Potentiometru Reglaj lumini bord

Cum se rezolvă diverse probleme
gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

eu mi-am pus folie solara. cu putina munca poti sa o montezi "curat" :D

va dati seama ca si eu as prefera potentiometrul. dar costa 270 lei+manopera si este cu butoane negre. iar palsticul din partea inferioara a bordului meu meu este crem. si nu arata prea bine. si vin ambele butoane- de reglare a farurilor si de reglare a intensitatii luminii bordului- in acelasi pret de 270 lei. cica nu exista buton numai pt reglarea intensitatii. asa ca, de ca sa dau 270 lei pt ceva ce , partial, am si arata si bine asa cum e acum?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Post by Stagiaru »

helici_florin wrote:pai din cate stiu, pentru CEED se poate monta potentiometru la kia baneasa parca. costa 3 milioane. Si consta in inlocuirea cadranului unde ai doar butonul pt faruri, sau ceva de genul acesta. cu altul cu buton si pt lumina bord.

Firul pt potentiometru este tras sub bord, doar ca nu are rotita de reglare.
A da 3 mil pentru o bucata de plastic si un potentiometru, mi se pare cam mult....
Daca intr-adevar exista firele pentru potentiometru deja cablate, ar mai trebui sa gasim pe undeva si un manual de service, spre a ne lamuri care/pe unde sunt, si putem incerca sa ni-l motam singuri. Sigur, daca asta nu presupune sa scormonesti prin bord, sa-l demontezi, etc... Poate sunt colegi de suferinta ce si-au montat in service potentiometrul si ne pot lumina cat de "absconcse" sunt sarmele...
N-o fi el foarte frumos, dar practic sigur va fi!
Deci:
1. Are/stie cineva ceva despre manualul de service de la Cee'd?
2. In ultima instanta, la reprezentantele din Bacau/Iasi/Vaslui si-a montat cineva potentiometru?
O zi buna tuturor!
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Sincer pe mine pana acum (1 luna si 3 zile=1800 KM)nu ma deranjeaza lumina din bord.Si oricum am observat ca la aprinderea pozitiilor exista o oareacare diminuare a intensitatii luminii.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Stagiaru wrote: Deci: la reprezentantele din Bacau/Iasi/Vaslui si-a montat cineva potentiometru?
la Bacau : am intrebat despre chestiune..si au inceput sa dea din colt in colt...apoi au cautat ceva pe computer, s-au sucit s-au invartit...au scos 2 PN si mi le-au aratat...nu au vrut sa ma lase sa le copiez! :shock: ...au spus ca fac cam 57 eur, dar pe raspunderea mea le comanda, ei nu stiu daca se poate monta! :D apoi...la data cand am facut intrebarea - acu' vro 2 luni - nu aveau electrician !! nu vreau sa mai comentez ca o sa spun ceva ...nepotrivit ! :P

la Vaslui (prin telefon) : oameni de treaba, au studiat problema, au spus ca SE POATE si ca au si comandat piesa! la telef. urmator au spus ca au si primit piesa...care s-a dovedit a fi NUMAI panoul frontal al sistemului (adica are 2 gauri pentru butoanele potentiometrelor!! ) ..mai trebuia potentiometrul in sine ! :D a ramas sa mai dau telefon ...dar nu am mai avut timp! :( . postez daca apare vreo noutate (si..as dori ca si reciproca sa fie valabila) !

intrebare pentru fericitii care au potentiometru: la actionarea potentiometrului scade si intensitatea luminii dispay-ului de la CB ?

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Post by Stagiaru »

ida01ro wrote:
Stagiaru wrote: Deci: la reprezentantele din Bacau/Iasi/Vaslui si-a montat cineva potentiometru?
la Vaslui (prin telefon) : .......au si comandat piesa! la telef. urmator au spus ca au si primit piesa...care s-a dovedit a fi NUMAI panoul frontal al sistemului (adica are 2 gauri pentru butoanele potentiometrelor!! ) ..mai trebuia potentiometrul in sine !
intrebare pentru fericitii care au potentiometru: la actionarea potentiometrului scade si intensitatea luminii dispay-ului de la CB ?
bafta
Sincer, neavand inca masina nu imi este clar care/unde e panoul frontal al sistemului. Presupun ca e vorba de zona butonului pentru reglaj inaltime faruri.
Dar de ce doua gauri? Sunt doua potentiometre, sau e un potentiometru liniar (nu circular), prins in doua puncte? Oricum, nici a desface plasticul panoului frontal nu stiu daca e foarte banal, daca nu stii mica smecherie ce il tine pe pozitie...
Mi s-ar parea natural ca dintr-un singur buton sa scada si lumina display-ului CB. Sau aici mai trebuie 3 mil. pentru celalta sectiune a potentometrului minune"!
Cat priveste KIA-BAcau, la ce le-ar trebui electrician? Masina se vinde singura, chiriile sunt mari, costurile trebuie sa scada.... Chiar si mecanici, nu e bine sa ai prea multi, ca i se pare clientului la anaghie ca totul e prea simplu si rapid, nu-i asa?
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Pai,al doilea buton este cel pt reglarea farurilor :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Romburaku
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2007, 15:38
Auto:

Post by Romburaku »

cine a apucat sa downloadeze ceva de pe http://....../kme_viewer/, acolo nu a gasit nici o informatie despre acest potentiometru? o schema, vreo denumire de conector, orice informatie e pretioasa!
Cee'd 1.4 Best, Pewter Beige

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Romburaku wrote:...acolo nu a gasit nici o informatie despre acest potentiometru? o schema, vreo denumire de conector, orice informatie e pretioasa!
1- si eu am mai intrebat asta...se pare ca nimeni nu a dowloadat manualul de reparatie service ca apoi sa il converteasca in alt format (pdf, de ex.) si a ramas cu link-uri care nu mai functioneaza ...

2- acolo (in manualul de pe net) era o schema electrica (bloc) a sistemului..care xcum nu ajuta prea mult. mufa pt potentiometru se gaseste infipta in spatele panoului, trebuie doar conectata la acesta, daca il aveti :lol: Pe de alta parte, nu as vrea improvizatii cu gauri si fire atarnand pe sub bord ..desi recunosc ca ma pricep la astea ! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Potentiometru Reglaj lumini bord

Post by doio77 »

Dupa lungi cautari am intrat in posesia panoului cu potentiometru reglaj lumini bord + butoane. Azi il montez, si revin cu detalii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”