Drive teste useri

Subiecte care nu ţin de un numit model
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Drive teste useri

Post by surfer »

Gabi, pls vorbeste cu un proprietar, sau si mai bine, testeaza modelul ales de la cineva care il are, nu de la dealer.
La VW, diferenta o fac multe detalii, nu doar dotari/pret/motor
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Drive teste useri

Post by b76bgaarh »

decat 2.0 e testat si de audi, 1,4 a fost pus fara teste?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

a fost testat normal... si 1.2 a fost testat si uite cate probleme a avut... mai degraba eu vad problema ca o sa fie submotorizat un passat de 1.4 benzina fie el si turbo... la passat nu au 1.8 tsi? ca ar fi combinatia ideala... este f misto motorul ala si e si testat
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Drive teste useri

Post by b76bgaarh »

1,8 e cu distributie consumabila, pe lant, si consum de ulei declarat de ajungi sa schimbi uleiul complet, intre doo revizii.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

asta se intampla pana la modelul 2015... au model nou din 2016 si pana acum nu s-au raportat probleme... nici de consum de ulei nici de distributie... alea vechi intradevar erau jale... faceai plinul de carburant si completai si ulei...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Drive teste useri

Post by b76bgaarh »

daca mai asteapta putin poate sa aleaga motorul 1,5 care a inceput sa apara pe golf 7 facelift.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

pai... ala o fi testat? bonus ala vine daca nu ma insel direct cu gdf (filtru de particule pe benzina)... si cred ca e la fel de submotorizat pt passat... imi aduc aminte de o discutie cu un vanzator de la skoda... se minuna el... cum, au pus 1.6 turbo benzina pe sportage?... la care i-am raspuns eu... bine ca au pus 1.4 pe kodiaq... in fine... eu personal nu as alege pt masini peste 1500kg motoare gen 1.4 - 1.5 turbo benzina... mai bine 2 diesel, desi eu personal nu mai sunt asa de fan diesel...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by zaboss »

Nu (mai) înțeleg obsesia asta pentru CP și litraj... În ultimii doi an am avut ocazia să testez extensiv de la ascuțitoarea Micra, în 3 pistoane și 80 CP la Passat de 190 CP și mă apropii de o medie de 30.000 de km/an pe șoselele patriei. Sportage-ul de 136 mi se pare o mașină foarte potrivită. Cu ea mă simt cel mai bine. Pentru 2 depășiri pe drum pe care oricum le poți face și peste 1-2 km nu merită să plătești suplimentar. Acum apreciez mai mult dotările și confortul interior decât motorizarea. Îmbătrânesc :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Drive teste useri

Post by quelloo »

una e micra si alta e pasatul.
pana si 0.9 tce pe sandero la gramaju lui se simte chiar ok.
la fel si 1.0 T-Gdi de pe ceed, dar clar sunt masini mult mai usoare decat pasatu ala.
dar oricum, fiecare stie ce vrea de la masina. poate sa fie ok daca se merge foarte linistit.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by zaboss »

Da, dar GabiA vorbea de un motor de 150 CP, nu de un 0,9 TCe pe Passat. Cel mai slab motor are 125 CP, ceea ce este acceptabil pentru mașina respectivă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

in conditii ideale este suficient. adica daca esti tara civilizata si se merge pe autostrada este foarte ok... dar cum la noi autostrazile lipsesc cu desavarsire orice calut in plus te ajuta... cine prinde trafic de vineri sau duminica seara pe e85 poate stie despre ce vorbesc... esti pus in situatia sa depasesti un tir intr-un timp foarte scurt, pentru ca e nebunie si sa mai astepti un km doi nu prea e o solutie ca dupa dai de altul si tot asa... ori cu passatul ala cu 4 persoane si bagaje in portbagaj (si 125cp) iti spun eu ca e moartea pasiunii chiar daca schimbi numai pe rosu vitezele...
chiar si pana in 200cp nu vorbim de masini sportive sunt de acord, nu am pretentia sa faca 0-100 in 4-5 secunde, dar sa se miste decent... de asta vad un raport ok cum ar fi pe un ceed/golf/focus un motor de 100-140cp insa pe ceva mai mare corect este un 170-180cp ca sa se miste la fel
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by zaboss »

bondalicir wrote: 09 Oct 2017, 16:12 esti pus in situatia sa depasesti un tir intr-un timp foarte scurt, pentru ca e nebunie si sa mai astepti un km doi nu prea e o solutie ca dupa dai de altul si tot asa...
Exactly that's the point. După aia dai de altul... Am făcut de câteva ori anul acesta București-Iași, o dată chiar dus-întors în aceeași zi. Plus Valea Oltului sau Alba-Iulia-Cluj-Napoca... La un moment dat te prinzi că, oricâte depășiri ai face, la destinație ajungi cam în același timp cu ăla pe care l-ai depășit cu o oră în urmă. Doar că ești mai puțin stresat. Și când aveam Fiesta (1,3 60CP și acum cu Latitude sau Sporrtage, tot aceeași medie o aveam pe traseele lungi - 3,5 ore până la Sibiu, 5 ore Iași...).

https://www.petreanu.ro/ucigator-trafic ... educatiei/
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Drive teste useri

Post by bondalicir »

Imi pare rau da chiar nu pot sa merg cu 90 la ora intre tiruri... nu merg nici cu 200... si nu e vorba de viteza cat de reprize. De asta am spus ca pe autostrada e ok. Orice masina merge cu 130... stai frumos in coloana si asta este... dar cand fac o depasire imi place sa o fac in forta... sa dureze cat mai putin
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Drive teste useri

Post by quelloo »

sau faci bucuresti cluj sub 5 ore si altu care pleaca in acelasi timp face 7 io zic ca nu-i de ici de colo.
pentru valea prahovei da, oricat as depasi din aglomeratie pentru ca e drumul e foarte scurt si melcii tot cam atunci ajung, dar pe alte drumuri lucrurile se schimba.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Drive teste useri

Post by b76bgaarh »

mijto, mersul legal e pt melci.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”