Saab 9-5 Aero achizitie

Subiecte care nu ţin de un numit model
stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by stenso »

Ceva mai accesibil ti.am zis mai sus : chevrolet epica si hyundai sonata. Ar mai putea fi laguna coupe, ford mondeo ??!, sportage.
Eu iau tot mai in serios optiunea audi a5 in 5 usi.

Referitor la gaz...ca nu ma pot abtine...tot la dezavantaje...separat de investitie, stricaciuni, riscuri, spatiu mai mic-greutate mai mare mai este si...atentie...pretul de revanzare, care scade tragic. Cred ca sincer nici tu nu ai cumpara o masina pe gpl, deci la fel nu ar cam cumpara.o nimeni (decat in hal de pret )

Ai zis ca inaintea montarii ai studiat tot ce misca despre gpl si ti.a dat cu plus. Sti ce nu ai facut? Si nu e timpul pierdut...sa vorbesti cu un mecanic batran cu experienta mare si onest sa iti spuna cum arata un motor desfacut pe gpl si unul pe benzina. Pe forumuri si siteuri de prezentare ficare isi lauda investitia sau marfa e ceva normal. Nu te lua dupa basmele ca gazul e mai eco mai curat si bla bla bla ca astea sunt strategii de marketing ca sa il vanda... din ce stiu eu gpl ul este un rest/reziduu de la extragerea titeiului care inainte se arunca dandui.se foc pur si simplu pe camp. Iar acum niste oameni destepti sau gandit sa il faca bani. Italienii au renuntat de mult la instalatii gpl le aruncau pur si simplu, in franta deabia gasesti iar in multe alte tari lipseste cu desavarsire. Daca ar fi asa facator de minuni de ce nu ar inlocuii benzina cu desavarsire?!

La consum/cheltuieli la drum lung scapi mai ieftin cu benzina dar in oras adica drumuri scurte si mai ales iarna garantat iti papa 1l benzina la suta de km. Deci calculele se modifica cam multisor. Dimineata cred ca mergi si 5km daca ai drum mai intins pana iti ajunge apa de 30-40 grade sau cat e reglata si fiind si socul automat tras consuma ceva (ca orice benzinare de altfel ) seara cand pleci de la servici se intampla la fel. Ce vreau sa spun mai pe scurt...iarna daca ai drumuri scurte si rapide s.ar putea sa nu prea vada gazul la culoare, ceea ce e bn pt injectoare, dar nu e bn pt buzunarul tau deci calculele numai vor fi asa optimiste. Ar fi ok sa comfirmi asta si/sau sa o iei in calcul.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by eugenflorinmanea »

@Stenso deja incepi sa devii exagerat cu gpl ul apeland numai la pareri personale care nu au legatura cu realitatea si te as ruga sa te opresti.Am inteles parerea ta personala am notat dar gata - ti am mai zis nu poti vinde castraveti gradinarului.
Spre informarea ta
1. Sunt membru activ pe logan club si crede ma ca stiu tot ce misca in materie de gpl acolo...deci imi pare rau sa ti o spun dar Minti.
2. Italia este patria gpl ului gasesti la greu atat masini cat si statii.
3. Cam in toata Europa - cel putin pe unde m am interesat eu sau am fost..gpl ul e tot mai popular.Croatia e plina..Serbia Italia..am ramas surprins sa vad ca si in Grecia se dezvolta.Nu mai zic de un prieten care locuieste in Danemarca si spunea ca a inceput si acolo sa apara tot mai des la benzinarii.
Deci las o asa...am inteles parerea ta...dar nu duce la extrem treaba ca nici noi nu suntem chiar din varful dealului sa credem ca tot ce zboara se mananca.
Ps tocmai am primit o reclama la noul Hyundai I10 cu gpl din fabrica.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by panzer »

Pt GPL aveti atasat toate calculele pana m-am plictisit de scris: la 2400 km/luna economia este 413 lei/luna GPL fara de Benzina.
Costul mediu = 25.19 lei/100 km. =D> (all time benzina extra inclusa).
Consum real mixt: 1.6GLS euro 4, 109cp, iarna, vara, la munte, la mare, AC, autostrazi, Pipera, Dimitrie Pompei, etc. Masina intretinuta in service autorizat. Consum este dat intre 65000 km (5 ani) si 100000 km (6.5 ani) cu gradul normal de uzura al masinii.

Inmultiti, impartiti, vedeti daca Diesel, Electric, Hybrid iesiti cumva mai bine la o masina din clasa C cu preturile la combustibil din Romania! Cand gasiti masina asta va rog sa mi-o spuneti si mie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by eugenflorinmanea »

@Panzer tu esti mai catolic decat prevede legea- bravo! :)
Deja e ca in filmele cu prosti cum imi explica mie - posesor de GPL de aproape 3 ani- un non posesor de GPL cum sta treaba: cu trecerea pe GPL dp un anumit numar de kilometri, cu cate probleme voi intampina eu..ma pufneste rasul parol!

Acum ..pun si eu o intrebare a cetateanului turmentat.. eu sa ma cred pe mine sau sa il cred pe Stenso? :))))))) Vad ca e destul de convingator in teorie...dar nu stiu ce sa zic pentru ca eu in practica am alte rezultate.
Ma mai gandesc... #-o

Asa obiectiv va spun eu cum sta treaba..principalele minusuri la GPL sunt:
- Motorul nu mai are aceeasi elasticitate ca pe benzina
- E un pic mai puturos
- E mai zgomotos la ralanti
- Iti mananci din portbagaj
- Intr- adevar valoarea de revanzare scade..asa ca dc te gandesti sa pui GPL- ai 2 variante.. ori stii ca mai tii masina cel putin 100,000 km ca sa iti scoti banii cu varf si indesat; ori incerci sa vinzi masina unui cunoscut care stie cu ce se mananca masina si cum ai intretinut o.

Si ca sa ramanem on topic- eu vreau sa imi cumpar masina nu Chevrolet.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by quelloo »

bai nush, de la un Camaro sau Corvette nu m-as da inapoi. :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by eugenflorinmanea »

Nici eu parol! Dar parca nu m-as baga la un Daewoo- Chevy facut in Coreea :)
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by panzer »

Merci. Deci am terminat-o cu GPLul. Hai sa vedem ce masina isi ia Eugen? Nu mai era un topic similar mai vechi, ceva de genul "ce masina urmeaza dupa Ceed?"

Eu unul fript cu "realizarile" nemtilor (motoare varza, cutii cu mari probleme) nu prea stiu sa iti spun unde sa te uiti. Stiu insa cu cine sa vorbesti. :oops:

Ultima oara cand am fost la Vernesti era un domn din BV cu un Phaeton pe GPL, venit si el ca si mine la schimbat filtre. Numai ca e f mare impozitul la mai mult de 3L.

As mai cauta un Audi mai vechi cu motoare de genul 1.8T (turbo inainte de FSI)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by Nesta3 »

Sunt bune motoarele alea de pe Audi ,1.8T.Dar sunt si forjate, ca na, ie benzina turbo.
Phaeton nici sa nu iti treaca prin cap.Cele mai multe probleme, sau sa zicem macar in top, le are Phaeton la VW.E plina masina de calculatoare(300 la nr., sper sa nu ma insel) si daca iti pica unul mai important, se produce o reactie in lant la celelalte.
Una peste alta, parerea mea,daca vei cumpara Saab-ul ala, sa nu ii pui GPL.Una la mana, trebuie cercetat daca au mai fost puse instalatii pe motorul ala, cum s-au comportat si pana la urma, ce consum au avut(e o turbina acolo care cere ).Ca daca ii pui si pe urma se strica, e nasoala treaba cu costurile.Mai ales ca o sa se gaseasca greu piesele.
Mai repede pui pe un 1.8T.Macar ai piese de schimb in orice colt al tarii si nu numai+ ca e posibil sa se fi montat ceva instalatii pe motorul ala.
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by eugenflorinmanea »

Din ce am citit eu de pe afara plus pe club saab - rezultatele sunt incurajatoare. Pe afara se poarta Prins iar in tara cineva si a pus Zenit Pro de care este foarte multumit.
Cum zic cei de pe club saab- Saab ul e construit sa mearga si cu CNG sau cum se numeste minunea aia..din aceasta cauza este destul de'pretabil' la GPL.
Singura problema majora este ca puterea per cilindru este f mare- de aici dificultatea in a gasi injectoare GPL care sa tina la o asa putere.
Duminica mai trec pe la prietenul meu cu SAAB ul, poate revin si cu niste poze :)
Va spun daca ii vedeti interiorul va indragostiti pe loc de masinuta.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by panzer »

Mai tu vinzi sau cumperi SAAB-ul ala? :mrgreen:

later edit: Am gasit!
http://www.instalatii-gpl-auto.ro/monta ... 5-e70.html

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by eugenflorinmanea »

Mie imi place foarte mult masinuta- singurele 2 lucruri care ma deranjeaza sunt : are doar 5 trepte nu 6; e un pic mai joasa decat Proceed ul.
Iar la pretul pe care il dau pe el nu cred ca risc foarte mult! Are 58,000 km sa zicem ca mai bag in el 500 EUR ca sa ii mai schimb ceva piese de cauciuc.. Daca ma tine 100,000 km fara sa bag bani in el e tatic- deja si a scos banii!
La ce dotari are ceva similar ma duce la peste 15,000 EUR-si nu stii ce iei (6 luni mi-a trebuit sa gasesc un banal logan SH pentru tata socru...de n am umblat de mi au sarit ochii - ba daune totale, ba ruginite, ba lovite si reparate aiurea... pana si la Brasov am fost!)

Pai problema e ca acel BMW are 6 cilindri.
Ori 200 kw/ 6 cilindri= 33.33 per cilindru
Iar la Saab 195 kw / 4 cilindri = 48.75 kw per cilindru.
Ori BRC u suporta maxim 47 kw per injector- crede ma ca m am interesat la Dl. Laurentiu de la Vernesti :)
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by Ogy »

este fabricat in Nov 2006, are 58,000 km reali
Lasa pe altcineva sa se spele cu ea pe cap!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by eugenflorinmanea »

N am inteles:)
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by Ogy »

Este o masina "stationata". Fugi de asa ceva! E coapta.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Saab 9-5 Aero achizitie

Post by stenso »

@panzer 2% nu iti mai place! Si in niciun caz nu e un gpl...care e la ani lumina (consum&performante). Ai aici 2 exemple..un hibrid si un diesel. Unu e o clasa cred ca putin mai mica ca ceed si unu o clasa mai mare☺. Ca asa ai zis...sa iti comunicam cand gasim ceva "sa bata" vestitul gpl.

http://m.sport.ro/masini/foto-asta-e-no ... -2016.html

http://m.sport.ro/masini/record-aceasta ... 1-lei.html

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”