Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Galaţi
Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Pe data de 6.04.2009 mi-am comandat un Kia pro_cee`d 2.0 DSL Style + optionale. Termenul de livrare era de 60 de zile lucratoare. Acesta a expirat pe data de 29.06.2009, adik lunea trecuta. Am fost luni la dealer sa-l intreb de starea masinii mele. El a zis, la fel ca de fiecare data pana acuma, ca asteapta seria si nr sasiului. Azi m-a informat ca a primit un mail ca mashina mea nu poate fi fabricata..... si ca imi ofera in schimb un city care e pe stoc la bucuresti. Acuma nu pot sa-mi dau seama ce este mai grav... faptu ca ei mi-au tinut blocati aprox 100 milioane lei vechi(avansul) timp de 3 luni si abia dupa aceasta perioada de 3 luni si-au dat seama ca nu pot sa fabrice mashina sau ca sunt atat de prosti incat sa refuze sa vanda o masina de 16.000 E si prefera sa-mi dea una de 13.500 ? Foarte dezamagit ... Nu sunt oameni seriosi deloc. Am sperat ca venirea masinii ma va ajuta sa trec peste scarba provocata de neseriozitatea dealerilor dar m-am inselat. FOARTE NESERIOSI!!!! NU RECOMAND! Precizez ca nu la dealer ca persoana ma refer, ci la KIA ROMAUTO! Sa va fie rusine!
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

NoLimyt
Posts: 15
Joined: 14 Feb 2009, 23:53
Auto: kia cee'd sw
Location: Constanta

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by NoLimyt »

ti'au zis si dc nu poate fi fabricata?

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by bumblebee »

Pai aici zic eu ca nu numai partea romaneasca e vinovata, ci si Kia Slovacia (fabrica adica)

Cum adica nu pot fabrica o masina pe care se lauda ca o vand?
Ai cerut Ferrari la fabrica Zilina?
Nu, ai cerut un Cee'd cu optionalele propuse de ei.
Au ramas fara piese, sau ce?
Kia Cee'd 1.4 best

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Nu, nu mi-au zis dc nu se poate fabrica. Dealerul mi-a aratat un mail de la ROMAUTO in care scria doar ca comanda are o "eroare de executie" sau ceva de genu. Si KIA ROMAUTO Propunea un CIty de pe stoc... Este inacceptabil... ca tine de Romania , ca tine de Slovenia.... ca e din cauza crizei.... NU SE POATE sa nu poti fabrica o mashina din lista ta de motorizari, caroserii si optionale... si ce e mai grav e ca s-au prins abia dupa 3 luni de zile... este inuman.... nu am cuvinte de suparare,.... ESTE STRIGATOR LA CER!!!
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by quelloo »

sincer nu cred ca partea slovaca are vreo vina. Daca nu puteau sa fabrice masina , parerea mea ca partea romana afla acest lucru in primele saptamani de la comanda nu dupa 3 luni. Cred ca ei vor sa-ti bage pe gat o masina dupa stoc. Imi pare foarte rau ,sincer
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by mykep »

cu siguranta problema e la noi, nicidecum la slovaci, tipic tarii in care traim din pacate ce ai patit.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by LeCCa »

ce retarzi
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by gguramulta »

Cornelush88 wrote:Nu, nu mi-au zis dc nu se poate fabrica. Dealerul mi-a aratat un mail de la ROMAUTO in care scria doar ca comanda are o "eroare de executie" sau ceva de genu. Si KIA ROMAUTO Propunea un CIty de pe stoc... Este inacceptabil... ca tine de Romania , ca tine de Slovenia.... ca e din cauza crizei.... NU SE POATE sa nu poti fabrica o mashina din lista ta de motorizari, caroserii si optionale... si ce e mai grav e ca s-au prins abia dupa 3 luni de zile... este inuman.... nu am cuvinte de suparare,.... ESTE STRIGATOR LA CER!!!
tara e Slovacia, nu corectez cu intentie..ca sa te enervez...

si eu sunt un utilizator care a asteptat 2 luni si jumatate dupa cartea de identitate si ma amanau pe zi ce trece..pana cand au primit notificari de la avocat...

iar ce ai patit tu, se pare ca ai dat atat de prostie cat si de neputina de satisfacere a cererii..cu siguranta cei din Slovacia nu se asteptau la abundenta de comenzi..si ce au zis eeee pe Romanica o lasam mai la urma si asa e o tara vai mama ei...

imi pare rau pentru tine..sincer ..intreaba un avocat daca poti actiona in judecata...
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Aimar »

nasol tare...te-au dus cu vorba si cu informatii inexacte .

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by zombi »

Mai ce porcarie!!!!
Da-i in judecata si o sa-ti recuperezi banii si o suma frumusica in plus. Altfel ii doare-n cot si toti or sa doarma linistiti noaptea.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by dulaul »

Spune-ne si noua @Cornelush88 ce optionale ti-ai ales la versiunea comandata.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by bumblebee »

La romani poate fi vina ca au trimis spre fabrica niste optionale care nu merg unele cu altele.
Dar daca lista e ok si nu sunt condtradictii din astea parerea mea e ca vina apartine slovacilor.
Hai, va rog eu, lasati comentarii de genul ce amarati suntem ca faze din astea se intampla la toti. Nu trebuie sa ii absolvim pe altii cand vina e a lor si sa o aruncam pe noi doar ca suntem romani.

Cee'd are unele erori din fabricatie (lacul de pe unele modele, vopsirea, unele probleme legate de distributia greutatii la modele cu cutie automata) dar vad ca nimeni nu zice ca nici slovacii nu sunt zeiss.
Kia Cee'd 1.4 best

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by dinu2007 »

si eu sunt de parare ca este de vina dealeru nu fabrica, este greu de crezut ca fabrica a trebuit sa stea trei luni de zile sa isi dea seama ca nu poate fabrica o masina.
As avea rugamintea daca poti sa ne zici si noua dealeru la care ai comandat, deoarece vreau sa ma asigur ca nu este acelasi la care am facut comanda, ca daca este acelasi clar ca o sa dau o fuga pana la el. :oops:
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by onix »

Cornelush tata,PROBLEMA TINE DE,DEALER ....el comanda masina cu dotarile aferente si tot dealerul trimite bani catre" MATCA " daca exista putin profesionalism din partea DEALER-ului nu ajungeai in situatia asta.
Cei de la fabrica ar fi comunica imediat eventualele probleme......totusi sa fim seriosi ,cum au spus si ceilalti ...nu ai comandat le ei FERRARI ai comandat Cee"d
Sper sa-i actionezi in instanta pentru nerespectarea clauzelor contractuale.Asa merita ,altfel nu o sa iasa din ritmul asta de indiferenta fata de client.
SA LE FIE RUSINE......
Image

Cornelush88
Posts: 33
Joined: 25 May 2009, 12:38
Auto:
Contact:

Re: Oare care e mai mare? Prostia sau nesimtirea?

Post by Cornelush88 »

Aveam ca optionale : Pilot automat, cheie pliabila, senzori de lumina, pachetul sport(jante de 17, faruri cu interior negru, pedale aluminiu, grila tip C) si geamuri fumurii. Sincer nu vad ce contradictie ar putea fi... si nu vad de ce mi-ar baga pe gat o masina de 14500 E cand eu vreau sa cumpar una de 16300 ?? chiar nu are logica... eu au comisionul proportional cu pretul, nu? Si eu zic ca problema e din Romania si nu de la fabrica... nu stiu ce sa mai zic... de dat in judecata nu am pe cine, ca in contract nu e nici o clauza gen "eroare de fabricatie" ... cred ca am sa iau city-ul... desi nu prea imi convine. Dealerul mi-a aratat pe exdeco sau cum se cheama prog ala al lor comanda confirmata de fabrica pe data de 7.04 si de asta zic ca nu e vina lor... cat despre masina, cred ca voi merge pe city-ul asta care e pe stoc la bucuresti pt ca daca imi retrag banii, mai sunt o groaza de acte de refacut pt remat si nu ma incanta deloc treaba asta. Nu e diferenta enorm de mare intre masini, adica sunt multumit si de city, dar ma enerveaza la cumle acest comportament al unei firme care se crede serioasa, fata de clienti... inca o data RUSINE!!!

@bumblebee - eu cu ce sunt vinovat dak la ei se fac erori de fabricatie? si de ce sunt nevoit sa astept 6 luni masina comandata cand mi s-a zis ca in maxim 2 luni vine? nu e normal ca eu care le platesc lor masina sa suport greselile si erorile lor... sunt niste nesimtiti, ce s-o mai dam din stanga in dreapta... oricum ai privi asta e problema... nesimtirea!

P.S. : Dealerul este Autoprim Galati
Kia pro_ceed Cassa White 2.0 DSL City

Post Reply

Return to “Autoprim”