intrebari pt. iasi daca sunt??

Iaşi
Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Conform statisticilor APIA anul trecut au vandut vreo 1700 - 1750 de unitati (fiind incluse aici compactele, subcompactele, SUV-urile si MPV-urile). Nu mai retin daca in numarul asta erau si utilitarele incluse. Sunt curiosa daca anul asta vor reusi sa creasca numarul peste cel de anul trecut.

Scuze pentru offtopic.

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

nu cred ca au vandut 1700 unitati, e prea mult...

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Sylver wrote:nu cred ca au vandut 1700 unitati, e prea mult...
Ai in link-ul de mai jos datele exacte.
http://www.apia.ro/date/2006-12-SitMake.pdf

ciprian75

Post by ciprian75 »

Cred ca lista de preturi de pe pagina oficila este gresita pentru ca pretul final cu TVA este mai mic decat pretul DDP. De fapt este egal cu pretul CIP.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

am citit pe undeva ca, kia avea in plan sa vanda doar 400 de ceed-uri. Cred ca probabil de asta au scumpit. Au vandut prea mult in prima luna.

dumnezeu
Posts: 6
Joined: 07 Jun 2007, 17:11
Auto:
Location: Iasi

Post by dumnezeu »

cum doamne iarta-ma sa ai o asemenea informatie. mi se pare cel putin lipsita de o baza reala. sa nu doreasca sa vinda mai mult de 400 unitati?? neee :))
ar fi contrar legilor firii, preceptelor unei companii private si a bunului simt. daca ar fi vindut mii de unitati intr-o perioada extrem de scurta de timp, poate ar fi existat o mica problema legata de strategia de vinzari, insa nicidecum sa isi planifice cineva o asemenea chestie.

zic si io :))

dumnezeu
Posts: 6
Joined: 07 Jun 2007, 17:11
Auto:
Location: Iasi

Re: intrebari pt. iasi daca sunt??

Post by dumnezeu »

klado wrote:pt. cei multumiti sau nemultumiti de prestatia celor de la iasi in legatura cu cee'd-ul pt. a se rezolva problemele profesional astept sugstii si intrebari.
sa inteleg ca domnia voastra faceti parte din personalul de vinzari sau sinteti managerului acelui stabiliment?

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

catalin2804 wrote:am citit pe undeva ca, kia avea in plan sa vanda doar 400 de ceed-uri. Cred ca probabil de asta au scumpit. Au vandut prea mult in prima luna.

s-a scumpit? :?
de cand?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Probabil ca 400 de unitati erau estimarile lor pe baza vanzarilor de la modelele de pana acum. Nu-mi vine sa cred ca producatorul le-ar fi impus un plafon maxim de 400 de bucati pe an. Mai mult nu pot sa cred ca, daca exista cerere nu vor cauta sa o satisfaca (ma refer la producator). Pot sa fiu de acord ca cererea depaseste capacitatea de productie dar in nici un caz ca productia e planificata. Eu astept cu mare interes sa vad statisticile APIA de pe luna mai. Eu nu cred ca au vandut asa de multe masini pe cat ne lasa ei sa credem. Eu estimez cca. 200 - 250 de bucati. Multi nici nu au auzit de KIA. Sunt si pe aici cativa membri care au spus lucrul asta.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sfinxul, gandeste'te ca numai in CT si TM s'au vandut in mai 70 bucati. Bucurestiul are cam tot p'atata, aproape sigur. Insa pe langa astea mai sunt dstule judete mari, care sa fi adunat cel putin 10 comenzi. Eu unul zic ca au trecut de 4-500 pana acum

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

da ciprian. Preturile alea sunt total eronate (oare de ce nu ma mir? :lol: )
La pretul Cip mai inmulteste cu 1,2 si ajungi la pretul cu TVA.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

cand m-am referit la 400, vroiam sa spun target-ul lor pe anul acesta. Acesta poate fi depasit. :)

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Care ar fi putut fi depasit :) .... sper ca sa poata si in noile conditii si preturi
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

bibiloi
gigi pedala
Posts: 176
Joined: 12 Jun 2007, 11:33
Auto:
Location: Iasi

Post by bibiloi »

Tinand cont ca am dat comanda de un cee'd cum fac ca atunci cand imi iau masina sa fie deja cu ambreiajul reglat(adica sa fie jos sau pe la mijloc nu sus ca la cea de test)?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Daca ai pile ... vorbesti la fabrica. Daca nu ... n'ai ce face. Mi'e greu sa cred ca un adevarat sofer nu s'ar obisnuit cu orice ambreiaj in cativa kilometri. Nu cred ca are rost sa umbli la el ;)

Post Reply

Return to “Klado Motors”