directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

zilele astea am fost la un service si mi-au ridicat masina pe platforma, bieletele si bucsele si bratele toate sunt la locul lor, nimic nu se misca (cu exceptia bieleta anti ruliu de pe roata stanga nu dreapta la care am eu problema)
dar masusand cu o ruleta distanata dintre cauciuc si sasiu masinii exista o diferenta de 4mm la roata dreapta, deci roata dreapta este inclinat in interior.
ei au spus ca ar putea remedia problema (o varianta romaneasca zic eu) sa desfaca cele 4 surube care tin butucul rotii si la surubele de sus sa puna 2 saibe care sa faca ca axul roatei sa se incline inapoi, na la faza asta am ramas masca si am zis ca ma mai documentez sa vad ce si cum e.
oricum luna viitoare ma duc la ultima revizie la reprezentanta (cel de 6 ani), de data asta o sa aleg pe cei din Baia Mare ca la Cluj tovarasi de la volvo mi-au spus un pret de 250 lei (manopera +piesa) pentru a schimba bileta antiruliu pe spate, e drept si eu am picat pe spate cand am auzit pretul. (nu mai tin minte daca era cu sau fara tva).
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BUNU »

Care dreapta,fata sau spate?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BAU »

@Vincze : Dar s-a incercat o verificare a unghiurilor directiei sa vezi daca unghiul de cadere este iesit din cota ?
Baietii din service au dreptate . Prin punerea a doua saibe pe cele doua suruburi (de sus sau jos ) , intr-adevar se modifica unghiul de cadere si respectiv inclinarea rotii .
DAR : acesta este un lucru periculos deoarece ar creste foarte mult fortele de tractiune pe cele doua suruburi , cu risc de intindere.

BUNU a pus o intrebare logica . Este inclinata o roata fata , sau spate ?

Pun si eu aceeasi intrebare deoarece rezolvarile sunt diferite pentru puntile fata sau spate.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Mie imi par putin inclinate spre ext ale mele de cand am revenit pe 15'', cu rotile de iarna....dar vedem la lunara :)
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BAU »

@house-max : Azi mi-a sarit in ochi nr.tau dar nu mai stiu pe unde eram ptr. ca am batut tot Berceniul . Cumva pe Aurel Persu ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

am zis in alte posturi ca este vb doar de roata spate dreapta, si asta am constatat-o dupa ce am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna, cauciucu care era pe spate a fost uzata pe o margine mai mult decat normal, aproape ca au disparut crestele pe margine, dupa cara am fost sa fac o geometrie (prima data in 6 ani) si unghiurile sunt bune doar inclinatia la roata spate dreapta e mai mare decat normalu, cred ca am si atasat un pdf in posturile mai vechi.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
georgedtm
Posts: 53
Joined: 10 Mar 2009, 16:09
Auto: Cee‘d SW 1.6 CRDi 115CP 2009
Location: Germany

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by georgedtm »

Verificati rotile din spate cand masina este este incarcata cu greutate sau 5 persoane. La mine se inclina rotie spate cu partea de sus spre interior cand masina are greutate.
La service mi-au spus.. 'Asa fac toate', 'Nu ai ce sa-i faci'..
CEE'D SW 1.6 CRDi 115CP 2009

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

normal nu ar avea voie sa sa incline, ca pt aia au atatea bare pe sub roti incat roata sa ramana dreapta, e drept ca la versiunea 2 au mai pus un surub si deja se poate regla unghiu de inclinare, la primul model, cred ca asa moare.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by danycxxx »

Salut. Vad ca nu s-a postat de ceva timp aici, asa ca pun eu intrebarea: Cum se regleaza unghiul de cadere? La mine pe spate e iesit din limite si imi roade cauciucurile pe interior. La verificarea directiei, mi-a spus ca nu are de unde sa regleze unghiul de cadere. Aveti solutii noi?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BAU »

IMPOSIBIL : Ce nu se poate regla , se schimba .

Pe spate se regleaza din bucsa excentrica a bieletei stabilizatoare : Ai mai jos schema puntii spate cu ce se regleaza si ce se schimba.
REMOVAL1.doc
REMOVAL.doc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by danycxxx »

Cu reglatul convergentei, e clar, se face din bucsa excentrica. Nu prea imi e clar ce trebuie schimbat. E bucsa de pe suportul care vine in partea de jos a arcului? Asta sa fie codul piesei? 552151H000 Ciudat e, ca la verificare, mi-au spus ca toate sunt ok, nu prezinta urme de uzura, dar daca alea sunt, le schimb.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Nesta3 »

Daca ai noroc si iese usor,se schimba doar bucsa aia.De exemplu,la bucsa,de fapt,bratul de reglaj al directei rotilor spate, multi au avut ghinionul sa nu iasa decat prin taiere cu flexul.Recomandarea mea e sa cumperi tot bratul ala,deoarece e un pic complicat sa scoti bucsa aia si sa pui alta in loc.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by danycxxx »

Dar este busca la care am facut referire, sau alta?

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

Si din care fisier trebuie schimbata bucsa? Din primul sau al doilea?
Si care e codul lui, si se rezolva unghiul de cadere sau nu?
Oricum EU nu cred ca o sa il schimb ca nu mai dau iar o caruta de bani si pe piese+manopera+reglat
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”