Probleme dealer

Galaţi
tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

P?n? la urm? care e nemul?umirea ta? Dac? ei au comandat ma?ina, ma?ina o s? vin?...poate o s? mearg? totul bine! eu zic s? ?i dai ?n judecat? ?n momentul ?n care apar probleme!
Despre ce dealer e vorba?

P?n? una alta, bine ai venit!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

In ce baza le-ai dat aia 14000 RON ?
Ai primit chitanta pentru ei ?
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Normal era ca atunci cand aveai o baza si stiai sigur ca poti face rost si de restul de bani atunci sa dai avansul.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

In afara de chitanta ce mai ai de la ei ?
Pe chitanta scrie ca este avans la masina?
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

La plata avansului se face doar un precontract de rezervare in care este trecut tipul masinii (1,4 lx, 1,6 ex,etc), plus culoarea si optionalele (cu pretul lor). Mai este trecuta suma pe care ai achitat-o ca avans.
Teoretic este trecuta si data de livrare (eu am cerut asta dealerului)
Mai scrie ca restul de bani se achita la livrarea masinii si in cazul in care clientul se razgandeste dintrun motiv sau altul suma achitata ca avans nu se mai returneaza.
Primesti chitanta pe suma achitata ca avans.

Daca o platesti integral mai primesti si factura fiscala si precontract de leasing (deoarece nu ai serie de sasiu nu are pe ca sa-ti faca contract de vanzare - cumparare).

Ce ai discutat tu cu dealerul sunt numai vorbe. Nu cred ca poti sa-i dai in judecata pentru asta. (dar este doar parerea mea, mai poti sa te interesezi).
Eu zic ca cel mai inteligent lucru ar fi sa te duci maine la prima ora la dealer si sa rezolvi ca acea comanda care au trimis-o la Bucuresti sa fie exact cum ai vrea tu (inteleg ca au nimerit culoarea). Pe data de 25 comenzile sunt centralizate si trimise la fabrica.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Daca esti multumit de comanda care a fost trimisa du-te si rezolva cu actele ca sa nu mai ai si alte surprize la receptia masinii.
Si in legatura cu datul in judecata parerea mea este ca o sa fie pierdere de timp, bani si nervi.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

In legatura cu sosirea masinii cel mai bine este sa vorbesti cu dealerul.
Pentru varianta BEST teoretic ar trebui sa dureze o luna(dupa cum am vazut pe forum ), La cea cu optionale aproximativ doua luni.
La varianta LX best nu mai poti sa pui optionale deci nici culoarea interioara nu mai poti sa o alegi deci va fi Basic-Grey.
In legatura cu proiectoarele si volanul piele cred ca o sa se gaseasca la dealeri si pot fi montate in service.
Daca masina vine zgariata sau cu alte defecte poate fi refuzata la receptie.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Hai recunoashte ca in sinea ta te-ai bucurat cand ai vazut ca au dat deja comanda...dar problemele au aparut cand consoarta a sarit in sus ca eshti molau si ca fac aia ce vor in numele tau ...etc :lol:

Post Reply

Return to “Autoprim”