In cautarea unei posibile viitoare masini

Subiecte care nu ţin de un numit model
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by eugenflorinmanea »

Ba da imi place cum sa nu...dar mai ieftin din...15 :)
Varianta pe benzina costa 20,000 fara xenon.
Varianta pe motorina 2.2 care sa aiba si xenon cred ca e in jur de 26,000. Ambele Sedan

Din cate stiu eu Sportage City la 24,000 si ceva... vine cu motor de 136 cai. Am facut si eu la un moment dat testdrive cu Sportage dar sincer...directia mi s-a parut tot la fel de departe ca si a Proceed ului fata de marci mai consacrate. Acum poate au mai imbunatatit la FL ceva dar m as mira.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by panzer »

Dar xenon after market pe la 350 lei nu e suficient? Am vazut la cineva montat pe Octavia 2 si nu e rau deloc. La banii astia poti sa iti pui si pe Ceed sa vezi daca te satisface.

In all honesty Accord-ul e cam prastie la locul in spate daca soferul are mai mult de 1:80. Scaunul este f gros - are cred 14-15 cm si nu ramane loc in spate decat pt un copil. Am ramas f neplacut surpins ca au putut gresi atat. Am pus-o pe seama faptului ca designerii sunt japonezi, adica putini la 185cm! :mrgreen:
De asemenea mai e o problema la Accord si Civic tb sa ai genunchiul stang f bun, pt ca e foarte joasa pozitia si te cam ridici din masina, decat sa te dai jos.

La second mai poti considera si un Golf variant. Spatiu suficient. N-ai pretentie de garantie si o intretii pe la un mecanic serios.

Daca interesul este catre Subaru de exemplu poti folosi cu incredere dealerii din Ungaria. O fi de la TVA sau poate vand mai mult, dar preturile de lista sunt mult mai bune in Ungaria. La Forester parca erau chiar 4000 euro diferenta.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by zaboss »

Cred că ai tu un pic așteptările calibrate greșit. Nu cumperi un SUV pentru confort, decât dacă e o marcă premium gen BMW/Audi/Mercedes etc. Cumperi un SUV pentru tracțiunea integrală și pentru garda la sol. Unii se simt mai în siguranță (ceea ce este fals, fiindcă majoritatea SUV au scoruri mai mici la teste). Dacă vrei să compari Sportage cu ceva de la Skoda îl poți compara cu Yeti, nu cu Superb, iar aici avem clar un învingător detașat - Sportage, și asta nu o spun eu, ci cam toate testele comparative.

Dacă pentru tine prioritar este confortul interior, nu un SUV e răspunsul (și nici vreo mașină coreană :D ). În zona asta, în momentul de față cea mai mișto mașină din segmen mi se pare C5, care are un preț rezonabil pentru dieselul de 2.0/160CP cu cutie manuală, 25.000 (varianta de echipare maximă, ce include xenon). Cu automata este 27.000. Habar n-am cum e cu service la ei, aparent se plânge multă lume.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by panzer »

Sarind din una in alta si nehotarat fiind am zis sa ma uit un pic si la Ford. Pe forumul lor este chiar un posesor de kia 2008 care trece la un focus 3 1.5L ecoboost 150cp echipare aproape full: cam 19000 euro fara rabla... 17000 euro cu Rabla inclusa. Detalii aici.

Am fost surprins sa aflu ca au 5 ani garantie (contra cost) si ca in versiunea Titanium interiorul e chiar placut. Vedem la test drive cat de placut este motorul! :)

Super tare politica Ford, daca nu pleci cu 5-6000 euro discount fac ailaltii misto de tine! :)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In cautarea unei posibile viitoare masini

Post by eugenflorinmanea »

Fusei si eu pe la Ford dar mi s-a parut foarte inghesuit interiorul...cel putin locurile din fata. Poate veneam si eu din Skoda Octavia si Superb...dar chiar inainte ma urcasem si in Kia Ceed SW si mi s-a parut ca sta mai bine.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”