Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Cum se rezolvă diverse probleme
Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by Bog1_7 »

Poate ma poate ajuta cineva cu aceasta problema. Vreau sa elimin un greieras. Am tras de ea dar nu vrea sa iasa si mi-e frica sa nu o rup. Poate trebuie trasa dintr-un anumit loc.
Va multumesc!
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by mihai_is »

mai bine ii pui pe cei din service sa rezolve problema cand mai treci pe la ei
21-PUI

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by Bog1_7 »

Nu ma mai duc la ei pentru atata lucru, plus ca ar trebui sa ma duc pana la Vaslui ca la Iasi nu ma duc si sincer prefer sa mi-o fac eu cu mana mea. Am mai scos o grila din asta la un Opel Astra G care facea putina galagie da aia a iesit usor, asta nu prea vrea sa iasa,poate este vreo metoda mai speciala.
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by edddie_m »

De ce sa nu te duci la Iasi? :shock:

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by Malte »

Uite ce spunea colegul pstefan pe alt topic (cum sa ucizi 5 greierasi) :
Bulina de la parbriz e prinsa ca o clema. Adica intra usor si are doua picioruse care o fixeaza si o retin sa iasa. Cu o surubelnita subtire impingi unul dintre picioruse inspre interior si ar trebui sa iasa. Eu am scos toata grila de la aerisire si am dat-o cu silicon rosu (rezistent la temperaturi). Pentru un timp a fost ok. Acum cred ca necesita reunsa Data viitoare promit ca fac poze. Numai bine.

Va trebui sa umblu si eu la ea, ca bazaie tare pe piatra cubica.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

kenwood28y
Posts: 34
Joined: 07 Jan 2008, 17:59
Auto:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by kenwood28y »

Am avut si eu pitici pe creier in legatura cu grila aceea. A mea se ridicase si de colturi deci am decis sa merg la service la IMG. Au incercat sa ii bage colturile la loc, nu s a putut, au facut poze, mi au zis ca or sa comande grila si ma suna sa revin pt schimbare. Am revenit, in 2 minute au dat grila jos, cu un fel de cuter albastru pe care l au bagat pe langa margini de jur imprejur. Dupa care a inceput chinuiala cum sa o bage pe cealalta la loc. Nu au reusit, au incercat si cu cea veche, nu au reusit asa ca mi au spus ca dureaza 3 ore pt ca trebuie sa dea jos tot bordul (inclusiv airbeguri, CD, cotiera etc etc) :x . A durat cam 4 ore, in zona grilei respective nu mai am un greieras ci o adevarata zornaiala. Cine stie ce o mai fi si pe sub plansa.....? Daca nu v a trecut de un mic greieras.....
Cee`d 1,6 dsl hp base

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by bubu »

grila aia se scoate relativ simplu...apuci dintr-un capat de ea...o scoti cu o surubenlita dc nu o ai deja scoasa...apoi ridici putin cate putin pana ajungi la jumatate...apoi iei celalalt capat si faci la fel pana ajungi la jumatate...iar la jumatate tragi inspre tine dar si ridici de ea in acelasi timp.
partea grea este cu montatul...incepi de la mijloc...introduci gripa p pozitie,apesi putin in fata-jos p grila si porma o iei spre capete,iar cand ai ajung la ambele capete si ai crezut k ai terminat...atunci incepe partea grea...k sa intre cum trebuie...trebuie sa impingi cu forta de grila in fata(spre geam),impingi de partea mai apropiata de geam a grilei,adik bagi degetu in gaurile alea din grila p unde iese aerul,si de partea mai apropiata de tine apesi in jos,si asa trebuie sa o iei din aproape in aproape.
eu am dat grila in 5 min jos si am montat-o in o ora :)

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by Bog1_7 »

Am sa incerc, dar atunci cand am tras de ea nu vroia sa iasa deloc, mi-e frica sa nu o rup,de fapt nici nu vreau sa o scot, ci sa scot doar bulbul ala din partea dreapta,atat. Multumesc mult oricum
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by mihaiolimpiu »

Daca poate cineva da cat mai multe detalii despre aceasta procedura as fi recunoscator, mie mi s-a ridicat partea dreapta, si oricat de mult am fortat nu am reusit sa introduc la loc grila, ma gandesc ca daca as scoate-o de tot as putea-o monta corect... din pacate nu prea vrea... am reusit sa scot maxim clemele din capat si cele din mijloc (vorbim doar de partea dreapta)
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by Stefan47 »

tot greieri am avut si eu, am reusit sa o scot, dar de pus la loc ioc :D in colturi cel putin nu se mai prinde de nici un fel, asa ca am scos-o definitiv

daca te uiti de afara fix la aerisire se vede cam urat, dar susu pe ea, nu ma deranjeaza, mi-a disparut zgomotul :)

va sugerez sa nu umblati la ea decat daca vreti sa o dati jos definitiv! sfat prietenesc! :)
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by mihaiolimpiu »

Stefan 47, de fapt e chiar usor de montat... mi-a iesit din 2-3 incercari, acum o montez si o demontez in 5 minute....

Deci ca sa o scoti:
In partea dinspre sofer bagi ceva asemanator cu o moneda, daar ca sa nu zgarie, eu am folosit o cheie de interfon de aia rotunda si mergi pe toata lungimea grilei de 2 -3 ori.. iese sigur din locas, apoi apuci cu putere si tragi in sus si inspre tine...

De bagat:
se repeta operatiunea in sens invers, intai se baga grila drepta in jos, ca sa intre in fanta gurilor de aerisire, apoi se indreapta in unghi de 45 grade ca sa intre cele 3 "CUIE", ultimul pas si cel mai greu se apasa cu putere, pe toata lungimea grilei pentru a intra cele 6 urechiuse dinspre sofer, chiar dac anu intra din prima repetati intai din dreapta apoi stanga si inca odata...

COLTURILE: Dac acolturile nu intra, trebuie sa "cracanezi" acea clema din plastic cu ceva aer cald si va prinde fara propleme...

La mine a iesit foarte bine, chiar daca deocamdata stau cun un pachet de tzigari intre parbriz si grila ca sa "prinda forma"...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by ding »

..am citit tot topicul si as dori o lamurire de la cei care au demontat/montat grila de aer parbriz, care ma...imbolnaveste de-a dreptul :twisted:

- a mea s-a sculat singura :mrgreen: , dupa cum se vede in poza atasata; vreau sa stiu daca s-a rupt ceva - de ex vre-o clema - si trebuie sa cumpar una noua, sau se poate aranja asta , dupa ce se demonteaza! Mentionez ca ma facut multe eforturi sa o bag la loc - atat vara cat si iarna - dar nu mai vrea si pace !!

Multumesc anticipat
grila parbriz.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by BAU »

Dupa cum se vede la tine , se pare ca grila este deformata din cauza caldurii. Nu cred ca vei reusi sa o faci la loc . Cred ca trebuie inlocuita .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by megaptera »

la naiba cu grila aia, la mine sta la locul ei dar s-a strans vinilul ala, s-a dezlipit si s-a ridicat in sus.
e destul de greu de umblat acolo si pozitie aiurea si parbrizul iti sta in mana plus ca nu vezi nimic.
ma gandeam sa dau grila afara si sa bag un prenadez, dupa care sa pun ceva greu ca sa stea presat peste noapte.
o alta idee care imi venise in minte era sa caut pe cineva sa-mi faca un desen CAD dupa care sa merg cu fisierul la un CNC si sa-mi taie grila aia mai mare cu 1 -2 cm decat cea veche, si sa o lipesc peste gaura ramasa.
ma gandeam la un aluminiu gros de 5 - 8 mm eventual copiat desenul fantelor de aer, sau facut un alt model de fante.
piesa finala sa o dau la un atelier de anodizat aluminiu si sa o fac neagra.
cu varianta asta imi este teama ca vinilul ala are putere si o impinge in sus si iar se va deforma.
poate ca ar merge si o prindere cu ceva suruburi imbus ingropate, dar trebuie vazut neaparat un bord desfacut ca sa vad daca are carne unde sa prinda filetul.

de cate ori merg pe strada si vad cate o kia oprita ma uit sa vad cum arata grila aia, sincer la toate este desprinsa mai rau sau mai putin dar este cu probleme.

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Cum se scoate grila de ventilatie de sub parbriz?

Post by mihaiolimpiu »

E un plastic destul de gros pe care este lipit acel vinyl. Parerea me este scoate grila, salveaza ce se poate salva si in jurul grilei lipeste cu atentie niste piele neagra de 1 cm ... daca ai ceva talent si rabdare ar trebui sa iasa perfect... oricum mai frumos decat e acum.. Adezivul de la vinil si la mine m-a lasat undeva in dreapta radioului... dar l-am si scos de o gramada de ori... in vara asta vreau sa fac si eu operatiunea...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”