Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Placute frane

Post by MihaiM »

Stie cineva daca placutele de pe ceed sunt cu senzor? Si ce marca sunt?
As cumpara eu dintre urmatoarele:

SET PLACUTE FRANA FATA RON
- PRODUCATOR ROAD HOUSE 108.50
- PRODUCATOR TEXTAR 126.17
- PRODUCATOR NIPPARTS 255.89
SET PLACUTE FRANA SPATE
- PRODUCATOR REMSA 93.46
- PRODUCATOR TEXTAR 114.07

...si nu stiu ce sa aleg

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

..eu as merge pe textar (fara explicatii multe!) si as apasa pe frana ceva mai rar... :)

bafta

PS: garantia ...ce spune ?!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

Ce garantie? La placute?
Cat depre apasatul franei rar, nu cred ca au cum sa tina mai putin ca astea de le am acum (ODO 16.000km).

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by dre_andrei »

MihaiM wrote:Stie cineva daca placutele de pe ceed sunt cu senzor? Si ce marca sunt?
As cumpara eu dintre urmatoarele:

SET PLACUTE FRANA FATA RON
- PRODUCATOR ROAD HOUSE 108.50
- PRODUCATOR TEXTAR 126.17
- PRODUCATOR NIPPARTS 255.89
SET PLACUTE FRANA SPATE
- PRODUCATOR REMSA 93.46
- PRODUCATOR TEXTAR 114.07

...si nu stiu ce sa aleg
Tu iti schimbi placutele la 16.000 km?
Eu am 46.000 si inca nu le-am schimbat, si la service mi-au zis ca mai tin pana la urmatoarea revizie.
Oricum, daca ai de ales intre astea, eu de la un magazin de piese auto am inteles ca Nipparts (Nippon Parts) furnizeaza piese si producatorilor.
Deci, eu pe Nipparts as merge; pana acum sunt foarte multumit de placutele originale.
Tu de unde ai luat preturile astea?
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

Cartea tehnica spune ca atunci cand placutele trebuie schimbate, se aude in masina o avertizare sonora, care vine din fata daca e vorba de placutzele fatza, si din spate, daca e vorba de placutzele spate. Deci eu as zice sa nu va lasati pacaliti de service-uri care incearca sa isi vanda marfa si sa taxeze manopera. Oricum, si numarul de kilometri este extrem de relativ in privinta asta, la fiecare conteaza maniera de conducere si genul de drumuri pe care circula cu preponderenta (oras, exterior la campie, exterior cu trasee montane etc.).
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

Primele preturi le-am luat de la Autokarma. Intre timp mi-au trimis si cei de la Japanparts niste preturi (nu spun marca):

set placute frana fata -120 ron-alimentare stoc-10 zile
set placute frana spate -288 ron-stoc

Cat priveste avertizarea sonora a uzurii, asa inseamna senzor. Deci trebuie sa intreb la service exact cum e treaba si daca trebuie sa-l cumpar si pe ala.
Un adevarat record sa mergi 46.000 cu placutele si inca sa mai tina =D> Eu am 16.000 si nu cred ca apuc 20.000

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by dre_andrei »

BogdanTimisoara wrote:Cartea tehnica spune ca atunci cand placutele trebuie schimbate, se aude in masina o avertizare sonora, care vine din fata daca e vorba de placutzele fatza, si din spate, daca e vorba de placutzele spate. Deci eu as zice sa nu va lasati pacaliti de service-uri care incearca sa isi vanda marfa si sa taxeze manopera. Oricum, si numarul de kilometri este extrem de relativ in privinta asta, la fiecare conteaza maniera de conducere si genul de drumuri pe care circula cu preponderenta (oras, exterior la campie, exterior cu trasee montane etc.).
nu stiu ce fel de senzor si ce fel de avertizare sonora va imaginati voi... dar va zic ca si dacia are la fel... cand se uzeaza placutele de frana, la franare se aude un huruit de nu mai poti sta in masina... aia e avertizarea sonora... sunt convins ca si la cee'd e la fel, nu cred k au vreun senzor sau altceva, odata ce ei zic "daca se uzeaza placutele pe fata, se aude un zgomot de avertizare pe fata, daca se uzeaza cele pe spate, se aude un zgomot de avertizare pe spate".. sigur sunetul de avertizare e huruitul / scartaitul placutei fara ferodo pe discul de frana :)
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by shpid3r »

din cate stiu eu, in ceramica placutelor de frana, chiar la suprafata de contact dintre partea rugoasa (ceramica) si metalul de suport, este incorporat un fir. Cand uzura face ca acest fir sa fie presat in timpul franarii (practic cand firul ajunge pe ferodou), anumiti senzori detecteaza aceasta. Pe acest principiu, la banala Nova se aprindea un martor in bord care te instiinta ca ai placutele uzate. Si fiecare placuta avea acest fir (fata/spate). Probabil ca la kia au incorporat un semnal sonor in loc de martor la bord... Sau poate chiar amandoua
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

Si eu stiam la fel, povestea cu firul.

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: Placute frane

Post by bobbo1981 »

MihaiM wrote: Eu am 16.000 si nu cred ca apuc 20.000
Eu zic ca tre sa verifici incaltamintea. Creca ai picioru prea lat si apesi si frana cand apesi acceleratia daca la 16.000 schimbi placutele :D
Acu nush ce sa zic dar nu cred ca a mai schimbat cineva asa repede. Asta inseamna ca ori ai avut tu un set foarte prost (putin probabil) ori folosesti foarte intens frana.
Din cei 16.000 cam cati km i-ai facut in oras ?

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

dre_andrei wrote: sigur sunetul de avertizare e huruitul / scartaitul placutei fara ferodo pe discul de frana :)
Cand auzi acel huruit de frecare metal pe metal, deja trebuie sa schimbi si discurile de frana, ca le-ai compromis. Sunt convins ca nu e vorba de asa ceva. Semnalul de avertizare e cu totul si cu totul altceva, niciun constructor nu te va indemna sa astepti pana nu mai ai ferodou de loc pe placute, in acel moment calitatea franarii pune in pericol siguranta ta si a celorlalti si nu se poate pune problema asumarii unui asemeena risc de catre constructor.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

bobbo1981 wrote: Asta inseamna ca ori ai avut tu un set foarte prost (putin probabil) ori folosesti foarte intens frana.
Din cei 16.000 cam cati km i-ai facut in oras ?
Ori nu stiu sa apreciez gradul de uzura :roll:
Din cei 16.000 cred ca am facut vreo 13 mii in oras.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

..in ce priveste avertizorul sonor :) cartea spune (scz pt fonturile neadecvate):

"Cînd plãcuþele
de frînã sunt uzate, veþi auzi un
semnal sonor venind dinspre frînele
din faþã sau din spatele autovehiculului.
Acest semnal sonor vã atenþioneazã
cã plãcuþele sunt uzate;
apãsaþi cu prudenþã pedala de frînã.
Anumite condiþii de trafic sau climã
pot cauza un zgomot strident la prima
apãsare a pedalei de frînã.
Acesta este un zgomot normal ºi nu
indicã o problemã sau o uzurã a frînelor,
dacã nu se repetã."

..is chiar funny astia cu cartea lor...bine ca nu zic ca sa auziti zgomote de la masina de pe strada din parte dreapta....cu alte cuvinte, placutele NU AU INCORPORAT SENZOR DE UZURA !! "semnalul de avertizare" provine chiar de la placute care freaca "metal pe metal"..asa ca nu asteptati ca pe bord sa se aprinda vreun semnal de avertizare de la nu's ce senzor cu "fir"!

bafta!

@MihaiM: ramane valabil ce am spus mai sus : "franeaza mai rar" si nu asa de intens..intelegi tu! adica nu la fiecare curba.. no hard feelings, parerea mea...pls!
Last edited by ida01ro on 23 Sep 2008, 20:08, edited 4 times in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

Apropos de huruit: in masa ferodoului exista niste insertii metalice, care uneori produc acel huruit la primele franari ale zilei, pot fi confundate cu huruitul de "lipsa ferodou", chiar daca mai este inca mult si bine pana la epuizarea lui. Nu se mai aude dupa cateva franari. Dupa o vreme, cand se mai consuma din ferodou si uzura avanseaza dincolo de stratul cu insertii, nu se mai aude huruitul respectiv.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

ida01ro wrote:..in ce priveste avertizorul sonor :) cartea spune (scz pt fonturile neadecvate):

"Cînd plãcuþele
de frînã sunt uzate, veþi auzi un
semnal sonor venind dinspre frînele
din faþã sau din spatele autovehiculului.
Acest semnal sonor vã atenþioneazã
cã plãcuþele sunt uzate"


cu alte cuvinte, placutele NU AU INCORPORAT SENZOR DE UZURA !! "semnalul de avertizare" provine chiar de la placute care freaca "metal pe metal"
Eu inteleg cu totul altfel! "Semnal sonor" pentru mine inseamna cu totul si cu totul altceva decat "zgomot specific" sau "huruit". Semnalul sonor mie imi spune ca exista un senzor de uzura care genereaza acest semnal. Repet, este absolut exclus sa permita franarea pana cand nu mai ai ferodou, consecintele asupra franarii pot fi dezastruoase si va fi necesara si inlocuirea discurilor de frana, ceea ce este absurd!
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”