Durata de viata Kia picanto

Post Reply
steff
Posts: 1
Joined: 18 Sep 2014, 15:39
Auto: Kia

Durata de viata Kia picanto

Post by steff »

Salut. Am o Kia picanto din 2007 (fabricatie 2006), benzina, motor 1,1 cu 82000 km. Singura interventie majora a fost doar schimbarea kitului de ambreiaj. Acelasi lucru ar trebui sa il fac cu distributia care ar trebui schimbata la 90000 km sau dupa 5 ani.
In fine, as vrea sa intreb pe cunoscatori cam cat ar putea sa mai duca masina, ce alte probleme ar aparea pe parcurs si daca ma sfatuiti mai degraba sa o vand si sa-mi iau ceva putin mai nou sau sa o tin in continuare pana cade de tot. Asta tinand cont si de valoarea ei la momentul actual care este foarte scazuta.

Multumesc

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Durata de viata Kia picanto

Post by BAU »

Motorul ar trebui sa te tina cel putin 150.000 km chiar daca este Picanto. Ai mai putea schimba ceva maruntisuri la ea , important este sa nu fii nevoit sa faci reparatii la caroserie . La o masina de acest gen cel putin 10 ani nu ar trebui sa faci interventii majore .
In situatia data cred ca cel mai bine este sa tragi de ea pina cade de tot . Si s-ar putea sa ai srpriza sa te tina inca citiva ani buni.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

kitza
Posts: 2
Joined: 17 Feb 2015, 09:02
Auto: picanto

Re: Durata de viata Kia picanto

Post by kitza »

Salut!
Intru si eu printre posesorii de Picanto. Tocmai ce am achiziționat una din 2004 la 130.000 km ca si alternativa la bicicleta de oras. O fi bine? Am dat 1500 euro.

Post Reply

Return to “Picanto”