Cum se schimba placile de inmatriculare?

Cum se rezolvă diverse probleme
klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Cum se schimba placile de inmatriculare?

Post by klawz »

Mi-am luat numere noi, dar nu stiu cum sa le pun. Nu am apucat sa ma uit decit in fuga la suportii de placute, aseara era intuneric, azi dimineata am plecat in graba. Nu mi-am dat seama cum se deschid. De ce trebuie sa trag si sa imping ca sa scot numerele vechi si sa le bag pe astea noi, ca nu vreau sa rup ceva pe-acolo?

lucian
sageata gri
Posts: 51
Joined: 24 Jun 2007, 12:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by lucian »

Partea de jos a suportului de plastic se poate desface din lateral si de jos si numerele vechi le tragi in jos...impingi numerele noi in sus: mai intai un colt apoi celalalt sa te asiguri ca intra bine in laterale si in sus pana la capat in suport...dupa ce numarul este asezat si poZitionat bine pui la loc partea aia de jos si fixezi bine in spatiile de prindere sa nu cumva sa cada. si gata. nu dureaza mai mult de 10 minute decat daca e ffff frig cum am patit eu :).
Under construction.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

ce bine ca azi e soare!
deci prin partea de jos se face toata treaba. mersi.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Depinde de tipul suportului. Sunt unele care aveau marginile fixe si la care era de ajuns sa impingi numarul in suport cat se putea de jos si astfel partea de sus a placutei putea fi trasa afara. La suportii care sunt pe Cee'd de la AutoConstanta, insa, procedura e cum a zis'o si lucian: partea de jos a suportului de numar se demonteaza si p'acolo se scoate/baga placuta. Nu e nevoie sa fortezi, se va vedea imediat daca asta e solutia sau nu
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Vad ca masina ai luat-o de la Mit asa ca ar trebui sa aiba acelasi sistem de fixare.
Partea de jos a suportului e din doua bucati pe lungime Daca bagi o surubelnita le desfaci usor si ai sa observi ca se infige in niste "mustiucuri" pac, pac, din aproape in aproape le desparti si o sa iasa Tragi catre inafara si in jos.(vezi ca pe laterale mai are niste aripioare care intra sub rama de baza.)
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

oh yeah, acuma vii moshule cu esplicatia, dupa ce am tras de suportzu din fatza pina i-am ciobit nitzel aripioara? :lol: da nu e grav si nici vizibil si oricum, asta m-a ajutat sa inteleg manevra asfel incit la ala din spate am lucrat exemplar. 8)

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

a sosit momentu' sa schimb si eu numerele ... in partea de jos (a placutelor) sunt doua aripioare care pot fi impinse in sus si care pot culisa stanga-drapta. N-am reusit sa inteleg pana acu' ... rostul lor; ma poate ajuta cineva ? (... sa nu fac vreo boacana si sa rup suportu' ) :shock:
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

nu stie nimeni ? :D
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Apesi pe pcioarusele alea si le muti in lateral, astfel incat sa impingi numarul in sus. Cu o surubelnita lata subtire fortezi marginea de jos a numarului sa iasa. Impins de picioruse, numarul se afla in partea de jos exact la nivel cu suportul. E nevoie de putina forta.

Montajul se face in sens invers: numarul il introduci intai cu partea de sus, il impingi si dupa ce a intrat de tot aduci piciorusele in pozitia initiala. Misti si de numar in jos ca sa coboare la nivel.

Incearca intai in partea din fata ca sa vezi exact care e procedura si apoi in spate, pentru ca acolo e nevoie de mai multa atentie ca sa nu zgarii vopseaua.

Nu forta prea tare cu suruberlnita in suport pentru ca se rupe destul de usor.

PS: Daca tot schimbi numerele, incearca sa mai strangi si suruburile de fixare, ca sa nu zdrangane apoi. Din nou, nu folosi prea multa forta.

Spor la treaba!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

Multam pt. ajutor. Deci, piciorusul din stanga il trag spre stanga iar cel din deapta spre dreapta. Buuun, dupa care trebe sa imping numarul in sus , dar pe unde iese ? nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreo fanta in partea de sus a suportului.
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

Aoleo stai asa c'am inteles pe dos: numerele se scot tragandu-le in jos si se monteaza impingandu--le sus. :D Abia astept sa incerc.
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

belami wrote:Aoleo stai asa c'am inteles pe dos: numerele se scot tragandu-le in jos si se monteaza impingandu--le sus. :D Abia astept sa incerc.
depinde si ce fel de suporturi ai ... da in general asa sunt ... si vezi sa tragi numarul de mijloc ... ca mie mi-a tras un "destept" (prieten) de parti si mi-a rupt coltu la suport :D
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

Cand am fost la a doua revizie, la un service nou infiintat din Cta (de fapt, un fost service Daewoo de langa Metro 2), mi-au schimbat si suportul pt numere cu unul personalizat cu ei. Problema e ca vibreaza intr-un hal, foarte zgomotos, atat de la motor cat si de la muzica (mai ales daca iti place sa simti joasele). Aveti idee cum as putea sa... reduc aceste vibratii? sistemul de prindere e acela cu 3 capse in care se fixeaza partea de jos. Eu unul ma gandeam sa bag niste... burete, spuma poliuretanica, sau ceva de genu... dar tre sa desfac mai intai sa vad acolo ce si cum.

Astept sugestii pt care va multumesc cu disperare din tot sufletul. Ma dispera orice vibratii din masina. :cry:

justevil
Posts: 309
Joined: 27 Apr 2008, 20:36
Auto:
Location: CT
Contact:

Post by justevil »

Vino tu Sambata la intalnire ( aqua magic - 18:30 ) ca o sa se gaseasca cineva sa iti explice cum se face :lol: )
CT 11 ESN - revin dupa pauza :D

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Se rezolva usor cu niste banda dublu adeziva.
Kia RIO 1.4
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”