Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Probabil ca le-am montat la putini km (ferodo premier-25000) si nu au avut timp sa faca acea bavura.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Da, nici eu nu imi inchipui cum s-a facut acea bavura ( pe interior , deci nevizibila la schimbarea placutelor ).

Cand am montat discurile noi am verificat cum calca placutele , mi s-a parut ca sunt ok pe ambele parti.
La revizia a 2-a , nu cred ca aveam 40.000 km , mecanicul mi-a zis ca trebuiesc placutele schimbate.
Nu am verificat pe loc, mi-a pus altele "originale" si cand am ajuns acasa am vazut ca placutele erau uzate doar 50%.
Asa ca le-am pastrat .

La ultima revizie trebuind sa schimb iar placutele , le-am repus pe cele originale ,cu care venise masina deci uzate doar 50%.

Ei bine , dupa aproape un an m-am trezit cu discurile ovalizate si cu acea bavura . Sa inteleg ca al doilea rand de placute pus in service era mai mic dimensional ? Totusi nu cred deoarece pe exterior au calcat perfect .
Nu imi pot explica de ce a facut acea bavura care uite ca nu prea a fost ok , am vazut pe forum ca multi se plang de ovalizarea discului , uneori prea devreme . O fi de aici ?

Acum asta este , daca mai va fi cazul sa schimb placutele voi fi atent ( eventual voi da din nou discurile jos ) sa vad ce se intampla .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Cum ai zis in postul anterior cred ca e mai plauzibil.
Daca gasesc un spray de curatat discuri, o sa testez asta: de fiecare data cand le gasesc ruginite, le curat cu sprayul respectiv sa vedem daca se mai incarca discul, inclusiv in orificiile de pe cant.

zgoby
Posts: 44
Joined: 07 Nov 2008, 17:07
Auto:

Re: Placute frane

Post by zgoby »

Am folosit cu rezultate decente un spray de la CRC, Brakleen, special pt degresat și curățat frâne.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

sa va dati cu parerea si legat de situatia mea:
am schimbat acum 30k km discuri si placute fata cu ate ambele.
acum dupa 30k km s-au consumat insa cam inegal:
pe partea dreapta cea din interior era la piele si pe exterior mai avea cam 3mm. pe stanga interiorul avea vreo 2 si exteriorul vreo 3mm.
acum specific ca stau in buftea si merg pana in vitan zilnic. nu merg sportiv. mi se pare cam putin 30k km .
specific ca nu e nici o culisa blocata si nici cilindrii nu pareau sa aibe vreo problema.
ati mai patit si voi asa? mi se pare cam mare discrepanta de uzura...
ce mi se mai pare ciudat. placutele de pe interior au sarma aia ca senzor cand se tocesc placutele. la cea care s-a tocit mai mult acea sarma nu era suficient de lunga. adica ca sa ajunga la ea sa scartiie trebuia sa se toceasca fieru ca placuta nu mai era. si nu era indoita sau ceva. ma gandesc sa nu fi fost contrafacuta, insa e cam imposibil ca am fost de fata cand a fost schimbata si am vazut cutia sigilata.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Este normal sa fie asa. Daca nu ai patit pana acum, aia e anormal...:)
BAS-ul este vinovatul principal de asta urmat de distribuirea inegala a greutatii pe partile masinii si inclinatia drumului.
Nu ne-ai povestit nimic despre discuri. Banuiesc ca daca s-au "consumat" placutele in 30k km, discurile au fost protejate de acestea.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

totusi 30k pentru un set si fara mers sportiv e cam rapid. si ATE.
mizerie pe discuri ceva? discurile tot ATE? sau ceva mai dur?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

Discuri ate. Se prezinta bine discurile nu sunt uzate aiurea. Dupa cum arata ar mai tine inca doua seturi de 30k
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Cam devreme uzura maxima la doar 30.000 km a placutelor.

Lamela elastica de avertizare este astfel construita incat trebuie sa atinga discul cand mai are totusi 2mm de material de frictiune , tocmai pentru situatii de uzura inegala a placutelor (decalajul de uzura inegala intre placute - stanga - dreapta nu ar trebui sa fie mai mare de 2mm)
Daca placuta din exterior este uzata complet si totusi cea din interior nu a ajuns sa avertizeze inseamna ca ceva este in neregula .

Ori placutele nu culiseaza bine in etrier (blocate in acele lamele elastice -antivibratie ) ori pistonasul este blocat .
Se mai poate intampla si ca suportul etrier sa fie stramb montat ( cazuri rare la acest tip de etrier) si atunci pistonasul nu mai apasa cu toata suprafata aparand uzura inegala pe placute.

La tine s-ar putea totusi ca un pistonas sa fie putin blocat.

Si ar trebui ca la fiecare schimbare a placutelor de frana , lamelele elastice sa fie curatate cu peria de sarma si unse cu o vaselina rezistenta la temperatura .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Demonteaza etrierul de tot si verifica/curata/schimba ce e in neregula.Ca o prima parere,ar fi de vina culisele.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Eu asa le-am scos pe cele din fabrica la 25k km.....
Lamelele nu le-am auzit la niciun tip de placute. Metal pe metal da.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

Ogy , ia adu-ti aminte : Nu cumva placutele care s-au uzat si ajunsesera la metal erau cele din exterior ?
Pentru ca nu imi inchipui ca s-au uzat pe interior si nu s-a auzit lamela atingand in disc .

Unii dintre colegii de pe forum au schimbat placutele tocmai pentru ca zgomotul la atingerea senzorului era suparator .

DAR: placutele cu senzor sunt diferite stanga - dreapta . Pentru a intra in vibratie si a face zgomot , lamela trebuie montata cu senzorul spre exteriorul cercului de rotatie ( daca ma pot exprima asa ) , la atingere in disc sa se departeze .
Nu stiu daca si mecanicii cand schimba placutele sunt atenti la acest detaliu.
In caz contrar , cind ajunge la disc, lamela este presata in placuta , nu vibreaza si rezultatul poate fi uzura pana la metal a placutei si un frumos sant in disc.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

La mine s-a uzat cea de pe interior si aceea avea senzorul. insa la aia care s-a consumat ca un facut acel senzor era mai scurt. adica nu avea cum sa scartie ca nu ajungea la disc niciodata. e foarte ciudat. cea de pe cealalta parte avea senzorul corespunzaotr. la fel si cele noi. e cel putin ciudat.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

@bondalicir : Citeste postul de mai sus .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

pai concluzia este ca placutele cu senzor trebuiesc montate pe exteriorul discului?
totusi toti spun ca placutele se uzeaza mai mult cele din interior ca acolo e pistonul. sau trebuiesc puse pe interiorul discului dar cu senzorul sa fie asezat sa se indeparteze tablita aceea?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”