Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Iaşi
lucyan.roman
Posts: 14
Joined: 07 Oct 2008, 19:26
Auto:
Location: iasi
Contact:

Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by lucyan.roman »

Salut la toata lumea....am vazut ca mai era un subiect deschis in care s-a discutat despre cei de la klado iasi doar ca am vazut ca e inactiv de prin aprilie..de aceea am luat decizia sa fac unul nou pt a ma ajuta cineva daca se poate...

Am facut comanda de un Pro Ceed 1.4 pt care mi-a spus ca il au pe stoc ..ca iese seria de sasiu pe data de 19 octombrie si ca masina va fi livrata la sfarsitul lunii octombrie ....
Masina e achitata prin credit bancar de saptamana trecuta.....si de atunci tot astept sa-mi zica Bogdan Patrichi ca a iesit masina din fabrica...il sun la fiecare 2 zile si tot imi zice ca nu stie nimic, nici aia de la bucuresti nu stiu nimic de ce dureaza asa mult la fabrica :D ..si prostii din astea....
Ce va rog e sa-mi dati niste sfaturi...sau daca pot sa fac ceva in privinta asta... .... sau pur si simplu am muscat momeala si acu tre sa astept vreo luna ,2luni pana mio veni masina..?
Multumesc anticipat,

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by Bonzai2 »

Pai la tine in contract ce scrie?

Eu am luat masina tot de pe stoc(stoc insemnand ca e in tara deja,nu ca de abia se fabrica) si am avut un contract pe care l-am citit inainte de a semna si scria asa:masina se va livra in maxim zece zile lucratoare cu o marja de eroare de 2 saptamani in caz ca sunt ceva probleme.Adica in maxim 3 saptamani si 3 zile eu trebuia sa primesc masina.Acum nu stiu daca si la tine or fi tot atatea zile dar ia uita-te in contract si vezi ce ai semnat ca e posibil sa fi semnat un contract de 90 de zile de asteptare.
Concluzia este ca daca masina era intr-adevar pe stoc tu trebuie sa ai o perioada mai mica de asteptare in contract.Ia citeste-l si spune-ne si noua ce scrie.

PS:Pentru mine o masina pe stoc inseamna una care e deja in tara nu una care de abia se fabrica.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

alcatraz

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by alcatraz »

Bonzai2 wrote:...PS:Pentru mine o masina pe stoc inseamna una care e deja in tara nu una care de abia se fabrica.
pentru mine, o masina pe stoc este una care se afla deja in curtea dealerului si asteapta sa i se gaseasca un cumparator.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by patton »

Eu am gasit masina pe stoc, adica, mai explicit: am mers la dealer sa fac comanda, mi-a zis ca are 4 pe stoc, adica in curtea firmei. am facut rca, casco, am platit, in acest timp baietii au spalat-o si in 2 ore am plecat cu ea.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by Bonzai2 »

alcatraz wrote:pentru mine, o masina pe stoc este una care se afla deja in curtea dealerului si asteapta sa i se gaseasca un cumparator.
Sau asa, dar unele mai sunt in vama iar daca in contract e specificata exact perioada de livrare atunci nu e o problema.
Masina mea a fost in curtea dealerului si am luat-o repede,adica cand am putut eu.Am un prieten care si-a luat o Mazda 3 care era pe stoc ,dar in vama , si i-a specificat exact in contract 10 zile lucratoare si i-a venit mai repede,deci e ok si daca masina e in vama.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

lucyan.roman
Posts: 14
Joined: 07 Oct 2008, 19:26
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by lucyan.roman »

Bonzai2 wrote:Concluzia este ca daca masina era intr-adevar pe stoc tu trebuie sa ai o perioada mai mica de asteptare in contract.Ia citeste-l si spune-ne si noua ce scrie.

In contract cand l-am semnat adica pe 23.10.2008..cand a virat banca restul de bani... mi-a aratat ca in contract scria 21 de zile lucratoare...adica a precizat ca normal trebuia trecut 90 de zile iar el a scris 21 de zile lucratoare

Acu deci sa inteleg ca tre sa astept inca o luna ca sa pot face ceva,

PS. tocmai vin de la klado l-am prins pe colegu lui...si in afara de a-mi zice aceeasi chestie ca nu stiu de ce dureaza atat de mult (mi-au bagat niste idei cum ca e stocul prea mare , ca ei nu pot face nimic in privinta asta, etc) nu am primit nici un raspuns decat ca TREBUIE CA SAPTAMANA VIITOARE SA PRIMEASCA SASIURILE ( ceea ce mi-o zic de pe 20 oct. )
KIA Pro_Cee'd 1.4 GSL City Black Pearl
comanda de catre dealer: 19.09.2008
plata avans: 8.10.2008
rest plata 24.10.2008
serie sasiu: 12.11.2008
livrare masina : 25.11.2008

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by Bonzai2 »

lucyan.roman wrote:Acu deci sa inteleg ca tre sa astept inca o luna ca sa pot face ceva,
Cam asa ceva ,insa e posbil sa vina mai repede,cum ti-o fi norocul.Si eu cand mi-am luat masina am fost pe la mai multi dealeri sa caut ceva pe stoc iar unul imi oferise o masina "de pe stoc" dar la care nu avea seria de sasiu.Am zis pas si am mers la altul.

PS:Am cautat o masina pe stoc la dealerii din toata tara :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

saib
Posts: 77
Joined: 26 Aug 2008, 13:58
Auto:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by saib »

+15 zile cam dureaza de la depunerea banilor.
Kia Ceed Best 1,4 So Reed VL-06-EOE xxxx VDO
Kia Ceed Style 1,6 Pewter Beige +geamuri fumurii+cheie pliabila+scaune incalzite Vl - 27 - BEK



Image

klado
Klado Motors Iasi
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2007, 00:09
Auto:
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by klado »

masina d-nului Lucian Roman a fos din stocul de pe luna octombrie cu id comanda 8842 ,masina trebuia sa fie fabricata pana pe 16.10.2008,a intrat in fabricatie pe 6.10.2008,comanda a fost lansata de catre importator pe 19.09.2008.
masina a fost rezervata de pe stocul national.
este singurul caz de acest gen din acest an.
parerea nostra este ca importatorul si-a depasit nr. maxim de comenzi din luna oct. si o parte din ele s-au repartizat pe luna nov.
cine este cunoscator isi poate da cu parerea in continuare sau poate comfirma cele spuse mai sus.
Ne cerem scuze fata de d-nul Lucian,din momentul in care iese seria de sasiu masina va fi data la "transport prioritar".

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by shtirlitz »

Probabil cand o sa vina masina, o sa fie si bucuria mai mare. Tot la Bogdan Patrichi am facut comanda si m-a tinut la curent tot timpul pana a venit masina. Adica nu au fost probleme in acest sens si am avut si eu o luna intarziere, vina fiind a fabricii.
Image

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by Bonzai2 »

klado wrote:Ne cerem scuze fata de d-nul Lucian
Sau puteti sa ii oferiti un discount,scuzele nu ajuta pe nimeni.
Daca vanzatorul incalca conditiile din contract isi cere scuze,dar daca cumparatorul le incalca este penalizat...
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

lucyan.roman
Posts: 14
Joined: 07 Oct 2008, 19:26
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by lucyan.roman »

klado wrote:masina d-nului Lucian Roman a fos din stocul de pe luna octombrie cu id comanda 8842 ,masina trebuia sa fie fabricata pana pe 16.10.2008,a intrat in fabricatie pe 6.10.2008,comanda a fost lansata de catre importator pe 19.09.2008.
masina a fost rezervata de pe stocul national.
este singurul caz de acest gen din acest an.
parerea nostra este ca importatorul si-a depasit nr. maxim de comenzi din luna oct. si o parte din ele s-au repartizat pe luna nov.
cine este cunoscator isi poate da cu parerea in continuare sau poate comfirma cele spuse mai sus.
Ne cerem scuze fata de d-nul Lucian,din momentul in care iese seria de sasiu masina va fi data la "transport prioritar".
in contractul meu incheiat pe data de 24.10.2008 este mentionat faptul ca masina trebuie sa vina in maxim 21 de zile lucratoare- asta inseamna ca in 2 saptamani ar trebui sa vina sau nu va asumati responsabilitatea ?
KIA Pro_Cee'd 1.4 GSL City Black Pearl
comanda de catre dealer: 19.09.2008
plata avans: 8.10.2008
rest plata 24.10.2008
serie sasiu: 12.11.2008
livrare masina : 25.11.2008

klado
Klado Motors Iasi
Posts: 38
Joined: 06 Jun 2007, 00:09
Auto:
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by klado »

conditiile nu au fost incalcate,inca suntem in termenii contractuali pana pe 23.11.2008 , doar ca era normal ca masina sa vina pana la sf. lunii oct.,si clientul a fost ajutat sa-si rezolve partea de finantare cu banca.
Ca sa nu inteleaga nimeni gresit , masina a fost achitata de client in data de 24.10.2008,de aici dvs. trageti concluziile.

lucyan.roman
Posts: 14
Joined: 07 Oct 2008, 19:26
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by lucyan.roman »

klado wrote:conditiile nu au fost incalcate,inca suntem in termenii contractuali pana pe 23.11.2008 , doar ca era normal ca masina sa vina pana la sf. lunii oct.,si clientul a fost ajutat sa-si rezolve partea de finantare cu banca.
Ca sa nu inteleaga nimeni gresit , masina a fost achitata de client in data de 24.10.2008,de aici dvs. trageti concluziile.
Bun deci haideti sa ne oprim aici fiindca se pare ca se vrea sa se ajunga in alta parte.
Apreciez gestul D-le Bogdan, dar asta nu inseamna ca trebuie eu sa suport orice pe viitor.
Masina a fost achitata pe 24.10.2008 din cauza voastra ca daca trebuia sa o achit in a 3-a zi dupa ce am calcat in showroom, gaseam o modalitate si o achitam ca nu stateam eu in banii bancii - sa fie clar. (mi s-a cerut avansul si l-am platit )
Nu am primit nici un favor sau vreun leu cadou, deci nu ma astept decat sa va respectati cuvantul atata tot ok sau macar sa incercati tot posibilul sa vi-l respectati?
Astept un telefon din partea d-lui Bogdan cand mai afla ceva, daca nu cer prea mult.

Nu vreau sa fac reclama proasta sau altceva, pur si simplu nu-mi place cum sunt tratat. Ma faceti sa ma simt de parca va cer bani - v-am dat 500 de milioane oameni buni!am dreptul sa fiu deranjat si suparat cand vad ca nu-s respectat.

La revedere
KIA Pro_Cee'd 1.4 GSL City Black Pearl
comanda de catre dealer: 19.09.2008
plata avans: 8.10.2008
rest plata 24.10.2008
serie sasiu: 12.11.2008
livrare masina : 25.11.2008

ganbera
Posts: 2
Joined: 10 Sep 2008, 23:24
Auto:
Location: Iasi

Re: Problema cu cei de la Klado Motors Iasi -help

Post by ganbera »

stai linistit ca nu esti singurul care este nemultumit de KLADO IASI ... am masina cumparata anul asta si am fost la ei la service pentru ca am o troncaneala in torpedou cand fac stanga si trec peste liniile de tramvai si denivelari si uneori doar cand fac stanga . Mentionez ca se aude in dreapta in torpedou poate va mai fi anul asta o intalnire a clubului kia din Iasi si poate isi da cineva cu parea si poate imi spune unde o sa rezolv cu trancaneala asta (poate la vaslui??)
Ideea e urmatoarea : (la mine livrarea a fost in mai mult de 2 saptamani de la plata integrala a masinii cu toate ca ea era la PLOIESTI ???? ciudat nu ??? si nu s-a rezolvat decat cu scandal si mers fff des la ei la showroom .. pt ca la telefon mi se spunea ca voi fi sunat si binenteles nu suna nimeni)
siiiiiii cel mai culmea a fost cand am fost cu aceasta troncaneala in torpedeu , binenteles nu au rezolvat nimic si mi s-a spus ca : "Ce vrei e masina de 12 mii de euro ce ai vrea de la ea , nu e vre-un mertan." si ca "toate scot sunete asa in torpedou sau in bord" si bineteles m-am simtit penibil ca sa nu mai spun ca m-au chemat la revizie la 10 mii de km cand spune clar ca la 15 mii , oricum pe la ei nu m-ai calc m-am simtit umilit si asta pe banii mei parca mi-ar fi dat ei ceva cadou . Daca imi poate spune cineva cand va fi urmatoarea intalnire a clubului kia si daca imi poate spune unde ma pot duce sa rezolv cu troncaneala ca ma calca pe nervi se aude si cu muzica data la volum 20 , ma dispera deja si mi se mai pare ca aud si troncaneli in dreapta spate dar nu s-a uitat nimeni la ea cu toate ca am anuntat (nu se aud tot timpul dar se aud si nu mi se pare normal)
Mentionez ca are 1750km la bord si ca nu a mers pe drum de tara doar drumurile din Iasi si un drum Iasi -(toata zona Brasovului) si nu mi se pare normal ca la 1750km sa trancane in torpedou sau pe puntea spate si datorita nesimtirii celor de la Klado nu s-a rezolvat nimik ... daca asta inseamna garantie 7ani(5ani) atunci e cam degeaba nu se poate asa ceva.

Post Reply

Return to “Klado Motors”