Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by bubumisu »

Deci am probleme cu sotia :mrgreen:
Am repetat plecatul de la umbra vitei de vie, 31 °C temperatura, clima setata la 22 °C pe auto, iesim la European si o intreb daca e bine, are o reactie de genul "Imi este cam frig, la cat ai dat aerul conditionat?"
Ce-i drept, baga aer foarte rece 8)
Sic :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by bubumisu »

Nu credeam ca o sa fiu nevoit să postez aceeași problemă, ca si acum aproape 2 ani.
Din primavara a dat semne că nu mai răcește suficient instalația.
Fix pe 1 Iunie m-a lăsat de tot AC-ul.
Nu mai stiu ce sa cred.
Am sunat in Iasi unde am avut intervenția acum 2 ani, nu mi-a raspuns la telefon. Am dat si mesaj.
Nu as vrea sa bag iarasi freon degeaba in Vaslui.
Sigur am vreo scăpare. Nu cred ca poate sa tina doar 2 veri o încărcare.
Sper sa dau de ei, sunt tare curios daca e aceeasi piesa.😤
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by cata_ceed »

Eu am incarcat degeaba cu freon. ca era Bobina de la compresorul de AC. Asa ca aveti grija cu incarcatul cu freon ca sa va i-a banii ei iti vor incarca instalatia si pe urma constata ca e alta problema.... dar banii de incarcat tii vor lua.
Acum raceste in masina ca la inceput...
Posesor de Kia Ceed

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by bubumisu »

Ieri am reusit sa ajung in Iasi.
S-a rezolvat fără programare.
Surpriza însă😲
Nici n-a desfăcut bine capota, ca m-a si intrebat "unde-i discul compresor AC ?"🤔
Tocmai ce plecasem de la GPL Auto Iasi (aprovizionare cu gresant pentru injectoare), unde am avut un mic incident, am scapat capacelul de la rezervor pe masca protectie motor când am făcut plinul. Nu au mai desfăcut masca motor, mi-au dat alt capac.
Am apucat sa sun mecanicul meu sa dea comanda de piesa, dar povestind ce am pățit la GPL Auto, m-a pus totusi sa o urc pe rampă sa dea masca motor jos sa verifice.
Sa vezi minune, discul statea bine mersi pe mascatorul de plastic protectie motor😉
L-a instalat la loc, am făcut proba, evident ca functioneaza instalația AC, răcește foarte bine.
Nu a mai făcut verificare de agent de răcire , se recomanda sa nu se umble prea des la instalația daca nu sunt scăpări.
Din ce am inteles se intampla si la case mai mari (alte brand -uri de masini), în fine mi-a recomandat când mai ajung la mecanicul meu sa aplice un gresant special de fixare a surubului, probabil are joc si se slăbește la șocuri.
Sa auzim numai de bine😎
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by bubumisu »

Rectific, am vrut să fac referire la scutul de plastic motor😋. E bun si asta la ceva in afara de protecție baie de ulei😎
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

tudor.irimia
Posts: 4
Joined: 11 Aug 2019, 22:38
Auto: Kia Cee'd 2008 1.4
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by tudor.irimia »

Salut,

Observ ca la mine nu mai functioneaza cum trebuie ac-ul. Mentionez ca e ac standard, nu clima. Pe langa faptul ca nu mai raceste cum trebuie (probabil lipsa freon, nu a fost incarcat niciodata), nu imi mai baga aer pe gurile de ventilatie frontale. Daca ii dau pe frontal si picioare, imi baga doar la picioare, pe frontal imi baga tot la picioare. Doar pe parbriz imi da cum trebuie, fara sa imi mai dea la picioare :))

Banuiesc ca ar fi o clapeta ceva care nu se mai deschide. Aveti idee ce ar trebui sa ii fac?

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Aerul conditionat nu mai raceste suficient

Post by panzer »

Sa te obijnuiesti. La service o sa iti spuna ca sunt 10h de manopera sa dea bordul jos sa ajunga la clapetele de aer. 1400 lei - decizia e a ta.

Eu am avut acum citiva ani o problema cu dezaburirea. Nu mergea neam. Am completat degeaba freon-ul. Mergea super AC-ul si degeaba. Solutia a fost sa bagam masina in garaj si sa o lasam cu un geam intredeschis peste noapte.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”