Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
abarbu
Posts: 10
Joined: 01 Dec 2007, 14:22
Auto:

Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by abarbu »

Salut.

Am o KIA Ceed cu 36000 KM care prezinta un troncanit pe fata.
Am fost la service la Kia pentru ca masina troncanea din ce in ce mai tare si mi-au spus ca trebuie schimbate bucsele si ceva din caseta de directie (daca am inteles eu bine). Problema este ca piesele vor ajunge peste doua saptamani insa eu pana atunci am de facut un drum de vreo 300 Km.
Pentru ca nu ma pricep la partea de mecanica am intebat daca pana le vin piesele pot circula cu masina fara sa existe vreun pericol si mi s-a spus ca nu este nici o problema.
Insa daca pana sa merg cu ea in service trebuia sa fac eforturi sa imi dau seama ca troncane, de cand am plecat din service a inceput sa troncane intruna si fac eforturi sa ignor zgomotul.

Este vorba despre un zbomot care e legat de invartirea rotii si un oarecare huruit pe langa el.

Intrebarea mea este daca merg cu masina in starea asta (presupunand ca este o pb la bucse) pana peste doua saptamani este vreo problema de siguranta?

Poate sa imi spuna cineva ce rol au acele bucsi?

Multumesc
Kia Cee'd 2.0 DSL TX, Machine Silver

BC99DMX
Posts: 6
Joined: 03 Feb 2009, 10:24
Auto:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by BC99DMX »

exact aceeasi situatie si la mine....aprx 36000 km .... troncanit/zgomot pe partea din fata dreapta se pare...inca nu am fost la service....saptamana asta trebuie sa ajung ca ma scoate din minti zgomotul. ai idee cat te costa toata afacerea cu service-ul? e suportata pe minunata garantie? Multam.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by Vincze Szilard »

:)
eu am cam 38 de k pe roscata si imi troncane la ambele roti in fata, ma scoate din sarite, dar cred ca problema e ca acum 2-3 saptamani am fost in BM la service si mi-au dezmembrat aproape tot motoru, (pana la urma fara nici un efetc + asupra masinii), si tare matem ca la reansamblare nu a strans pine suruburile si deatuci s-au desfacut si acum ar trebui stranse iara, sper sa fie doar ata nu trebuie si schimbate ca astia din cluj nu mai schimba nimic pe garantie.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ioacesta
Posts: 15
Joined: 16 Nov 2008, 23:35
Auto:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by ioacesta »

eu am 29ooo km si ar trebui sa schimb iar bucsa fata dreapta (doar dreapta). cam ciudatzel.
Singurul risc pentru bucse avariate.....strici portiera sofer, ca o trantesti prea tare de nervi cand cobori de la volan :D .

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by Vincze Szilard »

ieir am fost la astia de la cluj si in concluzie bieleta antiruliu stanga si dreapta fata trebuie schimbate dar. nu au pe stoc.
asa ca momentan umblam asa
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

wraith99
Posts: 2
Joined: 09 Oct 2010, 23:08
Auto:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by wraith99 »

Si eu am patit'o la roata fata dreapta, tot la kia cee'd. A trebuit sa schimb o bieleta si e totul in regula. Are 44000 km.

johndoe4fun
Posts: 2
Joined: 04 Sep 2008, 16:02
Auto:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by johndoe4fun »

Am schimat si eu bieletele antiruliu (stanga+dreapta) la 40.000 km. Se pare ca asta este problema... Garantia a functionat perfect, fara probleme in service. Bieletele au fost schimbate in service-uri diferite intr-un interval de o luna (prima dreapta, apoi stanga)
KIA Cee`d SW 2008, 1,6 CRDI, Pewter Beige 100.000 KM

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by Vincze Szilard »

si le-au avut pe stoc sau nu? ca eu de 2 saptamani tot astept sa ajunga bieletele si inca nici un semn de viata de la ei.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

niculescu
Posts: 13
Joined: 03 Sep 2010, 12:32
Auto:

Re: Ce riscuri prezinta bucsele stricate?

Post by niculescu »

am aceeasi problema si eu . prima data mi-ai schimbat o bucsa pe fata si s-a oprit zgomotul. acum iar face si plus de asta cand trec peste sina sau e pietrs pe jos .volanul scoate niste zgomote zici ca esti cu dacia solutii??? ceva o sa merg din nou in service

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”