Sfaturi pentru începători în ale brandului

Post Reply
Bogdanb87
Posts: 1
Joined: 12 Nov 2023, 10:18
Auto: Kia Picanto
Location: Olanda

Sfaturi pentru începători în ale brandului

Post by Bogdanb87 »

Bună dimineața!

Am cumpărat ieri o Kia Picanto pentru soție..
Kia Picanto- 2006-130.200 km, benzina, motor bănuiesc ca 1.1 :D, cutie manuală, incalzire în scaune, AC... nici nu știu ce frast mai are...
Eu folosesc un VW Touran, diesel, deci nu prea sunt familiarizat cu benzinare...
De menționat ca noi locuim în Germania la granita cu Olanda și masina e cumpărată din Germania cu un istoric destul de stufos la pachet... adică foarte puține chestii nu sunt trecute în cartea service... a costat 1500 euro... din ce am verificat eu prețul pare bun pentru zona noastră.
***Ma interesează dacă puteți sa îmi spuneți ce ulei recomandă producătorul și aici ma refer la vâscozitate și norme... nu neapărat de brandul uleiului, deși dacă folosiți un brand anume și e bun sunt deschis la sugestii. Dar nu o sa urmez sfaturi de la producător cum sunt sfaturile lor în cazul VW cu Castrolul păcii...***
### Ma interesează dacă aveți sfaturi despre ce ar trebuii urmărit la vârsta și km mașinii... Km am tendința sa cred ca sunt reali, căci nu s-a sfiit vânzătorul sa ii treacă în contractul de vânzare-cumpărare! Și aici nu se risca sa ii treacă în contract dacă știu ca au făcut măgării... Contractul de vânzare nefiind obligatoriu mai bine refuza sa îl facă decât sa treacă negru pe alb asa ceva!###
●●●Întrebare idioata, știu... Filtrele sunt la fel ca și la diesel bănuiesc... Ulei, combustibil, aer(?), habitaclu... toate se schimbă la fiecare revizie? Sau ca și la diesel cel de combustibil poate fi sărit o revizie? Aveți recomandări despre ce filtre sunt mai calitative? Menționez că la touran am lăsat mecanicul cu nenorocirile alea de MANN doar prima revizie.●●●

Sper sa aveți răbdare sa citiți romanul meu!

Mulțumesc frumos anticipat pentru timpul vostru!

O zi frumoasă!

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Re: Sfaturi pentru începători în ale brandului

Post by catalin2804 »

La benzina nu se schimba cel de combustibil.Ulei, filtru ulei, filtru polen si cel de aer.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

Post Reply

Return to “Picanto”