Reglarea corecta a oglinzilor retrovizoare

Subiecte care nu ţin de un numit model
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Reglarea corecta a oglinzilor retrovizoare

Post by Akbhar »

Iata cum trebuie reglate oglinzile retrovizoare pentru reducerea la maxim a unghiurilor moarte.

Image

Oglinda interioara - trebuie reglata pentru a cuprinde zona din spatele masinii.

Oglinzile laterale - trebuie sa permita vizualizarea unghiurilor moarte din lateralele autovehiculului, nu sa cuprinda acceasi zona ca si oglinda interioara.

In primul rand se regleaza scaunul soferului in pozitia dorita. Se apleaca capul pana cand atinge geamul din stanga si se ajusteaza pozitia oglinzii pana cand abia se mai vede bara spate. Se schimba apoi pozitia spre dreapta, la o distanta similara (aproximativ in dreptul oglinzii interioare) si se fac reglajele pentru oglinda din dreapta.

Facand reglajul in acest fel se pot observa obiectele din unghiurile moarte fara a fi necesara schimbarea pozitiei capului. Traficul din spate poate fi observat in oglinda retrovizoare.

Sursa

Drum bun!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Super interesant si f folositor.

Multumim.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Extrem de interesant. De abia astept sa incerc acest reglaj. Probabil pentru inceput imi va parea un pic neobisnuita pozitia oglinzilor. Din schema rezulta ca se elimina o buna parte din unghiul mort, care mi-a dat de furca nu o data.
Multumesc. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

In cazul meu, oglinda din stanga e data spre exterior la maxim si tot as mai vrea sa o deschid putin.

Am testat cu un Tico: cu reglajul meu il vad tot timpul in retrovizoare, iar cand depaseste ii vad partea din spate in oglinda stanga si botul cu vederea periferica. Deci eu zic ca e ok.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”