[Tutorial] Cum se schimba bateria de la telecomanda.

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

[Tutorial] Cum se schimba bateria de la telecomanda.

Post by Ogy »

Nu aveam ce face si eram curios sa vad ce baterie are.


Pasi:
1. Scoatem cheia briceag (apasam pe buton).
2. Tragem in sus si in jos din interiorul locasului cu unghiile (sa aveti manichiura facuta sa nu lasati urme) ca sa o desfacem pe din doua.
Image
3. Scoatem bateria. Impingem in sus (spre semnul KIA scris pe telecomanda).
Image
4. Schimbam bateria. Introducem bateria si o impingem usor in jos, contrar semnului kia de pe telecomanda.
Bateria este de tip CR2032 si are 3V. Identica cu cea prezenta pe placile noastre de baza. Se poate folosi cu succes o baterie de pe placa de baza avand avantajul REINCARCARII.
Image
5. Punem capacul la loc. Apasam pur si simplu pe el.

Nota: Daca aveti breloc pe inel, acesta poate sta linistit acolo in timpul operatiei.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: [Tutorial] Cum se schimba bateria de la telecomanda.

Post by Razvan_G »

Multumim. Un pic OT, pe unde mai gasesc baterii de genul? La ceasornicarie? (daca mai exista). Ma interseaza si pt. ceas.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Tutorial] Cum se schimba bateria de la telecomanda.

Post by BAU »

Dupa ce am folosit citeva luni cheia de rezerva deoarece bateria de la prima cheie se descarcase (este vorba de cheie cu telecomanda cu doua butoane ) , m-am hotarit sa rezolv pina la urma .
Asa ca am schimbat-o cu o baterie VARTA CR 1616 gasita pe la un magazin obscur de electrice si conectica, pina acum functioneaza foarte bine desi bateria originala era un PANASONIC CR 1620.
Diferenta dintre ele este ca VARTA CR 1616 este putin mai subtire ( banuiesc ca si capacitatea ei ar fi mai mica), aceasta insemnind ca s-ar putea sa reziste mai putin de trei ani .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Tutorial] Cum se schimba bateria de la telecomanda.

Post by AlinS »

Hm, ciudat, pe mine bateria de la cheie m-a tinut un an jumate, nu mai stiu ce era. Cheie normala, nu breloc. Chiar si asa, cumparat undeva in decembrie, uneori face figuri, de obicei cand vreau sa incui masina, raspunde abia la a doua sau a treia apasare pe cheie, si uneori doar daca ma apropii de "ledul" albastru din bord, nu stiu daca are vreo importanta!

Avem cumva acelasi tip de baterie, tot ca cea din imaginile de mai sus pare sa fie.
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Tutorial] Cum se schimba bateria de la telecomanda.

Post by BAU »

Pentru cei ce au nevoie de schimbarea bateriei la cheia cu 2 butoane , si sint din Bucuresti.
Am gasit dintr-o pura intimplare si am si cumparat, baterie GP tip CR 1620 de la Magazinul Mr. Bricolage din Sos. Mihai Bravu cu putin peste 4,00 lei.

Functioneaza perfect , la banii acestia chiar daca ar rezista doar 1 an si tot merita.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”