probleme cu lichidul de racire

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
gigikia
Posts: 2
Joined: 03 Sep 2008, 04:23
Auto:

probleme cu lichidul de racire

Post by gigikia »

Salut de curand am avut o problema cu lichidul de racire,am constatat o pata de lichid sub radiator si vasul de expansiune aproape gol,am verificat la partea de jos a radiatorului unde exista un robinet de golire acolo era problema un inel "O"de cauciuc era deformat am rezolvat problema prin inlocuirea lui. Din partea SERVICE KIA nu am avut nici un ajutor singura sugestie fiind sa cer o platforma de la cea mai apropiata reprezentanta care era la 175 de km cat m-ar fi costat transportul pana acolo? Dar asa am rezolvat problema si m-a costat 1RON.

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by shpid3r »

Salut si bine ai venit printre noi (fiind postul tau nr 1:P)
Felicitari pentru rezolvarea rapida a problemei! Legat de observatia ta ca nu ai avut niciun ajutor din partea lor, ce puteau ei sa faca ? Service-ul te ajuta cand duci masina acolo. Solutia oferita de KIA la nivel international este transportul cu platforma.
Puteai sa o mai rezolvi dupa exemplul unui coleg de forum, si anume sa discuti cu unul din mecanici ca dupa program sa vina la tine sa vada despre ce este vorba si sa te ajute. Acum depinde si cat de departe esti tu de service si de disponibilitatea baietilor.
Ideea e ca ajutorul oferit de KIA este service-ul si KAR (daca nu stii de el, spune-ne). Tu esti un caz feritic care s-a descurcat la mecanica. Dar daca era la volan stereotipul de sofer care nu se atinge de nimic de la motor ? Ce sa-i recomande serviceul ?
Sau ce ti-ai fi dorit tu ca ajutor din partea lor ?

Drumuri line!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
tudor68
Posts: 19
Joined: 19 Feb 2009, 19:21
Auto:
Location: Bucuresti-Titan

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by tudor68 »

si eu am aceeasi problema cred. poti sa detaliezi mai mult cum ai remediat problema? nu prea vreau sa mai ajung pe mana serviceurilor din cauze bine stiute deja. Thx

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by matcs »

salut si la multi ani :D
offtopic sau nu, pun si eu o intrebare: cati litri de antigel imi trebuie ca sa-l inlocuiesc complet?
ms anticipat. bafta

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by Teddy »

Salut si La multi ani si tie =D>
Daca ai Cee`d de 1.4 sau 1.6 iti trebuiesc 6 litri de lichid de racire (3+3).Capacitatea totala a circuitului este de 5.8-5.9 litri.Antigelul trebuie sa fie pe baza etilenglicol ptr. ca avem radiator de aluminiu.
Drum bun tuturor!!!
La Muti Ani !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

gigikia
Posts: 2
Joined: 03 Sep 2008, 04:23
Auto:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by gigikia »

[quote="shpid3r"]Salut si bine ai venit printre noi (fiind postul tau nr 1:P)
Felicitari pentru rezolvarea rapida a problemei! Legat de observatia ta ca nu ai avut niciun ajutor din partea lor, ce puteau ei sa faca ? Service-ul te ajuta cand duci masina acolo. Solutia oferita de KIA la nivel international este transportul cu platforma.
Puteai sa o mai rezolvi dupa exemplul unui coleg de forum, si anume sa discuti cu unul din mecanici ca dupa program sa vina la tine sa vada despre ce este vorba si sa te ajute. Acum depinde si cat de departe esti tu de service si de disponibilitatea baietilor.
Ideea e ca ajutorul oferit de KIA este service-ul si KAR (daca nu stii de el, spune-ne). Tu esti un caz feritic care s-a descurcat la mecanica. Dar daca era la volan stereotipul de sofer care nu se atinge de nimic de la motor ? Ce sa-i recomande serviceul ?
Sau ce ti-ai fi dorit tu ca ajutor din partea l Multumesc pt sfat da si mecanicul tot de la aceeasi distanta trebuia sa vina

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by Vincze Szilard »

am si eu o intrebare?
am completat la radiator ( borcanul acela de langa radiator) cu antgel pur care rezista pana la -75 de grade, are ceva ca am pus antigel pur si nu diluat cam 0,3 l
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by xp »

Nu are nimic.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by alimos »

Aceeasi problema cu pierderea lichidului pe acel robinet de scurgere o am si eu.
Va rog sa-mi spuneti doar un singur lucru:
La voi floarea acelui robinet este perfect verticala??Adica robinetul pe inchis are floarea la canea perfect pe pozitia verticala sau are o mica deviatie?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by alimos »

Culmea e ca nu se deplaseaza acel robinet in nici o directie.Nici sa-l desfac,nici sa-l strang.Am fost cu el la Trendo Bacau,s-au uitat,s-au chinuit sa-l desfaca la mana ,dupa care au spus ca vor comanda un robinet si abia atunci vor incerca sa-l desfaca,cu vreo scula ceva...cel mai probabil patent.M-au speriat de aiurea ca ar putea fi rupt piciorul radiatorului.Mi-au spus ca lichidul din radiator nu ar trebui sa iasa pe teava aceea de dedesupt,ci prin locul busonului.Noroc ca mai era un ceed in service si am verificat. (de asemenea discutasem cu cineva de la Rodav care imi spusese dinainte ca pe acolo trebuie sa iasa antigelul)Lichidul din radiator iese pe dedesupt,adica pe unde mi se prelinge mie,cand busoanul este desfacut cam la jumatate.Busonul asta e cam ca o canea ,care in cazul meu nu inchide bine. Nus' de ce ma-sa nu se mai misca.N-am umblat niciodata la el. Scurgerea este infima si neconstanta.Cand e cald motorul nu prea picura,iar cand picura,nu stiu daca sunt 30 de picaturi in 24h.Cert e ca in vas nu am constatat nevoia de completare.
As putea sa-l misc oare cu ceva? E ca un surub intepenit.Dar din plastic.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by bosch »

O poza se poate posta dupa acest ``robinet`` ... Sa verificam ....
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by alimos »

Este pozitionat in partea de jos a radiatorului.Se vede usor daca te uiti prin lateralul farului din dreapta a masinii.Este de tip fluture. Sper sa pot veni cu o poza. E evidenta pozitia lui. Nu e ascuns de nimic.La baza radiatorului,spre farul din dreapta.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by bosch »

Miine de dimineata il caut si ii fac o poza ...
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by alimos »

Robinetul a fost schimbat. Era intrepenit pentru ca garnitura de cauciuc din capul lui incalecase canaletul in care trebuia sa stea. A fost scos cu patentul si inlocuit cu unul nou,pe garantie.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme cu lichidul de racire

Post by Ogy »

Am patit si eu treaba descrisa de @alimos. Cost 30 lei Kia Baneasa. In pret a intrat si 1litru de apa distilata. Antigel mi-am cumparat eu dupa ca ei au doar Mobil1. Pierdusem cam 1litru si daca stau bine sa ma gandesc ca am completat ceva de cand au incercat sa deschida robinetul la schimbul antigelului acum 3-4ani circa 3litri (combinat).
Este un surub cu fluture de genul celui atasat, la care sare garnitura cand incerci sa-l desurubezi. Nu se gaseste la reprezentanta. Ei vor ca tu sa schimbi radiatorul complet in locul garniturii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”