Vreau sa schimb masina

Subiecte care nu ţin de un numit model
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by eugenflorinmanea »

Da I40 e f tare...dar daca ar avea motorul de 184 cai. Nu pot sa trec peste aspectul 12 secunde..asta ar insemna sa ma intorc la Dacia Logan 1.4 ca si demaraj si nu pot.
Am condus si Focus si Megane Coupe- e altceva directia fata de Pro ul meu..de aia zic ca mai e de lucru la Kia Hyundai. Poate au mai recuperat intre timp..dar pe mine 1 nu m au convins cu modurile alea 3 de setare pentru directie.
Vag are 4 ani garantie incepand cu 2011.
Accord pe benzina trece de 10 in oras iar afara se invarte pe la 7.5-8la suta. E cam multisor parerea mea.
Parerea mea personala e ca trebuie sa gasesti o nasina de la cineva cunoscut...asta e cel mai bine. Numai ca eu nu am gasit pana acum.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vreau sa schimb masina

Post by quelloo »

Nesta3 wrote:Plus ca motorul ala de 1.7 136 cp mi se pare suficient ca putere pentru Bucuresti si iesiri afara,mi se pare ok ca si consum si bineinteles ca si taxe.
daca cei 136 cai de pe asta sunt la fel ca cei 136 cai de pe motorul 1.6 diesel de pe ceed, mai bine ramai pe un 1.4 de pe primul ceed. se simte la fel (27 cai in minus si 7 ani diferenta) testat de mine unu dupa altu. pe mine unul m-a dezamagit complet, dar, e drept eu prefer masina cat mai sport (suspensii tari si motor puternic). Pentru multa lume e f bun motorul. e extrem de rafinat si silentios. Si consumul cred ca e ok. Masina de test avea o medie de 8.2 pe bord ceea ce mi se pare ok la regim de testdrive.

Oricum: orice ai alege, test-drive-ul e sfant.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by eugenflorinmanea »

Exclus sa ma intorc la 12 secunde demaraj in conditiile in care 6%mixt mi se pare foarte mult pentru ce poate motorul. Mai bine Octavia noua:) cel putin la aia stiu ca am 150 cai pe 1,300 kg fuge de rupe.
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by Ogy »

Idem @bondalicir si Nesta3.
Pai tu vrei masina de familie si raliu?
Unde si de cine fugi?
Eu cu 1.4 prin bucuresti ating (imaginar si frecvent) 120-140 cu 1.4. Maxim prins nu-ti spun. In afara orasului i-am dat podea la propriu. Vezi topicurile...cauciucuri, ulei si sistem de franare schimbate in regimul meu de condus.
Familist, ma gandesc ca nu o sa faci treaba asta, mai ales la ce vad in trafic (aglomeratie, oameni frustrati, melci, etc)
Daca nu-i schimba astia caroseria pana ma hotarasc eu......

http://www.automobile-catalog.com/car/2 ... emium.html

De care skoda vorbesti?
1586kg manuala pe benzina de 160 cai. Alea sunt consumurile reale ?!?!? :shock:
http://www.skoda-auto.co.in/models/supe ... cification

Uite si i40 0-100
https://www.youtube.com/watch?v=nIkMRVPAtrY

si skoda.. 2.0 170 cai
https://www.youtube.com/watch?v=X81weXe0Ir8

Pe acceleratie eu vad o diferenta de maxim 1-2 secunde.

Ma omori cu zile! Zici ca ai ajuns aici de pe o alta marca de masina.
Cat ai tu pe gps la 100km/h si cat arata pe gps la skoda la 100km/h?

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by Bonzai2 »

@Ogy cred ca inițiatorul topicului dorește și ceva cuplu nu doar viteza maxima.
Și eu am atins cu loganul lui taică-meu de 1.2 o viteza de 150 dar asta nu înseamnă că fuge :)
Și dacă ai copil nu înseamnă că nu îți mai trebuie CP la mașina :D, mai circuli și singur.

Eu am avut 2.0 benzina și am trecut din nou la diesel pt cuplu, ma oboseala și pe mine și pe pasageri sa tot retrogradez și sa urle motorul ca sa fac o depășire în panta.,îmi imaginez ca la un motor de 1.4 sau 1.6 trebuie sa turezi și mai mult

Iar kia ceed și Passat sunt din clase diferite, nu se pot compara. Chiar dacă Passat-ul poluează mai mult :D ai alt feeling, alta comoditate la volan
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by Ogy »

îmi imaginez ca la un motor de 1.4 sau 1.6 trebuie sa turezi și mai mult
Pai si dai la manivela? Apesi pedala, nu bagi carbuni cu lopata. :D
Dintre cele 3 prezentate, doar benzinarul e mai "slab" pe cuplu (213). Ma gandesc ca la cei 170+ cai, ar trebui sa accelereze cel putin cat fostul tau benzinar de 2.0.
Versusul i l-am facut intre skoda superb si i40.
De cee'd i-am zis altceva, de corectitudinea cadranelor si sa-si aminteasca ce are in curte.
ma oboseala și pe mine și pe pasageri sa tot retrogradez și sa urle motorul ca sa fac o depășire în panta
Nu-ti functiona "muzica" la masina. :D
Din pacate pe i40 nu gasesc motoarele si cutiile de pe i30.
A se vedea 1.6l GDi cu 7DCT

Tu ai trecut in alta liga, nu se pune. :wink:

LE: pentru mine, diesel nu exista!
Tocmai de acel "feeling" ma feresc.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Vreau sa schimb masina

Post by Razica »

sau astepti pana la anul si cumperi asa ceva:
http://www.gospelherald.com/articles/57 ... engine.htm

asta daca vor aduce in romania motorizarea asta :lol:
si asa ai si cuplu si putere si 5 ani garantie si motor testat ca se vinde de ceva ani 1.6 tgdi.

pe de alta parte...voi ati avea curaj in momentul de fata sa va cumparati un motor nou tdi? mai ales ca au aparut zvonuri de existenta unui alt soft ascuns?
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by bondalicir »

@quello ce vrei sa zici cu motorul de 1.6 diesel de pe ceed? al meu fuge de mananca pamantul. bine e remapat dar fuge rau de tot. eu sunt super multumit de masina si motor si nu o vand pentru nimic in lume. bine pentru un i40... mi se pare combinatia ideala consum super ok 5-6 % in afara cu medie de viteze spre 100km/h.
vreau sa zic ca am fost cu varul meu in bulgaria si el avea ceed 1.4 benzina si nu era break ca al meu. il pierdeam frecvent pe serpentine si dealuri. cand a ajuns a zis ca isi baga picioru si urmatoarea masina e neaparat de minim 140 de cai. (cam atat are a mea teoretic acum dupa remapare. specific ca remaparea s-a facut la 20k km si nu am nici o problema la 160k km. nu scoiate fum, nu consuma mai mult, insa feelingul este clar unul pozitiv)
eu as vrea sa mai vad o alta masina cu motor de 1,6 diesel sa se infinga ca asta.
hai ca am deraiat.
daca tu vorbeai cumva de ceedul nou 1.6 dsl de 136 de cai, nu cunosc, nu am condus, o fi cum spui tu. dar cred ca se rezolva ceva si pe acolo cu o remapare...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vreau sa schimb masina

Post by quelloo »

Razica wrote:sau astepti pana la anul si cumperi asa ceva:
http://www.gospelherald.com/articles/57 ... engine.htm

asta daca vor aduce in romania motorizarea asta :lol:
si asa ai si cuplu si putere si 5 ani garantie si motor testat ca se vinde de ceva ani 1.6 tgdi.

pe de alta parte...voi ati avea curaj in momentul de fata sa va cumparati un motor nou tdi? mai ales ca au aparut zvonuri de existenta unui alt soft ascuns?
1. nu cred ca o sa arate la fel elantra aia
2. personal imi place mai mult forma la cea actuala.
3. 99% nu vine motorul ala in europa
4. din cate imi aminteam eu, elantra era in clasa cu rio sedan: deci pica la spatiu pentru Eugen.

*5. TDI-ul ala tot se simte mai bine pe accelerari pentru ca are cuplu mai mare decat echivalentul Crdi. Da e mai zgomotos, si da polueaza mai mult (adica oxizi de azot, ca CO2 tot scoate mai putin decat varianta pe benzina). Chiar nu stiu de ce se crizeaza lumea. Da, au mintit. O sa plateasca. Credeti ca nu o sa le mai cumpere romanii masinile pentru ca baga mai multi oxizi de azot in atmosfera? - hai sa ne trezim. Plus, la cat se fura si se minte la noi in tara, cred ca povestea asta cu VW e ultimul lucru care trebuie sa ne intereseze!
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vreau sa schimb masina

Post by quelloo »

bondalicir wrote:@quello ce vrei sa zici cu motorul de 1.6 diesel de pe ceed? al meu fuge de mananca pamantul. bine e remapat dar fuge rau de tot. eu sunt super multumit de masina si motor si nu o vand pentru nimic in lume. bine pentru un i40... mi se pare combinatia ideala consum super ok 5-6 % in afara cu medie de viteze spre 100km/h.
vreau sa zic ca am fost cu varul meu in bulgaria si el avea ceed 1.4 benzina si nu era break ca al meu. il pierdeam frecvent pe serpentine si dealuri. cand a ajuns a zis ca isi baga picioru si urmatoarea masina e neaparat de minim 140 de cai. (cam atat are a mea teoretic acum dupa remapare. specific ca remaparea s-a facut la 20k km si nu am nici o problema la 160k km. nu scoiate fum, nu consuma mai mult, insa feelingul este clar unul pozitiv)
eu as vrea sa mai vad o alta masina cu motor de 1,6 diesel sa se infinga ca asta.
hai ca am deraiat.
daca tu vorbeai cumva de ceedul nou 1.6 dsl de 136 de cai, nu cunosc, nu am condus, o fi cum spui tu. dar cred ca se rezolva ceva si pe acolo cu o remapare...
:p exact, de ala nou vorbeam... zici ca e castrat.
stiu ca cel vechi e super - si eu am facut testdrive pe cel de 115 cai cand am luat masina mea. nici nu e termen de comparatie intre cele 2.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vreau sa schimb masina

Post by quelloo »

Ogy wrote:Pe acceleratie eu vad o diferenta de maxim 1-2 secunde.

Ma omori cu zile! Zici ca ai ajuns aici de pe o alta marca de masina.
Cat ai tu pe gps la 100km/h si cat arata pe gps la skoda la 100km/h?
1-2 secunde pe acceleratie sunt o eternitate :P
intradevar, daca e ca la VW golf, la 100 pe ceas skoda are 92-93 maxim.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by eugenflorinmanea »

Vreau sa trec la diesel pentru cuplu si pentru ca..m am obisnuit sa dau putin pe combustibil de cand cu Gpl u :).
Ogy pe banii mei si pe muzica mea nu poti sa ..faci ceva in gusturile omului. Urasc masinile care abia se misca pe demaraj si nu vorbesc de oras...ci de Dealu Negru autostrada cand trebuie sa te bagi pe a doua banda, depasiri etc. Deci ..nu hotarat! Nu pot sa trec de la o masina cu 0-100 in 10 secunde la una cu 12 secunde.
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vreau sa schimb masina

Post by Nesta3 »

Ai dreptate.Sunt banii tai si pana la urma,tu stii ce vrei de la viitoarea masina.
Singurul diesel pe care l-as cumpara,si ala nou,ar fi de la Kia sau Hyundai.Eu nu cred in mitul diesel,ca ar polua mai putin ca o benzina,ca ar consuma mai putin,ca ar fi mai bun.Sunt pline service-urile de dieseluri cu probleme,majoritatea VAG,iar eu nu vreau sa intru in hora asta.Parerea mea, e ca masina diesel e prea complicata pt rabdarea mea,banii mei,confortul meu,etc.Iar pentru a scapa de grijile astea,prefer o masina/motor cu 7 ani garantie ca sa imi pot vedea de treburile mele,nu sa mor de grija calitatii motorinei,sau ca ingheata motorina pe instalatie cand sunt -25 grade sau ca trebuie sa stau cu ochii pe martorul filtrului de particule,ca sa nu care cumva sa ma lase in drum vreun senzor.Si lista continua.
Motorul pe benzina ramane sfant,iar cum am trait 7 ani cu 1.4 109CP,137cuplu,cu performante decente spre bune,tot asa pot trai si cu un 1.6 gdi,un motor cu siguranta mai potent decat actualul.Consumul unui 1.4,in oras,dupa 7 ani de zile,cu de toate(forja si tras de el la maxim), este de 9l/100km,in conditii de aglomeratie sufocanta.Un diesel 1.6 consuma tot atat,nu poate contesta nimeni asta,iar de 1.9 sau 2.0 nu mai spun.Plus ca euro 5 si euro 6 pe diesel,are si o parte nasoala,si anume filtrul ala de particule,care il omori in oras.
Ca si performante,parerea mea,e ca nu se poate compara un 1.9 sau 2.0 tdi cu un 1.6gdi.Oricum am lua-o.Poate ai cuplu la diesel in plaja joasa,dar benzina aia cand o calci si se duce in 6200 ture,pai se duce nene.Ca esti comod si nu iti place sa retrogradezi,sau ca nu iti place ca se tureaza,asta tine de gusturi,nu de performante.
De ce nu incerci 1.0 turbo 125 cp, de la Kia? :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by bondalicir »

vezi ca nu conteaza doar aspectul asta de 0-12 secunde. daca are o cutie bine etajata va avea timpi foarte buni pe alte plaje gen 80-120 care sunt mult mai importanti decat cei de la 0-100. fiind diesel si cuplu mare posibil sa se comporte foarte ok la un mers uzual. banuiesc ca nu stai toata ziua sa faci liniute. acum nu am mers cu ea nu stiu cum se comporta de asta este absolut necesar un test drive. s-ar putea sa ai o surpriza placuta. si sa stii ca de la 0-100 in 12 secunde cu o remapare poti sa ajungi linistit in 10 secunde la 100
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa schimb masina

Post by Ajax26 »

Diesel in oras nu merita din punctul meu de vedere -
Am ca masina de servici un Hyundai Accent 2008 - 1,5 crdi de 110 CP care merge super dar consuma de rupe in oras - in jur de 9 !!
E adevarat ca nici eu nu prea sunt user friendly pt diesel - schimb frecvent pe 3500 dar de ce ai turbina daca nu o folosesti :)). Poate un melc sa il scoata in 7-8 ... asta cu schimbat pana in 2000 frana de de motor etc.
Cel mai bine iesi cu o benzina pe gpl - nu vibreaza nimic - nu face ca un tractor etc si la un motor de 2.0 cred ca ai si cuplu si ce vrei tu
Urmatoarea masina cred ca va fi tot KIA mai mult ca sigur un Sportage de 2.0 benzina - nu nou dar sa fie in garantie :))
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”