directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Cum se rezolvă diverse probleme
flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by flaviu »

si la mine face la fel ca la tine silvester...am 56000 km si au zis ca n-are nimica...acuma nu stiu ce sa zic...

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by alimos »

@bubumisu daca nu ai umblat cu nimic pana acum la directie (la roti sau caseta),nu ai nici un motiv de ingrijorare.Volanul de unul singur nu pleaca nici stanga nici dreapta.Toti cei care ne plangem sau ne-am plans de volan stramb am avut la un moment dat un eveniment care ne-a fortat sa umblam la directie.Si de aceea,dupa reparatie ne-am chinuit sa readucem volanul la pozitia sa din fabrica.Adica la pozitia pe care teoretic o are volanul tau acum. Sa nu faci prostia sa te duci sa iti faca directia cineva ca iti strica pozitia volanului.Poti cel mult sa iti faca o verificare,fara sa puna cheia pe bieletele de directie. Ce povesteste @doyo77 am patit si eu si am rezolvat la a 5-a sau a 6-a geometrie.
Eu cred ca la tine sunt doua posibilitati:
1. Presiune inegala in rotile tractoare
2. Efect placebo, imbinat cu faptul ca drumurile sunt inclinate spre dreapta,iar comportamentul volanului tinde sa urmeze inclinatia drumului,iar tu sa ii aplici o corectie minima spre stanga.
Ca sa te convingi incearca experimentul descris de tine pe o portiune lunga si goala desigur ,dar pe CONTRASENS. Vei constata exact invers.Masina pleaca spre stanga,tu corectezi spre dreapta.
Vorbesc din experiente recente cu 4 masini conduse,din care 2 kia si 2 ford (fiesta si focus),iar la 3 dintre ele nu s-a umblat niciodata la directie.

P.S.Tot ce am scris eu aici cade desigur in cazul in care ai luat o bordura sau o groapa cat Casa Poporului,si in acest caz bine ai venit in clubul celor care pierd timpul pe nervii si banii lor pe langa mecanici dezinteresati si de multe ori nepriceputi. La Vaslui insa ,am avut parte de un tratament cat de cat pertinent,caci acolo mi-am dus veacul cu cele X-spe geometrii.Totusi,odata lovit un astfel de obstacol,ar trebui sa ramana si ceva urme pe anvelopa sau janta.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by eugenflorinmanea »

Eu am descoperit de ce imi tragea putin dreapta- de fapt cam banuiam dar nu stiam sigur. Am un cauciuc pe care l-am cumparat ulterior (celelalte aveau cam 20,000 km). Cand am pus cauciucurile de iarna nu mai am nicio problema.

Incercati la IMG, cred ca sunt mai ok
SAAB 9-5

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by bubumisu »

@alimos

Multumesc de sfaturi.Cred ca nu o sa ma duc la ei, am facut duminica vreo 160 km la drum intins, am gasit portiuni de drum (in localitati uitate de lume dar cu asfalt bun) in care mergand pe axul drumului (cu axul masinii pe axul drumului, deh era liber :mrgreen: ) n-a miscat nici stanga nici dreapta masina cu volanul perfect drept pe axul sau (si crede-ma ca aveam 60 km/ora, fara sa tin mainile pe volan, am mers cateva sute de metri pe mai multe portiuni si am ramas exact pe mijloc).
PS: Am nimerit si cativa km inainte de destinatie cu cratere ca dupa razboi, dar le-am luat cu a 1-a sau aproape de ralanti, cu rotile drepte, si nu am constatat urme pe anvelope sau jante.Problema e ca tre sa mai fac cateva duminici traseul ala. Poate nu o sa am probleme, daca merg cu grija (sunt portiuni unde cratere sunt pe toata latimea, nu ai cum sa le eviti)

@blajanm:
Am verificat Sambata presiunea inainte sa plec, de la 2,2 cat lasasem acum o luna scazuse la toate la 2,1. Oricum am bagat 2,4 pe toate pentru ca am avut pasageri "cu greutate"
Sa fi fost asta cauza, presiunea scazuta la roti ? :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

nu cred ca are treaba cu presiunea, eu am avut un holsurub in roata stanga fata si 2 zile trebuia sa umflu roata cu pompa din aia de masina electrica si de la 1,5 bari in sus nu se mai vede cu ochiu liber daca e 1,5 sau 2 bari si masina tot asa mergea, pana la urma m-am dus la fulcanizare si mi-au pus ceva snur (un fel de ata mai groasa) in gaura lasata de holsurub si l-au umflat la 2,2 si nu mai am treaba.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by blajanm »

daca zici ca la toate presiunea era egala atunci nu cred ca asta ar fi motivul. Daca aveai diferenta intre cele doua roti fata atunci acesta ar fi fost raspunsul.
Cred ca inclinatia drumului ti-a dat impresia ca nu ar fi volanul drept.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by bubumisu »

O sa mai urmaresc sau cand mai ajung pe zona industriala, unde am avut "revelatia" o sa ma uit mai cu atentie. Probabil e vorba de inclinatia drumului.
Off, relativ:
Se intampla ceva cu directia daca n-am pe unde trece de cratere si trec prin ele cu a 1-a,cu volanul drept, aproape de ralanti, asa cu grija? In rest ce sa zic, n-am luat cratere cu viteza, le ocolesc, la gropile mai mici iau de pe acceleratie, nu franez (daca nu mai am cum sa le evit).
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by blajanm »

Nici eu nu imi bat joc de masina , am 24 000 km si nu am probleme cu batai sau alte traznai.
Am condus un Aveo cu 6000 km si diferenta de 0.1 atm dintre rotile din fata il facea sa devieze.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

na dupa 88 000km am ajuns si eu la concluzia dupa ce am schimbat sambata cauciucurile ca e cazul sa fac o verificare a unghiului rotilor.
unul dintre cauciucuri era uzat pe margine de numa numa, inca m-am speriat, nu stiu de la care roata poate sa provine uzura aia ca am observat doar acasa cand aranjam cauciucurile, asa ca intreb si eu daca cineva din cluj a facut geometria la roti si unde si la ce pret?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

ieri am fost si am facut o verificare la geometrie roti, dupa 6 ani in care nu am facut chestia asta rezultatul este ca e bine, nu prea sunt mari modificari, singura chestie ce este la roata spate dreapta este un pic inclinat mai tare decat ar fi normal, cu 1 grad, dar problema e ca nu stia cel din service de unde se regleaza inclinatia rotii, doar unghiu stia, a zis ca roate are doar un singur punct de reglare, un surub mai ciudat ca forma prin de caroserie,
atasez rezultatu verificarii, daca stie careva de unde se regleaza inclinatia rotilor din spate?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BAU »

Din fisa de verificare se vede ca unghiul de cadere ( de inclinare ) al rotii dreapta spate este iesit destul de mult din cota. De aceea s-a uzat anvelopa.
Din nefericire acest unghi nu se poate regla , fabricantul spune ca se schimba ceea ce ar fi defect sau indoit pe puntea respectiva si se face reverificarea .
Din acest motiv mecanicul nu stia ce sa-i faca ( dar ar fi trebuit sa stie ca trebuie ceva reparat ).
Si pe spate exista o bieleta antiruliu, cam de acolo ar trebui sa fie problema, dar nu obligatoriu. Mai exista si un brat stabilizator sau chiar si portfuzeta sa fie indoita . Gindeste-te daca nu ai dat mai tare in vre-o groapa sau bordura cu roata dreapta spate.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

ce pot sa spun ca e dusa bieleta antirului dar pe partea stanga spate (nu suna dar daca pun mana pe el si o misc atunci se simnte ca nu e teapan), nu pe dreapta, in grupi am cam dat cu toate rotile, daca din cauza aia sa fie atunci trebuia sa fie si la o roata din fata ca prima data dai cu o roata din fata.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BAU »

Nu stiu ce sa-ti spun. Uite ca a cedat ceva pe dreapta spate. Acolo unghiul de cadere este iesit din cota , acolo trebuie vazut ce este defect .
Poate sa nu fie nimic indoit dar poate si dintr-o bucsa de cauciuc uzata ( strivita ) sa se modifice unghiul . Tot intr-un service cu stand de verificare a directiei poti sa gasesti din ce cauza s-a imbolnavit.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by Vincze Szilard »

am sunat la reprezentnta din baia mare si au zis ca se poate regla orice unghi si inclinatie, acuma sa vad si aici in cluj astia ce zic, si poate saptamana viitoare le duc masina cu un drum sa schimbe si bieleta care-i dusa.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: directia ceed - reglajul unghiurilor directiei

Post by BAU »

Sunt de acord : Se pot regla oricare unghiuri ( unele prin reglajul bieletelor , altele prin schimbarea pieselor defecte ). :D :D :D
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”