Drive teste useri

Subiecte care nu ţin de un numit model
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Drive teste useri

Post by quelloo »

porsche da.
Evo chiar mi-e frica de consum. si WRX-ul nu prea-mi place deloc cum arata nici la interior nici la exterior :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Drive teste useri

Post by GabiA »

@Panzer, merci pentru hintul cu CR-V. Intr-adevar, pare scumpa si nici nu pot sa zic ca imi place.
Octavia si leon e-xperience ar putea fi o optiune, dar garantia de doar 4 ani la vw + fiabilitatea zic eu indoielnica a cutiilor dsg nu imi inspira o incredere foarte mare. Ma gandesc ca as tine masina macar vreo 5 ani. Actuala o am de 6 :)))

Portiunea in urcare are o lungime cam de 20 de metri pana la parcarea blocului, nu prea am cum sa prind viteza, am si doua viraje de facut, deci ma gandesc ca un 4x4 mi-ar fi util.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by zaboss »

4x4, automat sub 25.000 doar la Suzuki. SX4, că bănuiesc că Vitara e mică. Mai este un Juke 4x4, CVT, cu 190 CP, la „numai 23.000€!” :P
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive teste useri

Post by panzer »

@quello: Am un prieten care a emigrat si si-a vandut WRXul. L-am condus si eu. M-am speriat la propriu. Mult prea multa putere.

Acum se poate negocia si la CR-V. In general nu prea merita diesel-ul la ei. Scumpe si nu la fel de bune ca benzinarele. Nu stiu mare lucru de cutiile lor automate. Dar in general la Honda, garantia e garantie, nu ca la VAG. Nu cred sincer insa ca o scoti sub 25.000 euro. Si 4x4 al lor e suficient pt un delusor, dar nici macar ei nu spun ca e offroader.
Sincer, nici mie nu imi place cum arata, mai ales in comparatie cu noul Sportage. Dar isi pastreaza foarte bine pretul la second hand. Gasesti second hand la dealerii din bucuresti la preturi bune. www.asko.ro si www.hondanord.ro
Uite una cum vrei tu: https://www.hondanord.ro/produs/honda-c ... tyle-2014/

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Drive teste useri

Post by GabiA »

Azi am testat Kia Sportage, 1.7d, dct, style.
Masina e ok, motorul chiar sprinten si rafinat, cutia ok si ea, modul sport chiar interesant, dar se auzea un zgomot de vant, trafic si roti, nu puternic, dar constant, care nu mi-a placut. Din punctul asta de vedere, consider ca Sportage este sub noul cx-5, dar si pretul este altul. Cred ca rafinamentul pe care il caut il pot gasi doar in zona premium sau la sedanuri gen passat, mondeo.
Ce nu mi-a mai placut a fost ca atingeam cu genunchiul zona de sub volan atunci cand apasam pe frana si cu greu am gasit o pozitie in scaun in care sa nu se intample asta.
In concluzie, continui cautarile. Am plasat-o pe locul 3, dupa Insigna si CX-5, dar in fata lui Qashqai.

@Panzer, multumesc pt link. Studiez si oferta Honda si ofertele SH.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Drive teste useri

Post by GabiA »

Azi am continuat testele:
1. Skoda Octavia facelift.
Desi din poze, noile faruri mi se pareau cam ciudate, in realitate arata chiar bine pe masina
Masina de test era un 1.0 tsi 115 cp, cutie manuala. Masina mi s-a parut chiar sprintena, silentioasa si foarte bine adaptata drumurilor noastre. Am ramas chiar placut impresionat. Nu ma mira ca este una dintre cele mai vandute masini de la noi.
Singurul aspect care nu mi-a placut a fost ca la soare se reflecta in parbriz fanta de dezaburire a parbrizului direct in raza vizuala.
Ar fi pe stoc un 2.0 tdi, 150cp, 4x4, faruri led, stopuri led, incalzire scaune, la 23500E, o masina care cred ca mi-ar fi suficienta. O plasez pe locul 3 in top.

2. Honda Civic
Masina de test era un 1.5 benzina, 180cp, manuala, cred ca ultima varianta de echipare.
Masina este crazy, ca si aspect, comportament si motor. Mi-a placut foarte mult tinuta de drum, adica directie, suspensie si frane, dar este zgomotoasa, frate, de la motor, evacuare si pana la zgomotul de la roti. Clar ca nu e ce caut, dar ma bucur ca am facut test drive cu ea. Masina iti poate lasa un ranjet aparent inexplicabil :D

3. Mazda cx-3
Masina era in configuratia 2.0 benzina, 150 cp, awd, cutie automata. E mica tare in interior, aproape ca aveam impresia ca stau in bratele consilierului de vanzari, dar pentru oras cred ca e suficienta.
Masina e silentioasa, motorul e suficient de puternic pt ce caut, dar cutia automata mi s-a parut ca nu e foarte decisa ce treapta sa schimbe.

Clasamentul de pana acum:
1. Opel Insigna
2. Mazda CX-5
3. Skoda Octavia
4. Kia Sportage
5. Ford Mondeo
6. Honda Civic
7. Mazda CX-3
8. Nissan Qashqai

As vrea sa mai fac test cu Mazda 3, Golf 7.
Analizez si varianta unui A4, eventual Quattro, manuala, 2013, 2.0 tdi, pana in 80-100k km, 15-17kE.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

Tinand cont ca nu toate de pe lista ta sunt 4x4 iti recomand mazda 6. Gasesti la 25.000 varianta atraction 2 benzina cu at. Sau revolution 2 benzina cu mt. Depinde ce cauti... e peste mazda 3 si cx3... nu mai pierde timpul cu ele.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Drive teste useri

Post by moguai »

La Kia Optima te ai uitat?
Exista si optiunea de 4x4 la Mazda 6, break insa.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Drive teste useri

Post by GabiA »

La Kia Optima nu m-am uitat, dar nici nu ma atrage. As lua un sedan mai cu renume.
Si Mazda 6 este o optiune chiar f buna, intr-o echipare cu scaune electrice, piele apropiindu-se de o masina premium.
Eu am testat cele doua sedanuri pentru a sti ce pierd daca aleg un suv, preturile fiind asemanatoare.
Concluzia mea este ca un Sportage sau un Qashqai nu se apropie de un sedan ca si tinuta de drum, izolare fonica si rafinament, dar compenseaza prin capacitati de trecere mai bune, un spatiu interior aproape la fel de mare si dimensiuni compacte. Totul depinde de ce nevoi ai. Daca circuli pe drumuri cu asfalt si mai mult extraurban, un sedan e mai bun. Daca mai intri pe un drum forestier, ai nevoie de o garda la sol mai mare si nu vrei sa iti ramana jumatate de masina afara in parcare la supermarket, un SUV e solutia. Dar daca chiar vrei un suv bun, cred trebuie sa urci in clasa premium.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Drive teste useri

Post by Nesta3 »

Fara sa fiu subiectiv, dar tinuta de drum,ca e oras sau extraurban, nu poate fi la fel intr-un sedan fata de un suv, avantajul fiind la suv.Cel putin la bugetul ala de 25000 euro.
Din lista ta, as elimina fara drept de apel:CX3, Civic,Qashqai,Octavia.Nu sunt ce cauti tu.Daca vrei ceva de la Skoda si vrei o berlina adevarata, iei Superb.Daca vrei ceva de la Mazda, tot berlina, iei bineinteles, fara discutii, Mazda 6.
Nu am mers cu CX5, dar cum.ziceau si altii, pretul e supraapreciat.
Idee e ca nu poti compara Suv-uri cu sedan-uri pentru ca fiecare are si plusuri si minusuri, care nu se pot completa in totalitate unul pe celalalt.
Daca vrei SUV, si bugetul e cel de 25000, iei fara ezitare Sportage.Cel mai bun raport calitate-pret-garantie-fiabilitate-cunoastere marca.
Daca vrei sedan, iei Mazda 6 fara ezitare.
Depinde si ce dotari vrei:la 25000 iei un sportage Style cu optionale si ai tot ce vrei.
Nu stiu la Mazda 6 cum e cu optionalele,dar probabil are ceva dotari si poti scoate si reduceri.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Drive teste useri

Post by GabiA »

Octavia 1.8 tsi, Style, 4x4, DSG e 23800E. Desigur ca nu are alura de suv, dar inca mi se pare o optiune buna.
@Nesta, de ce zici ca un suv are o tinuta de drum mai buna ca un sedan? Un suv e mai inalt, este facut in alte scopuri, nu e un cruiser.
Noul CX-5 mi s-a parut o masina rafinata si solida, dar incerca si tu sa o conduci. Ca si minusuri as zice ca sistemul multimedia este depasit, si ca motorul 2.0 benzina, aspirat, 160 cp, 4x4 face suta in 11s, fiind mult prea lent pentru o masina de 29k E.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive teste useri

Post by panzer »

Eu sunt un pic in dezacord cu toata lumea care vede SUVurile care mare pas inainte. In continuare cred ca limo-urile sunt cele mai confortabile si mai sigure in caz de accident.

In acelasi timp nu sari din lac in put. Ai avut o masina foarte fiabila care nu tzi-a dat nici o bataie de cap. Acum vrei un pic mai mult dar cu optiunile pe care le-ai pus pe lista o sa stai mult mai mult in service.

Octavia a dat-o rau de gard cu fiabilitatea in ultimul timp. Garantia de la VAG e mai mult pe hartie, mai ales la DSG. Citeste la ei pe forumuri cum cad DSG-urile si service-urile spun ca e vina user-ului. La fel si la Opel. Daca ai noroc si merge e ok, daca ai ceva de reprosoat, o sa ai o alta discutie cu service-ul.
Daca insisti Skoda, mai degraba Superb pe benzina in locul unei Octavia Diesel. O sa ai si rafinament in plus si un 4x4 mai performant, plus masina in care fiecare pasager are propriul cod postal.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Drive teste useri

Post by Nesta3 »

Eu unul nu m-as mai intoarce la un sedan/berlina/compacta.Mai ales compacta.Aici ma refer la spatiul interior si la confortul oferit de pozitia inalta la volan, manevrabilitate mai buna datorita unghiului mare de vizibilitate.
Depinde pana la urma ce urmaresti.Daca vrei si spatiu si confort si etc, alegi break sau Suv.
E parerea mea si stiu ca e agreata si de altii
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

depinde si in ce regim mergi cu masina... si ce vrei de la ea... personal acum inclin spre suv (sportage) dar nu neg ca imi plac si berlinele... de exemplu daca mergi mult in afara si pe autostrada e mai ok o berlina. poti rula la viteze mai mari cu un consum considreabil mai mic decat la un suv (datorita cx). cu siguranta este mai silentioasa o berlina decat un suv la viteze mari...
in schimb daca mergi mult si prin oras e mai usor de manevrat un suv... in general datorita faptului ca este mai scurt, si nu in ultimul rand ai vizibilitate mai buna... (vezi sportage si concurenta aprox 4.5m, si mazda 6, superb 4.8-4.9m) si surpriza este ca desi este mai scurta, spatiul este aproximativ la fel... castiga pe inaltime... sunt dispuse altfel si senzatia este ca e cel putin la fel de spatioasa. portbagajul este in general mai mic la suvuri dar nu cu mult... sportage 500 l . mazda 6 combi 550 l... si superbul e o categorie aparte ca toate skodele de altfel... 640 de litri... cifrele sunt aproximative nu am cautat acum prin cataloage cifre exacte...
recunosc ca mi-ar fi placut un superb combi 1.8 tsi dsg dar pretul este peste 30k cu tot cu discount... asa ca asta a fost primul motiv pentru care am scos-o de pe lista... asa ca pt mine a ramas mazda 6 si sportage... inca nu am comandat nimic dar prima pe lista a ramas tot sportage... pentru ca strict ca si spatiu diferenta este infima intre cele 2 si clar e mai fasneata sportage... desi cu inima as alege mazda 6 ca imi place extrem de mult si exteriorul si interiorul, totusi pragmatic tot sportage are mai multe atuuri... desi daca ieftinesc astia japonezele cu 10% cum au promis si ajunge mazda 6 g192 (2.5benzina aspirat) 6at la 27000 cu discount sincer cred ca o iau pe asta... e nebunia mea acest motor... dar sa vedem ca stirea este de ceva timp si nu vad nici o miscare la nici o japoneza...
pentru mine opel si ford nu exista... nu m-am uitat si nici nu o sa ma uit vreodata la ele...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by zaboss »

Mă bag și eu în discuție întrucât de vreo jumătate de an conduc alternativ Sportage și Latitude. Plus ocazional o trotinetă Micra :)
Sigur, Latitude nu este neapărat un exemplu bun de berlină, însă are cam tot ce trebuie pe ea la nivel de 2011 când s-a fabricat, inclusiv masaj în scaune. Ca tip de mașină, SUV este mai ok din toate punctele de vedere, raportat la o limuzină de clasă medie. Sigur, confortul interior ține și de varianta de echipare, dar văd mai multe avantaje la un SUV decât la berlină. Practic, restul fiind la fel, singurul avantaj al unei berline este consumul la drum lung - aproape 8% cu sportage, aproape 5% cu Latitude.

Din păcate, la zona de berlină medie nu există decât o singură mașină: Passat. După ce conduci una, realizezi că restul sunt wannabe (inclusiv Mazda, care este supraevaluată masiv). Cam asta arată și cifrele de vânzări, unde Passat și variata sa pentru săraci (sau Passatul de generație anterioară :) ), Superb, au cifre de trei ori mai mari decât Mondeo. Sigur, este și o diferență de bani importantă, aproape 10.000 între un Passat și un Mondeo, cu dotări asemănătoare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”