Potentiometru Reglaj lumini bord

Cum se rezolvă diverse probleme
NEW USER
Posts: 15
Joined: 18 Mar 2008, 17:16
Auto:

Potentiometru Reglaj lumini bord

Post by NEW USER »

Buna ziua.
Nu mi-am luat inca Ceed, dar ma gandesc foarte serios sa-mi iau.
Dupa ce am vazut masina in showroom si am citit pe forum, am indentificat o potentiala problema destul de grava pentru mine.

Intensitatea prea mare a iluminarii cadranelor de bord.
Intentionaez sa imi iau Pro Ceed Base care nu are acel buton de reglaj al intensitatii. Nu vreau Clasic fiindca nu mi se pare OK sa dau 1500 de euro in plus pentru un buton.


Am citit un post de 10 pagini in care multa lume discuta despre preferinte personale in loc sa dea o solutie clara.
In final postul nu are nici o concluzie. :roll:

VA ROG, daca aveti o solutie pentru asta, sa-mi spuneti, fiindca ar fi o problema grava pentru mine sa nu pot regla intensitatea lumminozitatii pe bord.

Mentionez ca lucrez in intr-un domeniu care are de-a face cu fotografia, si cunosc teoria culorilor foarte bine. Nu e e o chestiune de preferinta, ci o chestiune tehnica. Nu e sdepsre preferinta culorii, ci despre intensitatea luminii.

Folia fumurie nu e o solutie pentru mine deoarece:

1. intuneca cadranele de bord pe perioada zilei.
2. e aproape imposibil de pus atat de curat incat sa nu arate rau.

VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Last edited by NEW USER on 25 Mar 2008, 20:34, edited 2 times in total.

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

s-a discutat si problema de ati pune o folie inchisa peste ceasuri(gen folie geamuri fumuri).ce parere ai de asta?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

NEW USER
Posts: 15
Joined: 18 Mar 2008, 17:16
Auto:

Post by NEW USER »

Am uitat sa specific.
Folia fumurie nu e o solutie pentru mine deoarece:

1. intuneca cadranele de bord pe perioada zilei.
2. e aproape imposibil de pus atat de curat incat sa nu arate rau.

Potentiometrul era varianta perfecta.

Se poate monta la service?
Se poate monta "acasa"?
Se poate monta ? :)

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Cineva, nu mai retin cine, a incercat si cat de cat a reusit sa mai atenueze stralucirea cu o folie. Deocamdata alta solutie nu vad. Eu, personal, sunt obisnuit de la logan si nu cred ca m-ar deranja prea mult. Am intrebat un dealer despre aspectul asta si aceeasi solutie mi-au dat-o si ei, cea cu folia. Alta solutie ar fi cu ceasuri plasma, dar nu se gasesc pe moment pentru ceed, din pacate. Multa bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

NEW USER
Posts: 15
Joined: 18 Mar 2008, 17:16
Auto:

Post by NEW USER »

Vazusem totusi pe acel post de 10 pagini ca se incerca gasirea unei solutii cu potentiometru.

Voiam sa stiu daca s-a gasit.

Cu folie va fi o "facatura" care pe mine nu ma incanta. :(

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Post by bogdan_MIB »

Stai linistit pentru ca intensitatea luminii este foarte buna. Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc, ba chiar e foarte placuta si culoarea si intensitatea e perfect dozata. Daca chiar crezi ca este prea multa lumina in bord taie lumina panoului de la computerul de bord si o sa vezi ca e mult mai bine.
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

pai din cate stiu, pentru CEED se poate monta potentiometru la kia baneasa parca. costa 3 milioane. Si consta in inlocuirea cadranului unde ai doar butonul pt faruri, sau ceva de genul acesta. cu altul cu buton si pt lumina bord.

Firul pt potentiometru este tras sub bord, doar ca nu are rotita de reglare.

Deci mergi la service, spue-le ca vrei sa cumperi versiunea aia, dar doar daca te asigura ei (eventual in scris) ca iti monteaza after market un potentiometru (contra cost). Ar trebui sa fie de acord

O zi buna
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

era vorba de service IMG in incinta ROCAR. s-a facut modificarea asta si s-a pus scut motor.
viewtopic.php?t=1078


baieti, stiu ca este mult de rasfoit, ne-am facut ditamai forumul, dar mai incercati "search" inainte de a face un topic nou
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

solutia gasita de mine la un drum mai lung noaptea unde chiar incepuse sa ma deranjeze, a fost sa tin volanul de sus cu mana dreapta cat sa acopere bratul cadranele (un fel de just cruising prin cartier doar ca la ~130km/h) :roll:
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

KLN
Posts: 38
Joined: 03 Oct 2007, 13:48
Auto:

Post by KLN »

dac? nu m? ?n?el, dac? nu e dotat? cu poten?iometru, intesitatea lumini e aceea?i cu cea pe care ai ob?ine-o, la o ma?in? cu poten?iomentru, set?nd poten?iometrul la minim. deci nu ai de ce s? ??i faci griji prea mari
1,6 crdi TX Comfort Black Pearl

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Nu este adevarat, intensitatea este setata la max la cele fara potentiometru am facut eu proba la un pro ceed si la min abia se vede galbenul de la bord.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

KLN
Posts: 38
Joined: 03 Oct 2007, 13:48
Auto:

Post by KLN »

atunci e nasol... :)
1,6 crdi TX Comfort Black Pearl

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

mie nu mi se pare foarte obositoare lumina sincer. cum mai zicea cineva stingi ecranul de la CB si e ok, este chestie de obisnuintza.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

KLN
Posts: 38
Joined: 03 Oct 2007, 13:48
Auto:

Post by KLN »

doio77 wrote:mie nu mi se pare foarte obositoare lumina sincer. cum mai zicea cineva stingi ecranul de la CB si e ok, este chestie de obisnuintza.
da ?i nu prea. e adev?rat, te obi?nuie?ti cu ea dup? ceva vreme, dar noaptea, la drum mai lung, parc? nu mai e chiar at?t de comod?...
1,6 crdi TX Comfort Black Pearl

NEW USER
Posts: 15
Joined: 18 Mar 2008, 17:16
Auto:

Post by NEW USER »

Multumesc de raspuns d-lui helici_florin si dlui sorinh.
Asa o sa fac.

Scuze ca s-a mai discutat, dar n-am gasit decat acel post de 10 pagini in care nu dadea nimeni nici o solutie.

Era o idee daca pe postul respectiv punea cineva un link spre postul cu raspunsul :).
Adica aici: viewtopic.php?t=1078

Mersi de raspuns.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”