Unde gasesc capac stergator si capac portbagaj plafon

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by bosca »

alex79 wrote:Eu am luat de la repezentanta Hyundai din Bacau. Am dat vreo 15 lei parca pe 4buc.
Daca te ajuta cu ceva poti sa iti dau cand ajung diseara acasa codurile de comanda. De cat sa caute acolo prin scheme explodate mai bine sa ceri codul exact. S-au potrivit f bine si au fost ieftine.
Codul cred ca este 872141H000 (am pus si o poza pt cei care nu gasesc). L-am gasit pe niste site-uri rusesti:
http://www.japcat.ru/kia/4/1/2299/193755/86872/8687213/
sau
http://shop.ceed-i30.ru/catalog/kia_cee ... 872141H000
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by Nesta3 »

capacul asta de la plafon, se potriveste si pe proceed?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by bosca »

Am dat azi mail la site-ul romanesc mentionat mai sus si mi s-a raspuns f. repede, citez:

"COVER 87214-1H000 - 21 LEI ( TVA INCLUS ) TERMEN 6-7 ZILE LUCRATOARE".

N-am ce sa fac, o sa il comand, deoarece imi sta ca un ghimpe spatiul acela gol...
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by Nesta3 »

Nu vrei de i30?am gasit cu aproximativ 5 lei la parts2go.ro...luni ma duc sa imi cumpar ,dar mai intai sper sa se potriveasca pe proceed
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by bosca »

Cred ca se potrivesc sigur, dar mai bine testeaza-l mai intai.
Daca stiam, ma duceam si eu azi ca aveau program pana la 2...
Multumesc Nesta3.
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

User avatar
bosca
Posts: 53
Joined: 11 Apr 2008, 18:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by bosca »

Pana la urma mi-a luat un prieten de la MIT MOTORS: 20.88 lei.
La parts2go.ro nu am cum sa ajung deoarece ei inchid la 18.00...

Toate cele bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA Cee'd 1,4 GSL Best Plus, Piston Grey

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by bodo »

Deoarece am ajuns sa pierd periodic acele capacele de pe plafon am fost la hyundai in Constanta sa fac comanda iar cand au venit am avut surpriza pretului..... 3 ron bucata. :lol:
Cand ma gandes ca prin 2008 cand mi-am luat masina cei de la Rever(dealer kia) Constanta imi cereau 36 ron pe un capacel :!: ,ce vremuri....
Uite altii si mai nesimtiti :lol: http://www.csgauto.ro/produse-auto/orig ... eed-172139
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Unde gasesc capac stergator luneta si capac portbagaj pl

Post by bodo »

La hyundai,acelasi lucru, are codul 87255 2L000 si se numeste CLIP - ROOF GARNISH MTG ambalate cate 5 bucati
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

mici furtisaguri-capacele plafon

Post by gigi.ionescu »

In urma cu aproximativ 2 saptamani am constatat ca, niste binevoitori, m-au usurat de capacelele de plastic ce obtureaza lacasele de prinderea portbagajului pe pavilion. Au ramas 4 gauri ce se vad destul de inestetic. Am fost destul de bulversat de aceasta intamplare. De-a lungul a 2 saptamani, am constat at ca, de fapt, acest aspect a devenit o regula generala, mai la toate tipurile de masini ce au asa ceva pe ornamentele de plastic de pe pavilion. Am constatat ca, din cca 30 de masini KIA Ceed la care am fost curios de a vedea daca au toate capacelele despre care pomenesc, mai mult de jumatate au lipsa cel putin 2 capacele. In conditiile in care importatorul nu are aceste repere pe stoc, noi ce facem? Pana una alta, am facut o sesizare la politie. Sper sa nu fiu singurul......
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: mici furtisaguri

Post by RaiMaN »

Acele capace mai sar si la spalatorii.... :) Esti sigur ca au disparut toate odata? sau doar nu ai sesizat pana acum ?
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: mici furtisaguri

Post by Razica »

si eu am 2 capcacele lipsa. nu stiu daca au fost furate sau au cazut ele din cauza spalatoriilor auto.
eu am pus niste banda izoliera de culoare neagra ca sa astupt gaurile.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: mici furtisaguri

Post by ding »

Pentru ei care au nevoie (si eu am patit aceiasi poveste, acum 2 ani!):

la reprezentanta Hyundai: Hyundai part H-87255 2L000 - clip-roof garnish = 11,56 ron set de patru capace

la reprezentanta Kia e ...ametitor ! :evil:

Bafta

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mici furtisaguri

Post by gigi.ionescu »

RaiMaN wrote:Acele capace mai sar si la spalatorii.... :) Esti sigur ca au disparut toate odata? sau doar nu ai sesizat pana acum ?
Din pacate, in ziua in care am constata lispsa lor, dimineata la plecarea cu masina, capacelel erau toate la locul lor. Nu am spalat masina de cca 3 saptamani inaintea constatrii lipsei lor. In pauza de masa, am coborat la masina pentru a-mi lua niste fructe pe care le cumparasem in dimineata respectiva si le uitasem in portbagaj. Sunt destul de inalt si, vrand-nevrand, de fiecare data cand ma urc in masina vad tot pavilionul. Am povestit imediat patania unor colegi de birou. Unul dintre ei are tot un Ceed, model 2007. A mers afara si, si el a constat lipsa a 2 dintre capacele, cele de pe partea stanga a masinii, el parcand masina, cu partea dreapta, foarte aproape de un gard de sarma. Am scris, in prima postare, ca de la aceasta intamplare am urmarit sa vad daca mai sunt masini cu altfel de lipsuri....Am constat ca la marea majoritate acestea capacele ori lipseau toate 4, ori numai cate 2. O parte dintre masini parcheaza in apropierea lucuintei mele si nu imi aduc aminte sa mi-o fi atras vreodata atentia lipsa lor la masinile din vecinatate. Am fost curios sa vad cat de greu se pot scoate capacele alea si, la colegul caruia i-au fost furate dor 2 dintre ele, am constata ca, daca nu ai o surubelnita si sa impingi puternic in crestus, nu o poti misca. In plus, dupa ce ai miscat-o din pozitia de blocare, pur si simplu trebuie sa ii gasesti pozitia in care se scoate de pe glisiera. Multumesc colegului pentru care mi-a sugerat idee achizitionarii lor de la Hyundai.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mici furtisaguri

Post by gigi.ionescu »

gigi.ionescu wrote:
RaiMaN wrote:Acele capace mai sar si la spalatorii.... :) Esti sigur ca au disparut toate odata? sau doar nu ai sesizat pana acum ?
Din pacate, in ziua in care am constata lispsa lor, dimineata la plecarea cu masina, capacelel erau toate la locul lor. Nu am spalat masina de cca 3 saptamani inaintea constatrii lipsei lor. In pauza de masa, am coborat la masina pentru a-mi lua niste fructe pe care le cumparasem in dimineata respectiva si le uitasem in portbagaj. Sunt destul de inalt si, vrand-nevrand, de fiecare data cand ma urc in masina vad tot pavilionul. Am povestit imediat patania unor colegi de birou. Unul dintre ei are tot un Ceed, model 2007. A mers afara si, si el a constat lipsa a 2 dintre capacele, cele de pe partea stanga a masinii, el parcand masina, cu partea dreapta, foarte aproape de un gard de sarma. Am scris, in prima postare, ca de la aceasta intamplare am urmarit sa vad daca mai sunt masini cu altfel de lipsuri....Am constat ca la marea majoritate aceste capacele ori lipseau toate 4, ori numai cate 2. O parte dintre masini parcheaza in apropierea lucuintei mele si nu imi aduc aminte sa mi-o fi atras vreodata atentia lipsa lor la masinile din vecinatate. Am fost curios sa vad cat de greu se pot scoate capacelele alea si, la colegul caruia i-au fost furate dor 2 dintre ele, am constata ca, daca nu ai o surubelnita si sa impingi puternic in crestus, nu o poti misca. In plus, dupa ce ai miscat-o din pozitia de blocare, pur si simplu trebuie sa ii gasesti pozitia in care se scoate de pe glisiera. Multumesc colegului pentru care mi-a sugerat idee achizitionarii lor de la Hyundai.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: mici furtisaguri

Post by Don Corleone »

Si mie imi lipsesc doua bucati. Pe partea dreapta. Unul mi-a sarit sigur la o spalatorie. Celalalt l-am vazut in timpul iernii, ca lipsea sub un munte de zapada.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”