Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Cum se rezolvă diverse probleme
Valentin_S
Posts: 10
Joined: 15 Aug 2016, 22:13
Auto: kia proceed

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by Valentin_S »

Salut. Și eu am pățit la fel. La denivelări, am un greiere care se aude de sub grila aia. Am dat o jos foarte ușor, o să merg cu ea data jos, să văd ce și cum. Dar am impresia că nu de acolo de aude. Cred că e ceva mai "adânc", undeva sub grila. Cam cum aș putea rezolva asta, fără să dau bordul jos?
Tot în zona aia, mi s a dezlipit bordul. Ce lipici îmi recomandați? Vă mulțumesc. :)

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by ding »

azi am pierdut o multime de timp cu grila respectiva :twisted:.

Am dat-o jos de tot ...si dupa multe incercari am inteles problema: de fapt intr-o zona de aprox 50 cm - simetric fata de axa masinii - plasticul bordului , nici nu stiu cum sa ii spun pt ca este un material moale de aprox 5mm , s-a dezlipit de armatura pe care ar fi trebuit sa stea si s-a ridicat aprox 10 mm !. Din cauza asta grila respectiva - care si ea este facuta dintr-un plastic nenorocit - este deplanata, adica este impinsa in sus si inspre fata de la mijloc , in timp ce extremitatile sunt prinse.

Practic cred ca nu este nimic de facut, chiar daca cumpar una noua, - problema nu se poate rezolva decat daca se lipeste suprafata bordului de armatura de care spuneam mai sus. Iar lipirea nu se poate face la fata locului, probabil ca daca se da jos tot bordul se poate aranja problema.

Nu am mers iarna fara grila asta si nu stiu daca are influenta in dezaburirea uniforma a parbrizului .

Deocamdata merg fara ea si sunt in pana de idei :idea: ... am sa vad cum sa rezolv pe mai departe !! Oricum, demontarea bordului mi se pare o actiune muuult prea de amploare pentru mizeria aia de grila...si deocamdata nu intra in calcul. Oferta de grila - numai originala exista ! - este de aprox 225 ron, dar nu cred ca rezolva problema din cauza bordului deformat.. puah ! :x

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”