Vand proceed-Cumpar Focus

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Nesta3 »

M-am hotarat sa vand masina...Are aproximativ 150mii km si 7ani(parca fix pe fix) si,desi e in stare buna spre foarte buna, m-as orienta spre ceva mai nou si cu mai putini km.Achizitionarea uneia noi s-a redus doar la Kia,tot la Kia,datorita garantiei,faptului ca sunt familizarizat cu marca si serviceul,dar si ca noile modele sunt peste generatiile anterioare din mai toate punctele de vedere.Desi am primit oferte bune de la dealeri, din pacate bugetul e depasit,in conditiile in care am si o rata la casa.In fine,cea mai buna oferta pentru un ceed 2015 1.6gdi,echipare star,cu mai multe optionale(pachet iarna,pachet CP1,bluetooth,jante 17 )a fost de 13700,tot a fost/este prea mult.Asa ca am inceput cautarile de SH,pana in 50mii km,10 mii euro maxim.Singurele care se incadreaza sunt Elantra,i30,focus.Elantra imi place la exterior,la interior ma pot obisnui cu albastrul ala obsesiv pt marca se pare,iar motorizare 1.6 gsl 132 cai e relativ ok.I30-ul parca nu mai scapa de spatele ala urat,dar am gasit una bine de tot echipata,atat interior cat si exterior,doar ca e 1.4 benzina 100cp,deci nu intra in discutie.Vreau o masina fiabila,bine echipata,aratoasa,maxim 50mii km si o motorizare care sa fie peste actuala detinuta.Am ajuns deci,la Ford Focus 2012-2015, 1.0 ecoboost 125cp,cuplu 200nm de la 1400rpm si 1.6 ecoboost 150cp,cuplu 240nm, tot de pe la 1400rpm.Ca echipari se stie ca focusul e bine dotat,dar ce am gasit si ce vreau are:
ABS, ESP,Traction control
Aer conditionat automat
Radio CD Sony cu MP3
Bluetooth si USB
Voice control
Pilot automat
Computer de bord
Comenzi audio volan
Cotiera fata
Geamuri electrice fata/spate
Senzori parcare spate
Senzori lumina si ploaie
Motorizare turbo
Jante aliaj usor 17''
Sistemul de inchidere al grilei fata
Oglinzi electrice si incalzite + semnalizare
Geamuri fumurii
Piele volan,schimbator,cotiera
Start stop
16000km
Garantie 6 luni motor si cutie

Ce parere aveti?ce parere aveti despre ford focus?ce parere aveti despre aceste motorizari ecoboost?
Multumesc
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Nesta3 »

Edit:
E echiparea Titanium,deci are si pe masa si pe tacsu. :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Ogy »

Parerea mea este ca trebuie sa faci ce ai facut si in cazul proceed-ului. Intri la ei pe forum, te inregistrezi si gasesti tot ce te intereseaza.
O sa-ti zic ce i-am zis si unui vecin cand a venit cu un leon nou nout acasa : Frumoasa.....culoarea!
Imi place albastrul si de la seat si de la ford. :)
Cand am dat eu comanda de masina, nu ma gandisem la un singur aspect, culoarea. Prin spatele dealerului trecea o masina de un superb albastru. A fost usor sa aleg. Culoarea aia o vreau (i-am zis dealerului). Dar ala e ford focus... (mi-a raspuns el) :)

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

1.0 si 1.6 ecoboost nu au avut probleme semnificative. Nu cred ca mai are rost sa iti spun ca pana si 1.0 ecoboost se misca foarte bine comparat cu un motor aspirat de pana in 1.6 (poate chiar 1.8). Consumurile sunt cel putin decente. La 1.0 am 4.5 la 110 kmph iar la 130 ai in jur de 6 iar 1.6 ecoboost consuma cu 1 l mai mult dar e alta mancare de peste. 1.6 are overboost pana la 270 Nm. Daca ai nevoie de mai multe informatii te ajut cu cea mai mare placere.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Nesta3 »

Salut si multumesc mult de raspuns.
Cel mai mult cred ca m-ai ajuta daca as putea conduce masina,sa imi fac o parere.
Daca esti de acord,sa imi dai de veste, pentru ca sunt foarte decis sa o cumpar.
Multumesc inca o data
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Salut,

Cand vrei tu, ne vedem intr-o seara si dam o tura. Eu ma invart prin Militari.

Bogdan

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by panzer »

Bafta. Sa ne spui si noua cum merge cautarea.

Am mai avut o Fiesta pe vremuri. Despre service-uri de Ford pot sa vb si eu. Sunt mai scumpe decat la Kia, dar sunt mai multe.

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Sincer nu stiu daca sunt mai scumpe. Eu am facut prima revizie cu 500 lei (ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen si verificare generala). Acum nu stiu daca la Kia e mai ieftin.

Sunt la al doilea Focus si nu mi s-au parut preturile exagerat de mari.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by quelloo »

am eu un prieten care-si face reviziile la Fiesta in Pitesti ca e la juma de pret fata de BDT si colina in bucuresti - 450-500 cica da in pitesti
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Gasesti si in Bucuresti. De mentionat ca eu evit BDT...

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by quelloo »

asta mi-a zis, asta v-am zis.
ce service de reprezentanta ford mai e prin Bucuresti?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by bogladen »

Neste, Colina, Tiriac, Roadhill

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by panzer »

Am folosit Tiriac. O singura data. N-am mai trecut pe acolo. BDT de pe Virtutii dupa aceea. Dar toate astea acum 5-6 ani. A trecut ceva timp.

Nu ne-ai spus ce exact vrei de la urmatoarea masina? Fiabila si aratoasa si atata tot?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Ogy »

Fiabila si aratoasa si atata tot?
La asta se stia raspunsul...mazda :)
El vrea sa se decida in legatura cu un focus.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vand proceed-Cumpar Focus

Post by Nesta3 »

Intradevar,gandul mi-a ramas la Mazda 3.:)
Vreau o masina noua,dar cu dotari peste ce am eu acum.Vreau garantie,iar singurele care intra in discutie sunt Kia Ceed,Hyundai I30,Elantra, Mazda 3.Din pacate,cam.toate imi depasesc bugetul ca masini noi.Ceed-uri Sh vreau doar facelift,datorita garantiei 7ani bara-bara.Din pacate,nu se mai gasesc,iar cele care se gasesc sunt tot best-uri ca dotari.
I30 imi place doar 2014 si 2015,dar tot ma racaie pe creieri spatele ala.Am gasit vreo 2 care imi satisfac cerintele,dar pretul de sh e mult prea mare(12-13 mii euro).
Mazda3 e preferata mea,atat la interior,cat si la exterior.Iar motorizarile,fie ele aspirate,conduse,imi plac foarte mult.Din pacate pretul e mare si nu se gasesc sh(ma refer la ultimul model).Ma uitam zilele astea la Mazda 6,modelul anterior.Motorizari pe benzina,1.8 si 2.5.De prima nu am auzit probleme,am.tot citit pe forum la ei si e ok.Dar din pacate,nu se gaseste de cumparat.A doua,cea de 2.5 se gaseste la vanzare,dar e plina de probleme:cutia,motorul,discurile.Se gasesc diesel-uri,dar decat sa dau 9-10-11 mii euro pe o masina cu 100 +mii km,mai bine stau linistit.Si mai ales pentru un diesel,nefiind fan.
Asa ca,mi-a sarir in ochi Fordul asta Focus.Dotari cat cuprinde la unele,km foarte putini la motorizarile pe benzina ecoboost(pana in 30 mii km),preturi ok,aspect exterior foarte placut,iar interiorul,ori iti place,ori nu.Desi are mult plastic,indeosebi pe usi,nu ma deranjeaza.Ca spatiu,e mai mica decat proceedul,dar la focus parca te cuprinde bordul si consola.In spate,la varianta berlina,spatiul e foarte mic,foarte inghesuit pentru o persoana de inaltime si greutate medie.Azi m-am urcat intr-unul din 2015,in reprezentanta, si deja ma enervasem de la incercarea de a intra in spate.Cu scaunul sofer reglat in fata,fara sa ma intind spre volan cand sofez,spatiul in spate era infim.Genunchii imi intrau in spatarul scaunului.Sper ca la varianta hatchback sau wagon sa nu intalnesc aceasta problema.
Revenind,m-ar incanta acest focus, dar sa fie in garantie,desi din ce am.citit pe forum la ei, e vai si amar cu garantiile/rezolvarile pe garantie.Ca motorizare,ma incanta acest motor de 1litru,ecoboost,125cp,200cuplu.Dar nu ii vad viata lunga,cel putin in comparatie cu un aspirat.Pe forum se plangeau de calitatea proasta a pompei de apa,care pierdea antigel,de calitatea slaba a furtunelor de racire,care datorita faptului ca acest motor se incinge foarte tare, acestea se dilata,se fisureaza si pierd antigel.In rest nu sunt probleme.Mi-ar placea motorizarea de 1.6 ecoboost,150cp,240cuplu,270cu overboost.Am gasit un wagon,2014, cu clima,pilot automat,geamuri electrice,senzori fata-spate, piele volan si schimbator etc la vreo 9500 euro,20 mii km,inca in garantie.Maine il voi suna,dar din pacate va trebui sa ma deplasez in Ploiesti pt masina.
Una peste alta,nu as vrea sa trec la alta marca,dar momentan nu am ce face.Probabil daca mai astept poate voi mai strange niste bani si voi lua un ceed 2015 sau 2014 la un pret bun.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”