Experienta neplacuta Klado Motors Iasi

Iaşi
webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Experienta neplacuta Klado Motors Iasi

Post by webdevst »

Din data de 21.02 a.c. sint fericitul posesor al automobilului marca Kia modelul Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey achizitionat de la dealerul local Klado Motors Iasi.

Experienta pe care am avut-o la achizitionarea automobilului a fost ireprosabila, agentul Ionut Iftimiciuc fiind extrem de atent si responsabil cu mine.

Am dorit sa instalez o alarma. Am vorbit cu domnul Petrica Apetroaie, electricianul Klado Motors, care mi-a recomandat sa achizitionez alarma Matt 679. Am urmat intocmai indicatiile domniei sale si apreciez atitudinea dumnealui drept una deschisa colaborarii.

Am facut programare in service. Luni, 03.03 la ora 12.55 m-am prezentat in service cu masina si cu alarma. Dupa predarea acestora, am fost informat ca durata instalarii este de 1.5 ore, cel mult 2 ore, asa incit, sa vin la ora 15.00 sa ridic masina.

Am revenit la ora 15.00. La receptie, stupoare: masina nu e gata si sa vin la ora 17.00 sa ridic masina. Am cerut sa fac o reclamatie scrisa. Nu exista procedura. Am solicitat sa vorbesc cu domnul director [ nu stiu cum il cheama ].

Am intrat in biroul domniei sale unde s-a desfasurat urmatorul dialog [ dupa ce m-am prezentat si i-am spus ca am avut programare pentru instalarea alarmei ]:
Eu: - De ce nu este gata masina?
D-l: - Pentru ca am avut intrari in service neprogramate! [ Adica cum? Renuntam la programari si satisfacem cererile neprogramate? ]
Eu: - Si atunci ce e de facut cu masina mea pentru ca nu pot reveni la ora 17?
D-l: - Ce vreti sa fac acum? [ tipind la mine!!! Declarindu-si neputinta de a-si rezolva problemele de bucatarie interna ]
Eu: - Nu va asteptati sa va dau eu solutii la problemele Dvs.!
D-l: - Stiti ceva, va aduc masina, va dau cheile si mergeti sa montati alarma unde doriti! [ iesind din birou si lasind-ma acolo ]

Vreau sa remarc citeva lucruri:
- in nici unul dintre momentele dialogului nostru nu am remarcat o urma de regret pentru faptul ca sint dezorganizati! Nu a rostit nici un "Ne cerem scuze!" sau "Ne pare rau!" sau "Apelam la intelegerea Dvs.". Toata aceasta poveste putea fi pura fantezie daca m-ar fi sunat sa ma anunte din timp ca masina nu e gata!
- dispretul acestui domn care a tipat la mine, clientul dumnealui, a celui care a platit automobilul, a celui care a platit numerele rosii la cel mai scump pret din Romania, a celui care nu a gresit prin nimic in toata aceasta poveste. Sint o persoana rezonabila, inteleg unele neajunsuri dintr-o firma care este la inceput de drum, insa nu pot intelege si nu pot accepta atitudinea acestui domn care m-a jignit profund si care a adus grave sifonari de imagine marcii Kia. Sint total dezamagit de aceasta atitudine!
- dispretul pentru timpul clientului. 35 de minute drumul cu tramvaiul de acasa pina la klado! Am si eu intilniri programate, am un calendar de respectat zilnic. Daca nu-mi poti da masina, suna-ma, sint intelegator si rezonabil!
- prin tot ce am rostit in biroul dumnealui nu am jignit firma Klado Motors sau pe acest domn, personal. Nu am venit decit sa ridic masina la ora la care mi-au spus dumnealor. Am facut totul in conditiile impuse de dumnealor!

Am iesit si eu afara si dupa citeva minute, acest domn a venit cu masina, a parcat-o in fata birourilor, cu geamul soferului deschis si cheile in contact. S-a dat jos de la volan fara a-mi adresa nici un cuvint si, cu alarma mea sub brat, a intrat in birouri. Deci, asta a fost procedura de predare catre mine a masinii. Eu am inspectat masina, hotarit sa plec si sa instalez alarma la un alt dealer Kia din Moldova. Insa, trebuia sa imi recuperez alarma.

A revenit pina la urma si mi-a spus ca este de acord sa imi instaleze totusi alarma si ca pot lua masina la ora 17.30. Am decis insa sa o ridic a doua zi dimineata la prima ora, fiindu-mi imposibil sa ajung la ora 17.30.

Azi dimineata am mers sa iau masina din service. Alarma instalata, totul ok. Nu si atitudinea domnului director: in vreme ce plateam, a aparut si domnul director care, desi secretara era ocupata cu mine, a intrerupt-o pentru a-i oferi niste bani si au avut un scurt dialog. Dupa care mi s-a adresat:
D-l: - Sa stiti ca masina era gata de ieri, de la ora 17.00...
Eu: - Nu mai conteaza!
D-l: - Aaa... sinteti jmecher! :shock: [ Va spun sincer ca am ramas mut! ] dupa care a iesit vorbind cu vorbe joase adresari despre care nu sint curios...

Sint profund dezamagit de toata aceasta poveste si sper sa nu mai am a face cu acest domn!

La plecarea din service am observat un lucru, care este insa posibil sa nu aiba nici o legatura cu evenimentul descris mai sus: am bagat masina in service cu un consum mediu de 8.5 l/100 km si am ridicat-o cu un consum de 9.5 l/100 km. Pina am ajuns acasa, s-a facut 9.7 l/100 km. O sa monitorizez in urmatoarele zile sa vad cum evolueaza media.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Pentru conformitate, si la cererea Domnului Director General Florin Necula, voi mai specifica un lucru: mi s-a oferit o masina pentru a ma returna in oras, fara insa a se specifica timpul cind ajunge masina sau cit timp sa o astept [ masina nefiind in parcarea Klado ]. Am asteptat 10 minute, dupa care am plecat cu tramvaiul [ dupa ce Domnul Director General Necula plecase deja de la reprezentanta ].
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Te inteleg. Si eu am patit la fel. Nu ma mai mira nimic.

Ce ai de gand sa faci in continuare? Sa stii ca exista metode de "motivare".

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

O sa ajungem sa mergem prin alte orase pentru orice problema.
Eu am avut contact cu Klado doar cand cautam sa cumpar masina si atunci au fost OK, am sa vad la revizie cum o sa fie dar mai e pana in Noiembrie.
De fapt vreau sa pun si eu o alarma, trebuie sa vad cum fac.
Putea si el sa-si ceara scuze a doua zi macar, oricine is mai iese din fire...
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

ciprian75

Post by ciprian75 »

La revizie, fratele meu nu a respecta ora(tot la Klado), a ajuns cu o ora mai tarziu.
Mecanicul a lasat un Cerato la care lucra si s-a ocupat de masinuta noastra(m-am bucurat dar sincer m-am gandit si la saracu om cu programare)
Nu au volum mare de munca(deocamdata) si cred ca mai lucreaza si "dupa ureche" dar programarea ar trebui sa fie sfanta.
Iaca si un exemplu invers :oops:

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Intr-un email adresat personal, Domnul Director Necula, si-a cerut scuze pentru comportamentul domniei sale. Le-am acceptat si consider ca securea razboiului este ingropata. Am de asemenea asigurarea domniei sale ca un astfel de episod nu se va mai repeta in relatia mea cu Klado Motors Iasi.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

:) tot raul spre bine!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

O fi citit topicul? :lol:
Mai mult ca sigur...ca altfel asteptai mult si bine!
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

webdevst wrote:Intr-un email adresat personal, Domnul Director Necula, si-a cerut scuze pentru comportamentul domniei sale. Le-am acceptat si consider ca securea razboiului este ingropata. Am de asemenea asigurarea domniei sale ca un astfel de episod nu se va mai repeta in relatia mea cu Klado Motors Iasi.
Lupul isi schimba parul DAR naravul ba.

Satisfacerea cererilor neprogramate ii aduc bani, tu poti sa astepti mult si bine pt ca te crede la mina lui.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

nes
Posts: 57
Joined: 18 Feb 2008, 09:48
Auto:
Location: Botosani

Post by nes »

Deci acum imi explic atitudinea directoarei de vanzari de la Klado fata de mine.... Asa sef , asa subordonati...
Eu unul m-am lamurit cu cei din Iasi ( cei de la Klado). Am sa apelez la serviciile celor din Sv, poate sunt ceva mai binevoitori si amabili.
Pacat ca nu sunt "fairplay"... Am lucrat si eu ceva vreme in vanzari si am invatat un lucru f important : dialogul sta la baza aplanarii/evitarii oricarui conflict. Si acum, de cand a pasit omul pe luna, sau inventat multe cai si posibilitati de dialoga cu cineva. Daca stii ca nu e gata masina: suna-ma ba nene si zi-mi : " Ba jmechere, nu veni ca fraierul de la draq-n praznic degeaba! Mai astepta , vina maine ca noi nu reusim sa mai ducem cu zaharelul clientii si tu ca ai fost fraier si ai luat de la noi masina, mai poti astepta ca pana la urmatorul service autorizat ai cel putin 130 km ."
Nu vreau sa generalizez, sunt sigur ca sunt acolo si oameni rezonabili, dar atitudinea "sefului cel mare" spune tot. Cum ai putea sa te duci sa te plangi lui ca nu stiu ce mecanic nu si-a facut treaba bine sau etc samd, cand el te ia cu: " Esti jmecher?".
Mare noroc ca masina asta se vinde singura...sau daca ma gandesc bine cam jumatate cred ca le vindem noi... Poate ar trebui sa facem si o reprezentanta si un service , noi posesorii de Kia Ceed si atunci nu ar trebui sa ne mai izbim de "bisnitzari" de genul.
Eu unul nu as fi acceptat scuzele. Esti totusi director, si poti sa ai cea mai proasta zi din lume: asemenea atitudine nu o poti avea fata de clientul care iti baga bani in buzunar.
Kia Cee'd 1.4 Best, Oil Blue.

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Experienta neplacuta Klado Motors Iasi

Post by tukyy84 »

Si eu am o intamplare neplacuta cu cei de la KLADO,numai spun ca am asteptat 4 luni ca sa-mi vad masina ,iar Bogdan Patrichi mi-a spus ca in maxim 45 de zile.La revizie aveti grija sa cereti piesele vechi si restul de ulei ca riscati doar sa vi le curete sau sa vi le inlocuiasca cu altele folosite,aveti mare grija cu cei de la KLADO,sunt mare parsivi.
P.S.Referitor la faza cu tipatul la tine a domnului director FLORIN NECULA nu esti singurul ,si la mine a tipat si m-am abtinut sa nu ma iau de familia lui si sa-l spurc in toata reprezentanta sa se uite lumea la el,FERITIVA DE KLADO MOTORS.

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Re:

Post by alexcercel »

nes wrote:...ca pana la urmatorul service autorizat ai cel putin 130 km...
Incearca Rodav Vaslui si o sa ai cel mult 65 km ;) Nu sustin ca Rodav e mai bun decat service-ul din Suceava (nu am fost la cel din Suceava) dar e clar MULT peste Klado. Btw. am vazut multi din Suceava la revizii/reparatii la Rodav.
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Experienta neplacuta Klado Motors Iasi

Post by AlinC. »

@webdevst: Referitor la cresterea consumului, cred ca i-ai dat tu talpa mai adanc, de nervi.

Referitor la comportamentul directorului/patronului: eu sunt de formatie jurnalist si am reflexul de a asculta ambele variante ale unei istorii inainte de a-mi forma o concluzie. Din ceea ce ai spus tu se observa cu ochiul liber neprofesionalism si badaranie. Dar intotdeauna povestea e mai complicata decat pare.

N-am avut decat un singur contact cu domnul respectiv (e un tip blond, statura medie - cam asta-i tot ce-mi aduc aminte). L-am intalnit in prima vizita la Klado, cand voiam sa ma urc pentru prima data intr-un pro ceed si nu gaseam unul. Se terminase programul de vreo 20 de min., dar a fost amabil, a deschis reprezentanta special pentru mine si mi-a raspuns la intrebari.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Experienta neplacuta Klado Motors Iasi

Post by webdevst »

Consumul se justifica prin faptul ca mi-a fost resetat computerul de bord, nu a fost nici o problema aici.

Hm... pai vezi tu, cu tine avea un interes, cu mine... nu! Deja imi vinduse masina.

Atitudinea domnului director s-a schimbat insa mult, in bine, de cind am avut aceasta experienta neplacuta! Dar la revizia din februarie, tot au dat cu bita in balta:
- au parcat masina intr-o zona in care nu vedeam decit jumatatea din spate a masinii asa incit nu stiu ce au facut / n-au facut la revizie
- nu mi-au returnat nimic dupa revizie [ filtre ] dintre consumabilele pe care mi le-au inlocuit asa ca nu pot decit sa sper ca au fost de buna credinta si ca au facut tot ce au scris pe factura...
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Experienta neplacuta Klado Motors Iasi

Post by Vincze Szilard »

eu personal nu i-as fi acceptat scuzele mai ales daca erau prin mail a 2-a zii
sa fim seriosi, adica azi te bag si te scot si mane iti scriu un mail ca "imi pare rau n-am vrut"
dar traiasca tara noastra
parerea mea ca nici nu trebuia sa mai meri la ei sati mai monteze alarma
mai bine faceai o plimbare de vre-o 100 de km la o alta reprezentanta si cu un drum mai vedeai si cum merge masina
oricum eu nu m-as mai duce inapoi la el pt nimic in lume
trebuia sa-l inregistrezi si sa-l pui pe net
eu am tot timpu in masina un mp3-player pentru chestii de genu asta ca nu se stie niciodata cand imi prinde bine :)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Klado Motors”