Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Aici vă puteţi testa semnăturile, avatarurile, folosirea codurilor, posibilităţile de editare a mesajelor...
timama66
Posts: 5
Joined: 28 Dec 2010, 22:32
Auto:

Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Post by timama66 »

In data de 06.10.2010 am incheiat o polita casco la renumita firma de asigurari CREDIT EUROPE ASIGURARI-REASIGURARI. In data de 06.11.2010, la o luna de la incheierea politei am avut accident cu masina, un HYUNDAI ACCENT de 1.5 CRDI. Masina a fost asigurata conform politei casco la suma de 8659 euro.
Mai jos va redau toata discutia purtata cu acestia

From: Alupoaie C-tin [mailto:timama_66@yahoo.com]
Sent: Monday, November 29, 2010 2:37 PM
To: CEA_daune
Subject: TM 77 AMI - dosar dauna CEA/0033C010

In data de 12.11.2010 a fost deschis dosarul nr CEA/0033C010 pentru masina cu numarul TM 77 AMI, HYUNDAI ACCENT, avand polita de asigurare seria AAFA nr. 0118470 cu valabilitate din data de 11.10.2010 pina in data de 11.10.2011.
Doresc sa stiu, in calitate de beneficiar al politei de asigurare, modul de solutionare a acestui dosar deoarece nici pina la acesat data nu am primit nici o solutie, tinana cont de faptiul ca, conform conditiilor generale din contract cap. IX punctul 14, despagubirea se face in termen de 15 zile de data inaintari dosarului complet.

Doresc un raspuns in scris si nu telefonic.
Cu stima,

IN DATA DE 03.12.2010, dupa insistentele mele [riomesc acest raspuns atasat, in care domni de la asigurari im transmit ca doresc sa faca evenimentul dauna totala si sa-mi ofere sumele de: 4891 euro si fara masina avariat sau 3561 euro si masina avariat desi in caz de dauna tottal trebuie sa ma despagubeasca cu suma de 8659 euro

Ei motiveaza faptul ca valoarea reala de piata a masini este de 5320 euro, nu stiu cum au stabilit-o pt ca in conditiile generale la polita nu scrie cum se stabileste, tinand cont de faptul ca devizul de reparatii este de aproximativ 5400 euro.

In data de 07.12.2010, am trimis urmatorul e-mail, pt ca nu raspundeau nici la telefon si nici in scris:

From: Alupoaie C-tin [mailto:timama_66@yahoo.com]
Sent: Tuesday, December 07, 2010 4:20 PM
To: Cristi Paunescu
Subject: TM 77 AMI - dosar dauna CEA/0033C010

Stimate domn, asa cum am vorbit la telefon, 07.11.2010 ora 10.06, mi-ati promis ca in cursul zile de astazi imi veti da un raspuns cu privire la modul de solutionare a dosarului de dauna, dar din pacate nimic, cum ati facut si in alte randuri, ceea ce denota un total dispret din partea dumneavostra sau a SC Credit Europe, socitate pe care o reprezentati in acest dosar de dauna. Nu imi ramane decit sa rezolvam acest dosar pe alte caii legale.
Cu stima,

In data de 03.12.2010 primesc de la ei urmatorul e-mail:

Stimate domn,

Raspunsul cu privire la modalitatea de finalizare a dosarului de daune CEA0033CO10 a fost transmis catre dumneavoastra prin adresa 3902 din data de 02.12.2010, astfel:

1. In cazul in care doriti sa pastrati recuperabilele (epava), este necesar sa completati si sa mentionati in tipizatul Declaratie preluare-respingere epava si cerere declaratie acceptare. Valoare despagubire 3.561 EURO (calculul a fost detaliat in adresa 3902/02.12.2010)

2. In cazul in care nu doriti pastrarea recuperabilelor (epava), este necesar sa completati si sa mentionati in tipizatul Declaratie preluare-respingere epava, urmand ca societatea Credit Europe Asigurari Reasigurari sa gaseasca un cumparator pentru recuperabile. Valoarea despagubirii avand valoarea de 4.891 EUR si este compusa din valoarea recuperabilelor ce o veti incasa de la cumparatorul acestora si diferenta pana la 4.891 EUR de la Credit Europe Asigurari reasigurari.

Atasat gasiti tipizatele mentionate anterior.

Cu stima,

In data de 16.12.2010 le-am trimis e-mail, dar nici un rezultat

Stimate domn,

In continuare, conform celor mentionate in adresa SC TIM AMA 66 SRL cu nr. 257 din data de 03.12.2010, doresc rezolvarea dosarului de dauna cu nr. CEA/0033CO10 din data de 12.11.2010
Atasat va inantez cele doua documente trimise de catre dumneavoasta, Acordul de renuntare a epavei si cererea de acceptare si plata a sumelor corespunzatoare prevederilor politei casco seria AAFA nr. 0118410. Sunt doua fisiere pentru faptul ca las la laititudinea dumneavostra modul de despagubire, cu pastrarea epavei sau fara pastrarea epavei.
Doresc un raspuns scris din partea dumneavoastra cu semnatura si numare de inregistrare de la societate in maxim 5 zile calendaristice.
Cu stima,


Iar in data de 21.12.2010 le-am trimis ultimul e-mail si de atunci nu mai raspun la telefon nu mai zic nimic.

Stimate domn,
Dupa cum am spus in e-mail-ul trimis catre dumneavostra in data de 16.12.2010, astazi trebuia sa primesc un raspuns din partea dumneavostra, negativ sau pozitiv, cu privire la cererile de despagubire atasate in e-mail. Am incercat sa va contactez telefonic dar mi-ati inchis si nici nu m-ati mai sunat???????????
Pina la ora acesta nu am primit nici un raspuns din partea dumneavostra.
In continuare doresc sa va expun unele aspecte pe care nu le inteleg in legatura cu dosarul de dauna CEA/033CO10 si motivul pentru care dumneavostra va mentineti pozitia cu privire la suma despagubita, conform actului 3902/02.12.2010 tinand cont de urmatoarele oferte facute direct sau indirect catre mine, si anume:
- conform convorbiri telefonice avute cu domnul Flavius si cu dumneavoatra, mi-ati oferit, verbal suma de 4600 euro si masina pentru a face reparatia in regie proprie, oferta refuzate de mine;
- conform ofertei de reparati facute catre service-ul din Arad, ati oferit suma de 5320 euro si masina pentru a o repara, oferta refuzata de service;
- conform adresei nr. 3902/02.12.2010, mi-ati facut o oferta mult mai dezavantajoasa, tinand cont de cele doua oferte mentinate anterior, de 3561 euro si masina pentru a o repara, oferta refuzata de mine prin adresa 257/2010.
Fata de ce aratate mai sus si oferta facuta de dumneavostra prin adresa 3902/02.12.2010, nu cunosc motivul contraziceri dumneavostra in cele 3 oferte si durata asa de mare in vederea acceptarii devizului sau a modului de despagubire in dosarul de dauna mentionat mai sus, motivul pentru care dumneavostra nu acceptati plata de despagubire a sumei de 6065 euro + 250ron si masina tinand cont de faptul ca ati dorit sa o reparati masina in suma de 5320 euro??????????? Rezulta o diferenta de 800 euro???????
Asa cum am mentionat si in e-mail-ul din data de 16.12.2010 doresc un punct de vedere al dumneavostra, in scris cu semnatura si stampila, cu privire la cele relatate in cele 2 e-mail-uri pina cel tarziu in data de 22.12.2010.
Cu stima,

Le-am facut plingere la Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor si astept raspuns de la ei.

SA FITI ATENTI LA CREDIT EUROPE ASIGURARI SI SA CITITI CONDITIILE GENERALE.
TRAGETI VOI CONCLUZIILE
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Post by apachioara »

pai frate, astia-s suciti rau.. de ce asigurarea nu s-a afacut atunci la valoarea de piata, daca intotdeauna (la despagubire) se ia in calcul valoarea cea mai dezavantajoasa pentru asigurat (in cazul de fata valoarea de piata a autovehiculului). Is curios de ce spun cei de la CSA.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

timama66
Posts: 5
Joined: 28 Dec 2010, 22:32
Auto:

Re: Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Post by timama66 »

Am primit adresa de la cei de la casco si raspunsul lor catre CSA in care mint cu nerusinare.
O sa atasez raspunsul lor si adresa mea catre ei, inainte de raspunsul lor catre CSA.
Mentionez ca CSA-ul nu se baga in probleme de casco pt ca spun ei ca este un contract incheiart intre doua parti (contract comercial), au dreptate.
Mai mult in adresa catre CSA, pe care am atasat-o, spun ca au scos epava la licitatie, fara acordul scri al proprietarului.
este jarmaneala pe fata cu cei de la CREDIT EUROPE ASIGURARII.
AVETI GRIJA MARE CAND INCHEIATI ASIGURARI CASCO, CITITII CONDITIILE GENERALE.
SA CITITI AMBELE ATASAMENTE SI SA VEDETI CE TUPEU AU CEI DE LA ASIGURARII?????????
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Post by sender78 »

Fara a intra in mai multe detalii pot sa iti spun ca dupa parerea mea prevederile art. 7, lit. c) din cadrul contractului de asigurare sunt abuzive, si implict nule, fiind lasat doar la latitudinea uneia dintre parti (in speta, prestatorul de servicii), stabilirea valorii de piata a autovehiculului. Cu alte cuvinte poti sa obtii inaplicabilitatea lor in relatia dintre tine si asigurator.
Nu am vazut tot contractul dar la prima vedere s-ar parea ca este vorba de o clauza nula.

Firma de asigurari iti calculeaza tie prima de asigurare in functie de valoarea asigurata, astfel incat acel art.7, lit. c) este de fapt o incercare de eludare a obiectului de activitate a asiguratorului, mai precis asumarea unor riscuri in locul tau, clientul.

Discutia e mai lunga dar in acest moment, avand in vedere ca ai sesizat CSA-ul cred ca ar fi bine sa vezi putin ce spun si cei de la ANPC in legatura cu aceste prevederi contractuale.
Chiar daca ai semnat ceva asta nu inseamna ca acele prevederi sunt aplicabile.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

timama66
Posts: 5
Joined: 28 Dec 2010, 22:32
Auto:

Re: Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Post by timama66 »

Am vrut sa ma adresez la ANPC dar am inteles ca daca esti persoana juridica nu se baga.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Probleme despagubire casco CREDIT EUROPE ASIGURARI

Post by sender78 »

Ai dreptate ANPC-ul nu se ocupa de persoane juridice (nu citisem eu atent primul tau post unde era mentionata societatea ca petent)

In schimb, CSA-ul, in baza dispozitiilor ORDINULUI nr. 3 din 7 aprilie 2010 pentru aprobarea Normelor prudenţiale referitoare la rezolvarea reclamaţiilor privind activitatea asigurătorilor, reasigurătorilor şi intermediarilor în asigurări şi/sau în reasigurări, mai precis art. 7, "În scopul apărării drepturilor asiguraţilor şi al promovării stabilităţii activităţii de asigurare în România, Comisia de Supraveghere a Asigurărilor verifică modul de rezolvare de către asigurători, reasigurători şi intermediari în asigurări şi/sau în reasigurări a reclamaţiilor.", are obligatia de a verifica, inclusiv pentru sesizarile facute de persoane juridice, modalitatea de rezolvare a reclamatiei tale.

Daca nu ai primit inca de la CSA o informare, eu zic sa o soliciti in baza prevederilor de mai sus, pentru a sti ce sa faci mai departe.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Zonă de test”