ATENTIE cand cumparati placute de frana

Cum se rezolvă diverse probleme
djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by djniki4 »

NU cumparati placute de frana Ashika( pentru fata ), deoarece am cumparat eu si mi-am luat teapa. Placutele nu sunt semicerc la partea de jos precum sunt cele originale , si din cauza santului de jos format in urma uzurii discului(ceva normal)) placuta fiind dreapta in partea de jos sta "stramb" pe disc si nu se aseaza bine . Le-am utilizat 2 zile, crezand ca se vor da pe forma discului si uitati ce s-a intamplat...

Aceelasi lucru a patit si colegul @Nesta cu niste placute Ferodo( ne poate confirma ).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by Nesta3 »

Ce sa zic...doar ca am patit la fel cu placute frana fata Ferodo premier 1869...
http://img697.imageshack.us/g/100916172004.jpg/

Nu cred ca e normal sa se intample asta...asteptam pareri
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by AlinS »

Baieti doar de curiozitate: de ce ati schimbat discurile, nu de alta dar fac parte dintre piesele care d.p.m.d.v se uzeaza destul de greu :D. Cam naspa ce ati patit :S. Cum ati rezolvat, ati schimbat si placute si disc acum?
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by djniki4 »

@AlinS , mai citeste odata posturile.... n-a spus nimeni ca am schimbat discurile, ca in 2 zile cat am mers eu cu placutele astea nu au patit nimic discurile. Le-am pus pe cele vechi inapoi(placutele) care mai merg cel putin 10 mii de km si o in viitorul apropiat o sa imi iau Textar cu care sper sa n-am probleme.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by psystem »

Eu am pus TRW. Pana acum totul este ok. Cum ti-ai dat seama de problema?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by Nesta3 »

pai i s-a intamplat si lui exact ce mi s-a intamplat si mie dupa montarea respectivelor placute: pedala de frana era foarte moale...stiu ca asa se intampla dupa ce umbli la placute, dar dupa cateva apasari se intareste...ei bine, nu s-a intamplat asta...
atasez cateva poze cu placutele originale,placutele care le am eu akum pe masina(HI-Q-din polonia) si cele ferodo...o sa vedeti ca partea de jos a placutei originale si a celei HI-Q ,difera de cea a placutei ferodo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
AlinS
Posts: 110
Joined: 10 Jan 2010, 13:13
Auto: Ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by AlinS »

djniki4 wrote:@AlinS , mai citeste odata posturile.... n-a spus nimeni ca am schimbat discurile, ca in 2 zile cat am mers eu cu placutele astea nu au patit nimic discurile. Le-am pus pe cele vechi inapoi(placutele) care mai merg cel putin 10 mii de km si o in viitorul apropiat o sa imi iau Textar cu care sper sa n-am probleme.
Ai dreptate, greseala mea( tip: don't work to late, your mind will go nuts :)) .
In cazul asta multumim pentru atentionare, foarte util. Acum stim de ce sa ne ferim.
KIA Ceed 1.4 GSL Best - no more
Piston Grey
-------------------------------------------------
Honda Civic 1.5T :twisted:

Adyson1974
Posts: 39
Joined: 29 Sep 2007, 15:17
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by Adyson1974 »

Am cumparat placute de frana TRW pt ceed-ul meu - am inteles ca sunt reprezentante care le recomanda ca alternativa pentru placutele originale. Au exact aceeasi forma ca cele de la ferodo. Astept sa vad cum se vor manifesta dupa ce le voi monta.
Kia Ceed 1.6 HP LX BASE 115 HP + Optionale

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by Ogy »

@Nesta3, eu am pe masina in continuare placutele ferodo pe fata. La a 3 a revizie facuta miercuri, baiatul care s-a ocupat de masina, mi-a spus ca mai tin 6-7000km (au aproximativ 14000km de folosinta). M-am convins de calitatea lor... :lol: si nu o sa mai achizitionez pe viitor dar isi fac treaba.
Daca aveti idee ce firma sunt cele de fabrica?

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by gigi.ionescu »

djniki4 wrote:NU cumparati placute de frana Ashika( pentru fata ), deoarece am cumparat eu si mi-am luat teapa. Placutele nu sunt semicerc la partea de jos precum sunt cele originale , si din cauza santului de jos format in urma uzurii discului(ceva normal)) placuta fiind dreapta in partea de jos sta "stramb" pe disc si nu se aseaza bine . Le-am utilizat 2 zile, crezand ca se vor da pe forma discului si uitati ce s-a intamplat...

Aceelasi lucru a patit si colegul @Nesta cu niste placute Ferodo( ne poate confirma ).
De ce nu optati pt cele pe care vi le pune service-ul la dispozitie, cumparate din reteaua KIA? Nu cred ca pentru o economie de 20-30 lei se merita sa nu pui placute originale, KIA.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by quelloo »

uau ce topic vechi.
ultima data cand am cerut pret pentru placute in service erau cam 1200 de ron.
cele aftermarket sunt sensibil mai ieftine si chiar daca nu o sa tina cat originalele (care oricum nu tin cine stie ce la unii) tot sunt facute respectand niste standarde (mai ales ale producatorilor cunoscuti: ATE, TRW, Texar etc)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by eugenflorinmanea »

1,200 fata spate cu tot cu montaj banuiesc...

Firmele care isi fac reclama pe aici cu piese Kia- nu aduc niciuna placute originale ?
Nesta tu cat ai dat pe ele comadate din Polonia?
Poate facem un hei rup si mai comandam odata din Polonia- pe mine m-ar interesa si discuri pe fata tot originale.
Pentru ca TRW urile recomandate de IMG mi-au facut praf discurile- au ditai santu' pe mijloc.
De tinut- au tinut cam cat cele originale: cele originale le-am schimbat la 55,000, acum am 98,000 deci 43,000 cu TRW urile si inca mai merg.
SAAB 9-5

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by clrandrei »

:) dar de ce nu cumparat placute originale KIA ...pt 200 de lei diferenta ..macar te simti in siguranta, daca e ceva ai ce sa le spui la baieti ...etc ..nici nu uzeaza discurile....


750 fata spate cu tot cu montaj
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by Ogy »

Pentru ca la banii aia iti schimbi si discurile fata! :shock: ....pe langa placute
pe spate am avut 2 randuri de originale kia pana in 50000km acum sunt pe trw

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: ATENTIE cand cumparati placute de frana

Post by Bonzai2 »

Depinde și ce stil de condus ai :D

Eu în 140.000 km am schimbat doar 2 rânduri fata spate, am avut doar plăcute de la Kia originale.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”