Picanto LX 1.1 Classic

picanteria
Posts: 4
Joined: 31 Dec 2007, 00:45
Auto:

Picanto LX 1.1 Classic

Post by picanteria »

Bunicul meu a avut de ales intre matiz si kia picanto.
Intr-un final Kia a castigat din diverse motive, cum ar fi, confortul, designul, siguranta, motorul si de ce nu, dotarile.

Masina urmeaza sa o luam maine de la reprezentanta, este vorba de un lx classic.

A cautat o masina confortabila, dotata la un nivel acceptabil (servo, AC, inchidere centralizata, geamuri electrice).

Pentru un batranel de 77 de ani care se duce cu babuta lui la piata si din cand in cand mai pleaca din oras cred ca e o alegere destul de buna.


As fi vrut sa aflu de la voi ceva impresii, opinii, la ce sa fim atenti maine la receptie :)


Multumesc.

Strange
Posts: 15
Joined: 27 Dec 2007, 19:16
Auto:

Post by Strange »

fara suparare...mai bine ia taxiul sau tramvaiul...

picanteria
Posts: 4
Joined: 31 Dec 2007, 00:45
Auto:

Post by picanteria »

Multumesc pentru ironie, dar nu inteleg motivul pentru care ai scris in topic.

Am rugat pe cei care au Picanto sa-mi spuna si mie cate ceva despre ea si la ce sa fiu atent maine la predare.

alcatraz

Post by alcatraz »

masina e 9 sau sh?? ca infunctie de asta sunt criterii diferite de receptie

DrHigh
W££D
Posts: 105
Joined: 03 Oct 2007, 19:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DrHigh »

hmm...cu sarbatorile astea ati si uitat sa cititi tot :twisted:

@alcatraz este noua atata timp cat o ridica maine de la reprezentanta

1. atata timp cat nu sunt un posesor de picanto nu pot sa te lamuresc pe indelete
2. la mana eu zic sa fii atent la masina in general :
- sa nu fie zgarieturi pe caroserie ( si in caz contrar sa ceri explicatii, vezi ce semnezi ca acolo scrie si starea masinii la predare )
- interiorul la fel sa fie intr-o perfecta stare
- km din bord sa coincida cu cei din hartie ( in caz contrar ceri explicatii )
- cata benzina mai are si unde este cea mai apropiata pompa
- daca nu ai covorase... ceri ! ( am intalnit cazuri in care nu au primit )
- o verificare a motorului nu ar strica
- geamurile electrice daca functioneaza in termeni normali

Multa bafta maine si sarbatori fericite , ce a mai ramas din ele :roll:
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best - Black Pearl
Kia Sportage 2.0 GSL Premium+P2 - Greyish Silver (tata)
B xx XiY

JB

High's Pearl

alcatraz

Post by alcatraz »

aspect exterior si interior
verificarea nivelurilor (ulei, antigel, lichid de frana, lichid spalare parbriz)
functionarea motorului
verificarea tuturor comenzilor si butoanelor (lumini, stergatoare, degivrare luneta, ac, linie audio, geamuri)
manevrare scaune fatza

picanteria
Posts: 4
Joined: 31 Dec 2007, 00:45
Auto:

Post by picanteria »

Multumesc pentru raspuns.
Chiar nu stiam de covorase. Masina este noua.

Sarbatori fericite si voua ... O sa revin cu impresii dupa ce o luam :)

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Post by Liviu27 »

Ce culoare si a luat bunicul?Eu am luat o acum o luna si nu mai erau decat albe.Pana la urma m am obisnuit,chiar pare mai mare datorita culorii.O masina confortabila ,bine asamblata cu dotari la cei mai buni bani.In general creata pt, persoane tinere dar poate si bunicul vrea sa se mai simta tanar. :D

PicantoMan
Posts: 12
Joined: 31 Dec 2007, 19:30
Auto:
Location: Galati/Buzau
Contact:

Bine v-am gasit si La Multi Ani!

Post by PicantoMan »

Am facut un drive test si urmeaza sa ridicam Picanto in data de 3-4 ianuarie. Astazi nu am vrut sa insist, sarbatori etc. Masina este cea descrisa mai sus (nu, nu sunt bunicul :D ).
Culoarea este cea din poza, eu am avut indoieli asupra ei pana am vazut-o in realitate. Este superba. Nu sunt adeptul masinilor nano dar cum spunea si Picanteria pentru Bubu este excelenta.
Image
Acum sa revenim putin la taxi. Anul trecut a venit vremea schimbarii permisului de conducere. Fisa medicala a fost facuta la sange si totul este ok. Bubu nu poarta ochelari (pentru ca vede, nu ca este ignorant), aude perfect, este un om supercativ (proiecteaza case, face masuratori topo) si daca are importanta, nu a avut si nu are nici o carie. Adica are toata dantura impecabila, asa cum o avea si acum 30 de ani. V-am dat aceste amanunte care poate nu par legate de KIA, dar este necesar sa intelegeti ca eu ar mai trebui sa iau taxiul cateodata, dar el nu.
Este cel mai frumos cadou de Mosh pe care s-i la facut vreodata. Chiar daca va mai conduce 2-3 ani, merita. Oricum are permis si vehicule conduse de la 20 de ani.
Singura noutate pentru el a fost volanul reglabil pentru care il invidiez.
Daewoo Cielo STD AC/GPL 2006 deep green bluish.
Kia Picanto LX 1.1 Classic 2008 sunset orange.

Stalker.

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Sa o stapaniti sanatosi! Culoare este foarte misto. Sunset orange...e mult mai frumoasa in realitate decat in poze. Poate veniti cu ea la urmatoarea intalnire a clubului. Nu m-am suit niciodata intr-o KIA picanto. Numai bine si La Multi Ani!
Kia RIO 1.4
Image

PicantoMan
Posts: 12
Joined: 31 Dec 2007, 19:30
Auto:
Location: Galati/Buzau
Contact:

Post by PicantoMan »

Multumim tuturor pentru urari si ne bucuram ca am intrat in randul KIAistilor, chiar daca oarecum indirect, prin intermediul lui Bubu. Eu am Cielo, dar as vrea sa fac un buyback si sa iau un CEE'd daca se mai mentine la preturile actuale, super bune de altfel.

La multi ani!
Daewoo Cielo STD AC/GPL 2006 deep green bluish.
Kia Picanto LX 1.1 Classic 2008 sunset orange.

Stalker.

PicantoMan
Posts: 12
Joined: 31 Dec 2007, 19:30
Auto:
Location: Galati/Buzau
Contact:

Post by PicantoMan »

Masina este in garaj. Dealerul si-a facut treaba bine, a pregatit-o de vanzare asa cum trebuie - inclusiv spalare.
Urmeaza sa-i montez un mp3, am gasit adaptor pentru mufa KIA deci operatiunea va fi foarte simpla.
Nu a fost livrata cu presuri (ma asteptam). Am vrut sa iau originale pentru KIA, dar la pretul de 250 de lei am considerat ca nu merita. Am cumparat de la Selgros presuri mochetate cu... 35 de lei.
Astazi o scot la plimbare, ma duc cu ea la intalnirea DaewooClub (eu am un Cielo 2006). Apropos, in Galati se intalnesc membrii KIA (o sa caut la sectiunea intalniri a forumului)? Mai am un prieten care si-a luat Cee'd si am dori sa cunoastem si alti membri ai formului KIA.
Daca e cineva amator de discutii despre masini si nu numai, va invit la intalnirea DWC la ora 11 la Ambasador (langa gradina publica in spatele Teatrului Muzical N. Leonard. Veti vedea mai multe Cielo, Matiz si... un Picanto orange.
Daewoo Cielo STD AC/GPL 2006 deep green bluish.
Kia Picanto LX 1.1 Classic 2008 sunset orange.

Stalker.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

S-o porti sanatos si fara nici un eveniment! baga si poze.

Eheee, o tii in garaj... cei care n-avem posibilitatea asta realizam ce buna e treaba asta.

PicantoMan
Posts: 12
Joined: 31 Dec 2007, 19:30
Auto:
Location: Galati/Buzau
Contact:

Post by PicantoMan »

O sa apara si cateva poze facute azi. Sunt in camera unui prieten, asa ca il astept sa le trimita.
Daewoo Cielo STD AC/GPL 2006 deep green bluish.
Kia Picanto LX 1.1 Classic 2008 sunset orange.

Stalker.

PicantoMan
Posts: 12
Joined: 31 Dec 2007, 19:30
Auto:
Location: Galati/Buzau
Contact:

Post by PicantoMan »

Si multumesc de urari! As fi editat postul anterior dar se pare ca n-am drepturi.
Daewoo Cielo STD AC/GPL 2006 deep green bluish.
Kia Picanto LX 1.1 Classic 2008 sunset orange.

Stalker.

Post Reply

Return to “Picanto”