tremura masina cand accelerez motorul

Post Reply
tedibrik
Posts: 1
Joined: 26 Jan 2013, 20:29
Auto: picanto 1.1

tremura masina cand accelerez motorul

Post by tedibrik »

buna
Am un picanto 1.1 din 2005 si cand accelerez si masina este in sarcina, intre 2000 si 3500 ture , tremura masina ca si cand ar fi descentrata o roata ; am echilibrat toate rotile , am verificat bucsaraia sa fie in regula si tot tremura ...asa am cumparat-o din Germania si am crezut ca este de la echilibrat dar nu e asa
Aveti idee de la ce ar putea fi? planetara nu joaca ...

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: tremura masina cand accelerez motorul

Post by BAU »

Pot fi multe : Volanta dezechilibrata ( mai greu de crezut) . Placa de presiune descentrata . Arcul soare fisurat , amreiajul functioneaza dar placa de presiune nu calca ( si nu stringe uniform discul de ambreiaj). Nu este aliniata cutia de viteze cu motorul .Un piston nu functioneaza la aceste turatii ( din aprindere sau din disstributie).
Rotile dezechilibrate se manifeta cu cresterea vitezei ( nu turatiei motorului ) .
Mai degraba eu as suspecta ceva din zona ambreialului. Dar de ce nu mergi in service , si daca nu se identifica alte defete ,cel mai rau lucru care se poate intimpla ar fi sa desfaci ambreiajul ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: tremura masina cand accelerez motorul

Post by BAU »

Revin cu o completare.
Daca nu vrei sa ajungi la un service Kia , s-ar putea verifica in orice service care dispune de stand de verificare a frinelor .

Se pozitioneaza rotile fata pe stand ( cu un sofer la volan si un mecanic care sa urmaresaca motorul ), si se accelereaza crescind sarcina artificial ( asa cum se face la verificarea frinelor).

Prin jocul de cuplare si decuplare a ambreiajului , ( ca si cind s-ar dori sa se plece de pe loc, bineinteles cu masina blocata ptr. a nu pleca de pe stand ), un mecanic bun ar trebui sa-si dea seama de unde provine trepidatia
motorului ( de la ambreiaj sau de la pistoane).
Daca tu nu te pricepi prea mult la mecanica sau nu ti-ai dat seama pina acum , un mecanic bun s-ar putea sa-si dea seama la o proba de drum.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Liviu27
Posts: 209
Joined: 16 Nov 2007, 18:40
Auto: Ceed 1.4 sw 2008
Location: Bucuresti

Re: tremura masina cand accelerez motorul

Post by Liviu27 »

tedibrik wrote:buna
Am un picanto 1.1 din 2005 si cand accelerez si masina este in sarcina, intre 2000 si 3500 ture , tremura masina ca si cand ar fi descentrata o roata ; am echilibrat toate rotile , am verificat bucsaraia sa fie in regula si tot tremura ...asa am cumparat-o din Germania si am crezut ca este de la echilibrat dar nu e asa
Aveti idee de la ce ar putea fi? planetara nu joaca ...
Baga pe google picanto cranckshaft problems adica unele picanto au avut probleme cu arborele cotit adica se rupea mai exact si au fost rechemate in service .simptomele erau asemanatoare cu ale tale . Picanto Crankshaft Pulley Bolt and Washer Replacement
www.docstoc.com

Post Reply

Return to “Picanto”