Kia63

Subiecte care nu ţin de un numit model
kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: ANVELOPE DE IARNA PTR. NOUL SPORTAGE

Post by kia63 »

Sa nu mai aud de SIGEMO!Am patit-o cu jantele de tabla KFZ luate de la ei, erau defecte si nu se puteau echilibra.

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Garantia reala Sportage III

Post by kia63 »

Am luat legatura cu dealer-ul pentru problema cu centura de siguranta slabita si care se retrage cam greu sau uneori deloc.Primit un raspuns masca, cica sa vin cu dovezi pentru un eventual raport spre Bucuresti.Adica sa fac un video ceva, cu momentul in care se manifesta treaba.Cum vi se pare asta?Cica sa ai garantie in Romania la KIA!

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Garantia reala Sportage III

Post by zaboss »

Fără a-i lua apărare, răspunsul este unul normal și ține de respectarea procedurilor interne. Din punctul acesta de vedere, când raportezi o problemă, fie o diagnostichează ei, fie vii tu cu elementele justificative. Pe bază de povești verbale nu ia nimeni o decizie, fiindcă ei nu pot merge la producător, știți, mi-a zis unul că i se bălăngăne centura, îi dăm una nouă? Nici un producător nu face garanții pe vorbe.

De aia cei de la call center la operatorul de cablu te iau cu câte beculețe sunt aprinse, e băgat cablul, restartează...
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Garantia reala Sportage III

Post by kia63 »

Zici?Pai atunci sa te intreb altceva, dincolo de proceduri si vorbe!Pentru un altfel de defect mecanic,electric etc cum fac?Semnalez neajunsul observat, desigur pot fi subiectiv si neaparat vin cu dovezi?Pai aia de ce sunt acolo, nu sa testeze si sa verifice orice semnaleaza clientul in neregula?Mi se pare deplasat rau, la ce mai am garantie atunci?Stiam eu ca daca tin la garantie imi trebuie nervi tari.Am mai avut garantie la o masina acum vreo 8 ani si dupa ce am vazut cum se pune problema, am renuntat la garantie si in final si la masina.Garantia e bine sa o ai, dar sa nu cumva sa o invoci sau sa ai nevoie de ea, ca apar discutiile!

Chiar asa, daca tot vorbim de garantie, cum v-a ajutat in mod real pe voi, dati exemple!
Last edited by kia63 on 23 Oct 2015, 22:01, edited 3 times in total.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Garantia reala Sportage III

Post by zaboss »

Semnalezi defectul și lași mașina acolo pentru teste, ce e așa de greu de priceput?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Garantia reala Sportage III

Post by kia63 »

Am semnalat defectul si imi caut aparat video performant de cumparat...!Sincer tu cu cine esti?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Garantia reala Sportage III

Post by zaboss »

Dacă e o problem nu înțeleg de ce nu le lași lor mașina să verifice???

Eu nu sunt cu nimeni, dar am ceva mai multă experiență cu tipul acesta de probleme și am perspectivele din ambele părți.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantia reala Sportage III

Post by quelloo »

kia63 wrote:Am luat legatura cu dealer-ul pentru problema cu centura de siguranta slabita si care se retrage cam greu sau uneori deloc.Primit un raspuns masca, cica sa vin cu dovezi pentru un eventual raport spre Bucuresti.Adica sa fac un video ceva, cu momentul in care se manifesta treaba.Cum vi se pare asta?Cica sa ai garantie in Romania la KIA!
e chiar ok asta. si sincer chiar elimina un drum inutil la service parerea mea.
filmezi, le trimiti, ei evalueaza, comanda piesele si cand vii le schimba
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia reala Sportage III

Post by Ogy »

@kia63, daca nu vrei sa te luam drept trol, trebuie sa dai mai multe detalii (localitate, service, mecanic etc).
Defectele de fabricatie, aparute in exploatare, se constata si se rezolva in service-urile firmei respective. Observi ca nu specific vreo marca?!
Chiar daca nu am cuvinte de lauda pentru ultima interventie la revizie, precum si in rezolvarea acesteia, iti pot spune ca ORICE problema legata de garantie, s-a rezolvat fara discutii si intr-un timp foarte scurt (indiferent de piesa inclusa in garantie).

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Garantia reala Sportage III

Post by b76bgaarh »

Da ce atâtea detalii. Nu vezi ca trebuie sa citim în globul de cristal despre ce sportage vorbește.

Baftă
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Garantia reala Sportage III

Post by kia63 »

Troll!? :lol: Asta e tare gluma!

Am la semnatura masina trecuta e 2 litri benzina, e destul?Sau poate vreti si poze cu mine si numarul de inmatriculare!Desigur ca si alea pot fi false, nu?

La Bucuresti e altceva sunt vreo 4 dealeri, inclusiv importatorul, dar la tara in provincie e mult mai rau.Cine nu crede sa se convinga pe pielea lui. :(

Off-topic!Am mai avut masini si am fost si pe alte forumuri de marca dar vad ca pe aici e multa suspiciune, ca sa nu zic mai mult...!Trebuie sa ai o masina anume sa poti vorbi pe acest forum, ca altfel nu merge!Of Doamne!Ce tara si ce oameni! [-X

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Garantia reala Sportage III

Post by Ogy »

Pana nu citesti regulamentul forumului si nu te conformezi acestuia, poti merge in zona off topic si cafenea sa ne bucuri cu prezenta.
Pentru ca ai avut bunavointa sa te inregistrezi ti-am adunat toate informatiile in acest topic, unde poti comunica cu noi mai departe.
In orice alt loc de pe forum ca sa postezi, vezi prima fraza din acest post.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia63

Post by zaboss »

Din ideea de aderare a României la UE, mulți concetățeni au luat decât partea cu „sunt cetățean european și am drepturi”, nu și partea cu obligații și responsabilități. Relația client-furnizor nu este una de sclav-stăpân, ci trebuie bazată pe respect reciproc, respectarea procedurilor și a legislației. De când ai apărut pe forum ai început doar cu plângeri, nu ai dat niciodată detalii referitoare la mașină și locul de unde ai cumpărat-o, dacă a fost nouă sau ai luat-o SH. Nu există nimic la semnătură, iar la profil apare doar Sportage, fără alte detalii. Nu spui care dealer nu-și respectă obligațiile, doar revii periodic cu câte o problemă pe care, chipurile, acesta nu o rezolvă. Faptul că acest forum nu este foarte animat înseamnă, printre altele, și faptul că oamenii care au mașini Kia (dar nici pe Hyundai nu e cine știe ce animație, deși ei au vândut chiar mai mult, că-l au în spate pe Țiriac) nu au probleme majore care să necesite discuți aprinse. Dacă sapi un pic pe forum, poți găsi din trecut discuții aprinse cu importatorul cu privire la garanție, care, din fericire, s-au rezolvat pozitiv, în favoarea membrilor forumului. În unele cazuri s-a mers chiar până la contactarea celor din Coreea. Așa că este normal ca, în lipsa unor detalii cu privire la dealer și localitate, este normal ca oamenii să fie suspicioși cu privire la situația ta.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia63

Post by Nesta3 »

Mi se pare foarte la indemana sa filmezi 1 minut ambele centuri cum se trag/retrag,le trimiti filmuletul,iar ei decid ca e defect si te cheama sa o inlocuiasca.Decat sa faci drumuri dus intors,mai bine te folosesti de tehnologia asta de care e dependenta lumea si iti rezolvi problema.
Sincer,chiar e enervant sa nu stim ce masina ai,de unde ai luat-o,cu cine nu te intelegi si in ce service etc.Mai ales ca ti se atrage atentia a nu stiu cata oara asupra acestui fapt.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

kia63
Posts: 60
Joined: 26 Aug 2015, 20:22
Auto: Sportage

Re: Kia63

Post by kia63 »

Multumesc pentru onoarea de a avea un manunchi de posturi pe nick-ul meu kia 63.Observ ca si alti membri au date incomplete la profil ca si mine?Deci?Totusi vad ca anumite posturi ce imi apartin nu au fost mutate corespunzator, deci e varza!


In concluzie as dori sa ma retrag de pe acest forum irevocabil, e o mare dezamagire si ma simt persecutat!Nu am cuvinte!

Puteti sa imi stergeti orice mesaj si contul!Ce am avut si ce am pierdut...nimic!

ADIO!

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”