Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Ideea e ca dupa 2 ani e recomandat sa se schimbe, nu neaparat in momentul inlocuirii placutelor...nu stiu cati km are @AlinS cu masina, poate k nici 45 000 sau 2 ani, dar in mod normal, la 45 000km (2-3 ani ,cand multi dintre noi am schimbat placutele), ar trebui schimbat si lichidul...la mine au fost schimbate placutele la 48000 km(MIT) si lichidul la vreo 49-50000km( IMG)...nu stiu de ce MIT-ul a considerat ca nu e necesara schimbarea lichidului....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

si ce grosime aveau placutele cand le-ai schimbat, la mine mai are cam 5mm un jumate de cm pe fata (cam cat e grosimea metalului pe care sunt montate), pe spate nustiu ca nu se vad
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

:lol: ...curios...am fost sa le masor...cat crezi? 5mm :lol: 5mm de la metalul ala pana in muchie...dar din muchie pana la senzor mai sunt aprox 3,5 mm...deci cam atata carne mai au ale tale...mai merg vreo 5000 -7000...cam 5000 mai mergeau si ale mele...dar le-am schimbat inainte sa vina iarna ca sa nu am surprize....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by AlinS »

@Nesta eu abia ajung la 2 ani si vreo 25000 :).

Prefer insa ca unele lucruri sa le fac eu in conditiile in care stiti si voi cat de mesriasi sunt angajatii din service-urile noastre. Deviez putin insa: cum poate spune un angajat ca unitatea audio se viruseaza de la stick-uri si ca sa bag mp3 player ca alea merg? Si in plus sa ma duc in service cu o problema, nu mai mergeau comenzile de pe volan( nu mereu, insa nu e placut sa te trezesti fara posibilitatea reglarii volumului etc cand esti in mers) si sa plec de acolo fara mai multe taste functionale ale unitatii audio( asta pe langa faptul ca apasa pe butoane de parca voia sa le lipeasca de capota :() Revenind, din ce am vazut in carte lichidul de frana sa schimba din 2 in 2 ani sau 40k de km, iar placutele se inspecteaza, daca nu e nevoie sa se schimbe nu se schimba. So, daca nu imi cer sa le schimb, I'll do it myself!

Si pana la urma cine ma lamureste, un set contine toate cele 4 placute necesare pentru partea fata/spate, sau doar 2, adica doar o parte ?
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Un set pt puntea fata/spate contine 4 placute...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by AlinS »

Multumesc Nesta 8)
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Placute frane

Post by Skyppy »

Noutăți cu plăcuțele? Un loc de achiziționare mai ieftin decât din service?
LE. am vazut poe o pagină mai în spate oferta. Dar pe site-ul respectiv sunt mai multe marci, firme. Vre-o recomandare?

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Dannyboy »

Recomandare: vino la Bucuresti.
Exista prin Rahova un magazin ce comercializeaza piese coreene (Daewoo, KIA, Hyundai) si de la care se aprovizioneaza un mare service bucurestean care te asigura ca are piese de origine. Ultima data am cumparat setul de placute fata-spate pe la 150-160 (nu mai tin minte exact). Am mai scris asta printr-un topic acum cateva luni.
Daca vrei alte lamuriri eu le-am pus anul trecut si inca sunt viu. Nu mai spun de colegi posesori de KIA, care nici ei nu au probleme cu placutele respective.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by alex79 »

@Dannyboy-Vand cumva si online? Pare un pret corect in principiu si daca au si referinte bune atunci e si mai bine :D . Macar poate ne spui cum se cheama magazinul ca am in coleg in Bucuresti care poate sa cumpere si sa-mi trimita. Multumesc!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Placute frane

Post by Skyppy »

@Dannyboy - pretul este pt set față, sau față - spate?

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Placute frane

Post by Malte »

Am rezolvat si eu problema placutelor de frana, la 77400 km parcursi pana acum. Dupa ce am studiat diverse variante si pareri de pe net, am montat placute Remsa, care m-au ajuns la 300 Ron (din care montajul 60 Ron), la un service de cartier. Placutele am inteles ca sunt spaniole, marca asta este folosita si la service Bosch (unde manopera este de 180 Ron :shock: ), sunt mai moi, ceea ce e bine pt discuri. Frana se comporta la fel ca si pana acum si nu se aude niciun fel de scartait. Placutele vechi mai aveau cam 1,5 mm pe spate si 3 mm pe fata, la cele de pe spate n-am vazut conturul niturilor cum mai vazusem prin poze pe la alte tipuri de placute. Ca o comparatie, daca puneam placute originale (numai la Raver mai au), ajungeam pe la 800 Ron, cu montaj cu tot.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by AlinS »

Long time no see :), nu am apucat sa postez, la revizia 2 nu a fost nevoie de schimbat placute, s-a schimbat lichidul de frana. Momentan placutele originale fac fata, asteptam sunetul potrivit :).
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

User avatar
Cornel
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 17:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Cornel »

Astazi am fost si eu in service (in Bucuresti, mai exact cel de pe Aviatorilor) pentru revizia de 4 ani (aproximativ 40000 km) si veste neplacuta: am fost sfatuit sa schimb placutele de frana, cele pe fata ar mai tine aproximativ 5000 km si cele de pe spate 1500 km. Pret comunicat: ~750 lei placute originale si manopera, ~ 450 placute echivalente si manopera.
Cine ma poate ajuta cu 2 intrebari:
1. Daca as cumpara din alta parte si le-as inlocui la un alt service pierd garantia?
2. Se merita, ca si costuri, sa merg pe alta varianta decat service Kia?
Multumesc de ajutor
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Raspuns pentru ambele intrebari:
-cumpara placute din alta parte decat service Kia si le montezi in service Kia 8) : iesi mult mai ieftin si nu pierzi nici o garantie.Oricum nu ai ce garantie sa pierzi,singurul lucru mai putin placut care s-ar putea intampla, e ca discurile se pot toci mai repede cu noile placute(fie ele aftermarket sau originale).dar oricum discurile intra in categoria consumabile si tot tu le platesti.
Asa ca, da un search aici pe forum si vei gasi cateva topicuri cu si despre placute frana:marca, preturi, pareri.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Placute frane

Post by el7gamal »

Am fost si eu la revizia 4 am 56 000km si surpriza:placutele sunt uzate doar 20% in schimb am o usoara bataie pe care am reclamat-o si mi-au spus ca discurile toate 4 sunt putin ovalizate din cauza ca a prins rugina pe o zona si ca a aparut in felul asta diferenta de nivel si ca ar fi la 25mm si la 24mm se schimba si discul care nou are 26mm.Dupa ideea asta nu prea inteleg eu o sa schimb discul la fiecare 60 000km iar placutele la 200 000?
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”