Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

bogdane, intelegi cum vrei dar tine cont ca ai o TRADUCERE a cartii, ok ?.. de fapt e f usor: dai jos o roata (din fata preferabil ) si vezi daca are conexiuni electrice- adica cabluri - la placute!

"ferodoul" pe care il stiam noi de acu 15-20 ani - adica ceva bazat pe azbest + ceva insertii de alama/bronz - nu se mai fabrica, e inlocuit cu ceva .."ecologic" ! :twisted:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

ida01ro wrote: @MihaiM: ramane valabil ce am spus mai sus : "franeaza mai rar" si nu asa de intens..intelegi tu! adica nu la fiecare curba.. no hard feelings, parerea mea...pls!
Numai incepatorii franeaza in curbe. In rest n-am nici o retinere. Decat sa ma tarasc pana la semafor mai bine tocesc placute. Doar ca acum am deschis discutia pt ca vreau sa fiu pregatit in caz ca programarea la service (2-3 saptamani) va fi prea lunga si nu voi putea astepta atat fara sa ajung fier pe fier. Caci pana la urma Ceed nu e OZN, orice service poate schimba niste placute.

Buza la discuri a facut cineva? :lol:

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

..daca circuli in bucuresti, sincer, te inteleg intr-o anume masura ! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

ida01ro wrote:"ferodoul" pe care il stiam noi de acu 15-20 ani - adica ceva bazat pe azbest + ceva insertii de alama/bronz - nu se mai fabrica, e inlocuit cu ceva .."ecologic" ! :twisted:
Complet gresit! Treraba cu denumirea de ferodou si continutul de azbest am scris-o tot eu in urma cu cateva saptamani. Pana aici, totul este corect, NU mai exista azbest in "ferodouri" (garnituri de frictiune, pe numele lor adevarat). Insertiile metalice exista! Garantat! Ele sunt responsabile de acele sunete despre care zice ultima parte a citatului postat de tine, in anumite conditii meteo etc.
Personal, am dat degeaba bani la manopera pentru sabotii de la Matiz, pe care eu i-am crezut uzati tocmai datorita acelui huruit la primele frane ale diminetii. De fapt, ajunsese la insertia metalica si mai avea mult si bine pana la suportul metalic. Matiz fabricatie 2004, deci pe vremea garniturilor de frictiune ecologice.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

MihaiM wrote:Numai incepatorii franeaza in curbe.
Aproximativ corect, asa am invatat toti la scoala! Si asa mi-a intrat si mie in sange, insa... surpriza! Cartea tehnica a Cee'd zice ca poti sa franezi fara retineri in curbe, ca doar de aia ai dat bani pe EBD (distributia electrica a fortei de franare). Si vreau sa spun ca dupa ce am citit asta am luat-o usurel-usurel sa vad cum se comporta la franari usoare si apoi din ce in ce mai intense in curbe.
Va recomand sa incercati si voi :D Este cu totul si cu totul alt comportament decat stiam pana acum, de era complet interzis sa atingi frana in curba!
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

bogdan..intr-o anume masura e adevarat...doar ca acum respectivele insertii sunt responsabile pentru "zgomotul" din "fata" sau "spate" ca sa nu uzezi si discurile....inainte erau pt altceva, mai subtil...
bafta
ps: franeaza cat si cum doresti...si cu asta, in ce ma priveste, am epuizat topicul....
Last edited by ida01ro on 23 Sep 2008, 20:46, edited 1 time in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by SeKAh »

BogdanTimisoara wrote:...Va recomand sa incercati si voi ...
Si ce avantaj am daca franez in fiecare curba?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

SeKAh wrote:...Si ce avantaj am daca franez in fiecare curba?
..avantaj in a avea un consum mare si a conduce naspa...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Placute frane

Post by psystem »

OT: Se aprind mai des beculetele din spate....si arata frumos.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Placute frane

Post by ida01ro »

:lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by SeKAh »

:( vroiam si eu un raspuns sincer din partea lui... :( :(

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

BogdanTimisoara wrote:
MihaiM wrote:Numai incepatorii franeaza in curbe.
Cartea tehnica a Cee'd zice ca poti sa franezi fara retineri in curbe, ca doar de aia ai dat bani pe EBD (distributia electrica a fortei de franare).
Era vorbain sens de eficienta, nu de siguranta. Ca sa dau un exemplu la curse (nu ca ar fi neaparat voba la noi), in curbe se aplica principiul "slow in fast out". Daca intrii prea tare in curba si tre sa franezi pierzi multa energie pe care va trebui s=o recuperezi apoi pierzand timp si benzina.
:)

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

Nu ai avantaje sa franezi in curba. Dar in timp ce cu frane "normale", a frana in curba este extrem de periculos, daca ai intrat cu viteza prea mare si franezi ai toate sansele sa nu mai iesi din curba respectiva decat in decor, cu Kia Cee'd (de fapt cu orice masina cu EBD), ai posibilitatea sa franezi eficient.
Cred ca am fost inteles gresit, eu am recomandat sa faceti experimentul, nu sa va faceti un obicei din a frana in curbe, ceea ce e absolut aiurea.
In mod normal, intr-o curba in care ai intrat cu viteza prea mare, este recomandat sa accelerezi cat poti de mult pentru a pastra vehiculul pe traiectoria de mers. Ai calcat frana, ai zburat! Asta e una din legile de baza, pe care o ignora majoritatea celor pe care ii vedem la stirile de la ora 17.
EBD-ul va ofera o sansa in plus de a supravietui, prin distributia electrica a fortei de franare. In curba franeaza mai puternic rotile din interiorul virajului iar masina nu va avea aceeasi tendinta de a derapa. Evident ca peste o anumita limita, nici EBD-ul nu mai poate drege busuiocul, insa e infinit mai mult decat a nu il avea deloc.
Deci repet: daca sunteti curiosi, testati diferenta intre franare cu EBD in curbe si fara EBD, pentru a simti in ce masura puteti conta pe acest avantaj, intr-o situatie critica.
Nu cred ca am recomandat sa adoptati obiceiul de a frana in curbe, care este oricum unul pagubos.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Placute frane

Post by BogdanTimisoara »

SeKAh wrote:
BogdanTimisoara wrote:...Va recomand sa incercati si voi ...
Si ce avantaj am daca franez in fiecare curba?
M-am uitat mai sus sa vad ce am scris eu, de a iesit discutia asta. Am zis "incercati" (ÎNCERCÁ, încérc, vb. I. Tranz. 1. A verifica un lucru spre a-i controla însuşirile; a proba. 2. A întreprinde un lucru ca exerciţiu, de probă; a face tentative de... ).
De la "a incerca" si pana la "a obisnui sa..." e diferenta mare de tot.
Deci, daca chiar vrei... poti si sa franezi in fiecare curba, dar nu am zis eu asa ceva :D
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

ciprian75

Re: Placute frane

Post by ciprian75 »

Cred ca exista un senzor ceva ...
La a doua revizie a fratelui meu facuta la 38k km (diesel), cei de la service mi-au zis ca mai merg(cele de pe fata) max 4000 km si mi-au aratat niste placute uzate care aveau lateral ceva in genul unei sonde(o bucata de metal galben inoxidabil care este prins perpendicular pe placuta de metal unde se afla ferodoul) si care indica uzura placutei ori direct prin atingerea discului, ori atunci cand distanta dintre acest senzor si disc este mai mica de ....
Personal eu cred ca prima varianta este corecta dar ma intreb din ce material o fi senzorul si daca poate zgaria discul de frana.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”