Vand proceed-Cumpar Focus

Subiecte care nu ţin de un numit model
stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by stenso »

I.ati ceva ce iti place cu adevarat.. mai strange bani, mai asteapta (sa scada preturile) etc. In locul tau as merge pe honda civic (a aparut fl ul deci e in scadere de pret) sau mazda 3 la care sincer as da cu banul intre hb sau berlina pt ca e una mai frumoasa ca alta. Sfatul meu: fa.ti un serviciu si ramai in curtea asiaticelor...ca sa nu cumva sa ajungi sa regreti pasul facut.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Nesta3 »

Nu ma grabesc pentru ca nu sunt decis,sau nu am bani,sau nu imi place atat de mult.Tocmai ce am refuzat o oferta de 5200euro pt a mea.La prima strigare.Tocmai pentru ca nu sunt decis in privinta viitoarei.E un pret bun si cred ca nu ma mai intalnesc cu el,dar nici nu vreau sa ma arunc cu capul inainte.Oricum,in seara asta poate reusesc sa ma vad cu @bogladen, sa conduc focusul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by panzer »

La Focus conteaza nivelul de echipare mult mai mult decat la asiatice. Daca e mai entry level nu are nici macar discuri pe spate: are tambur. Deci cu grija si rabdare si cu mult citit.

De curiozitate: unde cauti masina? Autovit, OLX?

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Nu exista tambur pe spate la Focus 3 Ecoboost. El se uita dupa un Titanium in orice caz, care este o echipare superioara.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by quelloo »

din cate stiu eu varianta ecoboost 1.0 trend are tamburi si dieselul cel mai slab la fel.
oricum nu e asa mare nevoie de discuri la motorizarile astea (putere si greutate mai mica) se descurca si discurile.

unde face fordul diferenta e la sasiu. (pe asta nou nu l-am condus dar sper ca nu au stricat sasiul) Daca e un motiv sa iei Focus, asta e modul in care poti sa iei viraje cu el. Unde Astra si Ceed ajung in pomul de pe marginea drumului, focusul merge mai departe :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

De diesel nu stiu 100% dar 1.0 ecoboost are discuri.

http://www.proleasing.ro/oferta-special ... oferta.pdf

LE: acum am vazut, doar 1.6 tdci 95 cp are tamburi.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Ogy »

Stiam ca la tot ce e pana in 100cp, fabricantii nu sunt obligati prin lege sa monteze discuri pe spate.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by panzer »

Pt FUN ar tb luat Focus. Cu motoarele mici chiar si 1.0 nu scoti mare lucru din sasiu. E mai grea, sau cel putin pare mai grea.
Diesel-ul de 115 cp e primul din lista care misca cat de cat masina. Pe buna dreptate userii de pe forum-ul lor recomanda cam toti ecoboost-ul de 1.6 (sau mai nou de 1.5) 150cp.

Dupa care incepe povestea: Titanium cu 1.5 ecoboost, + garantie extinsa - rabla + roata de rezerva = 20.000 euro.

Vedeti problema? Cam atat e un Acord 2.0. Sub pretul asta e Mazda, care are un 2.0 aspirat si tot un sasiu de origine ford, doar ca fara "minunile de plastice" Ford.

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Nop, 1.0 125 cp sta mai bine decat 1.6 tdci si nici nu duci grija filtrului de particule iar ca greutate e mai usor decat oricare alt motor de pe Ford. Oricine recomanda un motor mai mare indiferent de marca. E normal ca 150 cp sa fie mai ok decat 125. Nu e racheta 1.0 dar asa cum am spus in posturile precedente e mult mai placut la condus decat un motor de 1.6 aspirat. E mult mai silentios, are reprize mai bune si un consum decent.

20.000 euro e pret de lista dar Ford ofera discounturi foarte mari. S-au cumparat 1.5 sau 1.6 ecb Titanium cu 16-17k euro iar in echipare Titanium NU sunt plastice de proasta calitate.

Comparatie intre 1.0 si 1.6 tdci - http://www.zeperfs.com/en/duel5595-3902.htm

Nu laud Ford, nu e cea mai cea masina. Fiecare brand are "uscaciunile" sale. Imi place mai mult Mazda 3 decat Focusul meu dar ca si costuri e departe.

LE: test drive cu mai multe modele iar ce iti place tie e cea mai buna masina, indiferent ca e Kia, Ford, VAG, Dacia etc.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Ogy »

Nu e racheta 1.0 dar asa cum am spus in posturile precedente e mult mai placut la condus decat un motor de 1.6 aspirat. E mult mai silentios, are reprize mai bune si un consum decent.
Nu vreau sa o dam intr-un versus, dar acum depinde si de stilul de condus. Benzina turbo - consum decent?!? :)
Prinde 100km/h cu 0.4 secunde mai repede decat 1.4 109cp, pana la 1.6 mai are de mancat vreo 0.2 sec si vorbim de motoare 2008. Au aparut alte motoare intre timp...
La treaba cu discounturile pe care o practica mai toti. E ceva de aruncat in ochi pt unii care vezi doamne stiu sa negocieze. Eu cand merg sa-mi cumpar ceva, ma uit la pretul afisat si pe ala il platesc. Ma consider intr-un magazin, nu la piata, pe olx, okazii, ebay etc, ca sa negociez. Discountul ala pentru mine, reprezinta o parte din comisionul reprezentantei si nu din pretul masinii si aici ar trebui sa dea de gandit. O chichita de marcheting, pe care eu unul, nu o inghit.
Imi place Focusul (mai mult mondeo) dar parca au rotunjit-o asa de mult de zici ca e fiesta (vezi leon cat ibiza).

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by panzer »

Nici eu nu vreau sa o dau in nici un versus. Am sters ofertele primite de mine din pacate. Cred totusi ca era o smecherie Echipare Titanium cu Pachet Titanium. Mai pusesem si scaune premium (sport), garantie, roata rezerva, (fara xenon) si in jur de 20.000 iesise.

Nu asta este problema insa. Poate am negociat eu prost. Dar si asa, daca e 18000 noua, nu o scoti la second cu 50.000 km sub 12-13.000 ca doar nici ala de o vinde nu e tampit.

Sa vedem insa daca Nesta mai zice ceva.

PS: off topic: eu tot in doresc sa o mai tii pe asta si sa facem acea isonorizare completa! :mrgreen:

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Nu am nicio intentie de a devia de la subiect sau de a o da in versusuri. Eu am spus ca e mai placut la condus si ca are REPRIzE mai bune. Nu am facut nicio referire la 0-100. Sa fim seriosi nu cred ca mergi zilnic ca sa scoti cel mai bun 0-100 dar cu siguranta faci depasiri si accelerari din mers. Si da, are un consum decent, treapta a 6-a face minuni, la 130 ai 2900 rpm si consumul se invarte pe la 6%. Eu zic ca e ok.
Am atasat si niste date preluate de pe Autobild cu un test comparativ cu 1.6 GDI (intr-adevar pe un i30 dar sunt platforme comune). Daca o sa te uiti la reprize o sa observi ca sunt mai bune la 1.0.

Iar partea cu negocierea, tine de fiecare in parte. Eu de exemplu am dat 13700 eur pe masina si nu imi pare rau ca am negociat de la 15k si ca am obtinut si garantia de 5 ani mocca si alte mici chestii. E alegerea fiecaruia. In orice caz, eu incerc sa-l ajut pe colegul nostru iar diseara o sa vada masina. Ce face mai departe e alegerea lui.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by panzer »

Super efort bogladen. =D>

Putini au ramas la Kia si a doua masina din cei care ne "discutam" aici prin 2008. Nu e nimic in neregula cu asta. Unii au mai incercat alte marci, unii au si revenit. Pasiuni si discutii au mai fost iar gradul de subiectivism este mare.

Iti dau un mic exemplu: poti sa cauti un topic vs mazda 3 cu un user bloggerxxx sau ceva de genul asta. Si azi multi pun Mazda 3 drept next option! Ironic nu?

PS: dar isonorizarea? Cum ramane cu isonorizarea coane fanica! :mrgreen:

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Subiectivism este peste tot. E un lucru normal. Crezi ca pe clubford nu s-au reorientat catre altceva?

Mie unul imi place foarte mult Cee'd. Cred ca am postat si pe acest forum despre asta acum cativa ani. O perioada chiar m-am gandit sa dau vechiul Focus pe un Cee'd, pe atunci motoarele pe benzina de la Kia erau net superioare. Am ales tot Ford tot din subiectivism (aia mi-a placut mie nene).

Insonorizarea la FF3 comparativ cu FF2 e la ani lumina. La 170 e liniste. Mi-a luat o luna sa ma obisnuiesc si sa nu o "zmucesc" la plecarea de pe loc tocmai ca nu auzeam motorul. Fata de Kia nu stiu cum e pentru ca nu am condus.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by quelloo »

cand am luat ceedul am cochetat si cu Focus. Aveam un prieten la Colina care mi-a zis asa: "iti iei varianta entry level si eu iti pun totul pe ea gratis".
Din pacate tot ajungea mult mai scump decat Proceedul City pe care l-am comandat. e posibil ca dealerii sa faca reduceri mai mari din variantele mai echipate.

topicul cu versus Mazda 3 se referea la fostul model nu de actualul la care se saliveaza :p (asta arata cat de mult conteaza estetica)

stiu ca sunt subiectiv dar si eu sunt de parere ca noul Focus si noul Leon seamana acum mai mult cu fratii mai mici. Personal imi placeau mai mult variantele mai vechi ale modelelor astea. (pentru alte modele nu e cazul: Mazda 3, I30, Ceed (poate nu spatele aici :P), A-classe, megane, astra...)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”