Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by Philbox »

Scuze pt dublupost...a expirat timpul de editare!
@alpinad:
Din ce am apucat sa studiez pe schita MAAT 7500(pt ca si aici sunt diferente), in principiu se poate cu conditia schimbarii functiei (programabile de altfel) de coborare geamuri!. Deci, dupa armare, va trebui sa mai dai o comanda de inchidere geamuri. Repet, asta din ce am apucat sa studiez pana acum!; nu este exclus sa gasim diferente asa cum am spus si mai sus. Ca sa detaliez putin: pe schita de montaj exista un singur fir -comanda Ch4 comanda coborare geam 500mA/negative trigger, in schimb in tabelul cu functii programabile se specifica posibilitatea activarii(default-dezactivate) ambelor functii, atat c-da ridicare geamuri cat si Ch4/c-da coborare geamuri! Destul de ciudat, sa poti activa o functie din soft, dar sa nu ai prevazuta o iesire pt aceasta!- cel putin in schita pe care o am eu nu exista si nu cred sa ai o iesire comuna pt cele doua functii deoarece nu se pot amesteca comenzile pt geamuri, up/down fiind pe pini separati la comenzile din portiera.
Deci problema trebuie detaliata live(masuratori) pe o alarma MAAT 7500 montata pe masina.

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by thor29b »

Philbox ai un PM de la subsemnatul, vroiam si eu schemele dupa care ai orchestrat ridicarea geamurilor + ceva asistenta pt una problema. Nu vreau sa fiu pisalog poate ma poti ajuta. #-o
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

digital8
Bus Driver
Posts: 38
Joined: 08 Mar 2008, 14:09
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by digital8 »

Philbox wrote: Pentru celelalte modele si echipari superioare, problema o studiez in continuare. Ma refer in special la cei care au comenzile inchidere centralizata pe/in cheie.
Sunt curios daca se poate face pentru masinile dotate cu alarma din fabrica adica cele ce au cheia briceag!
Daca reusesti ceva te rog sa ne anunti!
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base+optionale, Piston Grey
B-30-RED

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by rrich »

Completez : si cele fara cheie briceag au alarma din fabrica..
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by bwo »

rrich wrote:Completez : si cele fara cheie briceag au alarma din fabrica..
Best-ul nu are alarma are inchidere
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by rrich »

bwo wrote:
rrich wrote:Completez : si cele fara cheie briceag au alarma din fabrica..
Best-ul nu are alarma are inchidere
Style are . :D
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by octav_ceo »

revenind...
"...daca se poate face pentru masinile dotate cu alarma din fabrica adica cele ce au cheia briceag!
Daca reusesti ceva te rog sa ne anunti!"
multumim.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

bobolino1308
Posts: 17
Joined: 15 Sep 2010, 18:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by bobolino1308 »

Salut,

Am si eu un ceed de vreo 3 saptamani si chiar acu vreo 2-3 zile am incercat sa vad daca se inchid geamuri automat la activarea alarmei (inchiderea din telecomanda) - nu se inchid.

Nu cred ca alarma e din fabrica. E ceva gen Discovery 2 war remote car alarm system AS500-E2-LCD ( am scris de pe carticica alarmei )

Aici > https://docs.google.com/document/edit?i ... BacU&hl=en < e schema tehnica si ce-am incercuit este, cred, ce ziceai tu de Negative trigger. Te poti uita te rog sa imi spui daca se poate rezolva cu inchiderea geamurilor ( nu am cunostinte de electronica #-o )

Thx.
[color=#6699CC]Kia Pro Cee'd 1.4 GSL MT LX ; Kompass Blue - ODO 12000[/color] Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by Philbox »

Din ceea ce se vede in schita, 95% da!. Exista si cei 5% pt care va trebui sa masori cu un ohmetru fata de masa(aceasta iesire) iar in momentul armarii alarmei ar trebui sa apara un "scurt". Din momentul armarii va mai trebui sa cronometrezi cat tine acea comanda. Minim necesar ar fi 7-8 secunde, altfel risti sa nu iti ridice complet gemurile, daca cumva au fost deschise complet. Atunci e 100% da. Tipic, durata impulsului dureaza pana la 15 sec, dar sunt si alarme a caror iesire poate fi programata din soft durata acestui impuls, la unele aceasta putand lua si valori de 2 sec. Nu stiu daca e si cazul tau, citeste manualul alarmei cu atentie!
PS.-@bobolino1308- ai acelasi mesaj si pe PM! Am pus si post poate sunt si altii cu aceeasi alarma si deci pot fi si ei interesati.
Tuturor celorlalti care sunt interesati le spun cu acesta ocazie ca nu am uitat de promisiunea de a urca schemele de montaj(pe ftp sau aici).....dar trec printr-o perioada "mai putin fasta" din viata, si nu am avut timpul necesar si nici cheful(dispozitia) de a ma ocupa de acesata problema: punerea cap la cap a schemelor, proceduri etc. REPET: NU AM UITAT!
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

bobolino1308
Posts: 17
Joined: 15 Sep 2010, 18:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by bobolino1308 »

Ai idee daca genul acesta de operatiune se poate face intr-un service Kia?

Thx.
[color=#6699CC]Kia Pro Cee'd 1.4 GSL MT LX ; Kompass Blue - ODO 12000[/color] Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02 Cap_PDT_01_02

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by Philbox »

bobolino1308 wrote:Ai idee daca genul acesta de operatiune se poate face intr-un service Kia?
Care operatiune?; cea de masurare a acelui fir fata de masa(ceea ce iti spusesem tie sa faci) sau efectuarea intregii modificari facute de mine?
In primul caz mai mult ca sigur se poate face in orice service nu neaparat unul KIA.
In cazul al doilea nu prea cred. Conceptia si schitele(ce, cum si unde) sunt inca la mine, unele in creier iar altele imprastiate pe mai multe planse. Acum nu zic ca nu s-ar fi putut gandi si altcineva, sau poate ca a si gasit aceiasi solutie, sau poate chiar una mai buna decat cea gasita de mine, dar nu cei din service-urile KIA. Altfel cred ca deja ofereau acesta modificare contra cost(si ce costuri?!).
I'll be back!
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by thor29b »

BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by Philbox »

"Asta-i schema dupa care ai lucrat?
http://www.kia-ceed.info/files/KIA_CEED ... soline.pdf"

Da!- mare parte din schemele de care am avut nevoie!(75%), celelalte sunt din alte locuri + cea originala(conceptia personala).
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

Claus1982
Posts: 5
Joined: 10 Nov 2010, 12:30
Auto:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by Claus1982 »

Salut... sunt nou printre voi, masina mea este un hyundai i30, vreau sa stiu daca se poate face asa ceva si la i30, alarma cred ca este tot ca a ta MAAT... Multumesc

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Ridicare geamuri la inchidere - fara modul!

Post by Vincze Szilard »

mai mult ca sigur, ca doar este identic, dar nu pot garanta 100%, eventual vezi scheme electrice de la cele 2 masini si le compari.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”