ca sa opresti motorul) si vrei sa iei ceva de pe bancheta din spate,vezi ca nu se deschide usa,intri iar si incepi sa butonezi :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”