zgomot turbina

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
old_sailor
Posts: 8
Joined: 21 Dec 2007, 13:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

zgomot turbina

Post by old_sailor »

Neatza oameni buni

need some help - la SW 115- HP am un zgomot 'de turbina' zic unii, (ca un fluierat) care se accentueaza f puternic cand accelerez.
care sa fie cauza ?? tb o vizita la service ?? sau e ceva normal ptr 115 HP CRDi ?
Avem 3 KIA Ceed-uri :) company cars :):):)


1.B-91-HMC
, Ceed's Hatch, CRDI 90 HP City, Machine Silver -noua Iulie 2007 => ODO 156 K, excelent condition ''Ki(r)a''[/color]


2. CT-91-HMC Ceed's SW, CRDI 115 HP Best, Black Pearl- SH fabr.August 2008, cump nov.2009 cu 40000km/on board => Best - ODO 67 K din care 20 K in afara tarii, Big Ki(r)a :)


3. CT-12-HMC Ceed's SW, CRDI 115 HP Best, 76 K ,

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: zgomot turbina

Post by BAU »

Orice zgomot la motor aparut dupa o functionare normala ar trebui verificat in service .
Bine , ai putea sa-ti dai si tu seama de unde vine zgomotul , de la turbina ,de la un rulment de pompa de apa sau alternator ,de la intinzatorul de curea , dar ce folos ?
Oricum trebuie reparat in service .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
old_sailor
Posts: 8
Joined: 21 Dec 2007, 13:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: zgomot turbina

Post by old_sailor »

BAU wrote:Orice zgomot la motor aparut dupa o functionare normala ar trebui verificat in service .
Bine , ai putea sa-ti dai si tu seama de unde vine zgomotul , de la turbina ,de la un rulment de pompa de apa sau alternator ,de la intinzatorul de curea , dar ce folos ?
Oricum trebuie reparat in service .

ms, o duc la doctor , nu-mi place deloc cum si cat de tare se aude

o zi ca-n filme
Avem 3 KIA Ceed-uri :) company cars :):):)


1.B-91-HMC
, Ceed's Hatch, CRDI 90 HP City, Machine Silver -noua Iulie 2007 => ODO 156 K, excelent condition ''Ki(r)a''[/color]


2. CT-91-HMC Ceed's SW, CRDI 115 HP Best, Black Pearl- SH fabr.August 2008, cump nov.2009 cu 40000km/on board => Best - ODO 67 K din care 20 K in afara tarii, Big Ki(r)a :)


3. CT-12-HMC Ceed's SW, CRDI 115 HP Best, 76 K ,

adrian.tuhut
Posts: 278
Joined: 24 May 2007, 16:31
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: zgomot turbina

Post by adrian.tuhut »

salut

care a fost problema până la urmă?

mulțumesc.

ps: știu că e topicul vechi, dar chiar sunt curios.
Kia Cee'd 1.6 CRDI Pewter Beige (GL 83 THT)
ODO: 137.111km
poze: https://picasaweb.google.com/1129296780 ... 44/KiaCeed

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: zgomot turbina

Post by BAU »

@adrian : Aceasta este o problema a userilor acestui forum (Dannyboy punctase bine pe un topic anterior acest lucru)
Dupa ce se intreaba , se cer pareri si unii dintre colegi dau raspunsuri si sfaturi , dupa ce "intrebatorul" si-a rezolvat problema uita sa mai revina sa spuna daca si cum s-a rezolvat (sa mai invatam si noi ceilalti).
Eventual revine dupa citeva luni cu alta intrebare .
Oricum , la cit de vechi este acest topic , este posibil ca "old-tailor" sa-si fi si vindut masina intre timp, cu fluierat sau fara.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: zgomot turbina

Post by Dannyboy »

Te lamureste semnatura. 3 ceeduri de firma. Intrebarea, raspunsul, adio si n-am cuvinte!
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

mctinescu
Posts: 27
Joined: 24 Dec 2008, 17:51
Auto: ProCee'd 1,6 DSL 140 CP 2009
Location: Bucuresti
Contact:

Re: zgomot turbina

Post by mctinescu »

old_sailor wrote:Neatza oameni buni

need some help - la SW 115- HP am un zgomot 'de turbina' zic unii, (ca un fluierat) care se accentueaza f puternic cand accelerez.
care sa fie cauza ?? tb o vizita la service ?? sau e ceva normal ptr 115 HP CRDi ?
Am si eu la fel, de am impresia ca e politia in spate. Am fost la Kia Baneasa, au testat-o si totul e OK. Chiar si zgomotul, au spus ca asa apare la unele masini, deci e normal. Cu atat mai mult la a mea, pe care tot la dealer au tunat-o (soft tuning) si turbina se invarte mai repede, printre alte modificari. Oricum trebuie sa o vada la service Kia, mai ales daca e inca in garantie. Daca e in garantie verificarea e gratuita.
Kia Pro Cee'd 1,6 DSL City 150 CP (dupa upgrade la dealer) - e pe drum!!!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”