Dacia lansează un Logan Sedan sport

Subiecte care nu ţin de un numit model
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Dacia lanseaz? un Logan Sedan sport

Post by Arnold12 »

Produc?torul de la Pite?ti va lansa ?n 2009 un Logan Sedan sport cu aceea?i motorizare ca Renault Twingo Sport, adic? 1,6 litri ?i 133 de cai-putere, a declarat pentru MEDIAFAX directorul de produs Sandero la nivel mondial, Sophie Albertus. "Anul viitor vom introduce pe Logan Sedan motorizarea de pe Renault Twingo Sport. Pe l?ng? aceasta, Logan va avea ?i c?teva modific?ri tehnice ?i de design, care s? eviden?ieze tr?s?turile sportive ale modelului", a spus Albertus, cu ocazia primului drive-test organizat de Dacia pentru modelul Sandero, eveniment desf??urat ?n Croa?ia.

De asemenea, constructorul are ?n plan montarea motorului de 133 de cai-putere ?i pe modelul Dacia Sandero, dar numai dup? ce ?l va introduce pe Renault Sandero comercializat pe pie?ele din Brazilia ?i Argentina.

sursa http://www.cotidianul.ro/dacia_lanseaza ... 49155.html
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

133 cai cam frectie daca tot ii zice sport...
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

cam asa e...
da' o sa aiba proprietarii motiv sa le' tuneze' mai ....apasat :lol: .
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

133 cai la o tona nu e rau.
A mea are 110 cai la 1.4 tone aproape si ia suta in 10.6 v max 196 kmh.

Loganul asta teoretic ar putea sa ia suta in 7-8s si v max undeva pe la 200 si ceva....daca ar fi ajutat de cutie.

cmg_george

Post by cmg_george »

Deci eu ce sa zic ca am masina sport daca am 122CP? Get real. Renault Twingo Sport este o jucarie de masina pe jumatate cat loganul... cum sa numesti sport loganul cu 133CP?...eu i-am zice o masina care vine in randul lumii... oricum abea astept sa vad cum o sa arate :)

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rayman »

Eu is mai curios de celelalte modificari, in afara de motor.
Daca vor sa-i spuna sport, parca ar merge mai joasa, cu alte suspensii, cutie, etc.

Poate ne trezim cu un logan cu eleron, spoiler, praguri joase, neoane in varianta stock si lumini de pozitie albastre :)

Ar mai fi de adaugat grila fata gen "plasa" si stopuri negre, si evacuare "bum-bum". Insa doar pentru connaisseuri!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

.indie. wrote:133 cai la o tona nu e rau.
A mea are 110 cai la 1.4 tone aproape si ia suta in 10.6 v max 196 kmh.
Eheee sa vezi ce mandri vor fi posorii de Logan sport. Si asa multi sunt agresivi in trafic dar cand se vor da cu un "Logan sport" sa vezi atunci.
Oricum, din ce am citit eu, cei 133 de cai sunt disponibili pe la 6750 de rpm si nu stiu daca vor aduce un comportament cu mult mai bun fata de motorizarea actuala la o utilizare de zi cu zi.
http://www.sotto.ro/articol/Stiri/2148/ ... 33-CP.html
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Mai, chestia asta cu `sport` e relativa.

Asa as putea zice si eu ca un 911 care ia suta in 5 secunde e o putoare ordinara vs o masina de Formula1.

De altfel cand Damon Hill a fost invitat sa testeze un Ferrari a spus clar de la inceput, nu va asteptati sa va spun ca e rapida pentru ca eu sunt invatat cu alte masini:)

Dar totusi 133 CP pentru o Dacia e destul de sportiva.
Again, daca prinde suta in 8s e destul de sportiva.


Insa eu as pune motorul asta pe Sandero, nu pe Logan.
Un hatch e mai sportiv decat un dulap, Sandero ar trebui sa beneficieze de motor.

cmg_george

Post by cmg_george »

O sa beneficieze si sandero :). Acum ma gandeam la vechea dacie 1300 sport... care avea vro 5CP in plus... ma bufneste rasul :)

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

Mie mi se pare o strategie de marketing chestia asta cu Loganul "Sport" de 133 CP. Eu zic ca trebuie sa adauge ceva in plus la Logan ca nu o sa se mai vanda din cauza lui Sandero.
A propos de sportivitatea oferita de cei 133 de hamsteri, cred ca nu o sa-i simta nimeni cu felul in care e setata cutia aia de viteze de pe Logan. Sa nu se supere nimeni pe mine ca am avut Logan 1 an de zile(1.6 90 CP) si nu am avut nici o problema cu el (decat ca mi-au spus la revizia de un an ca la 9000 de km cat avea masina atunci, ca ii curgea ulei de la distributie :shock:), E interesant la ce pret o sa fie disponibil.

OT. A condus careva Sandero?
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

pt poolshark: am condus acum 2 zile la test drive un sandero 1.4 8V, 75 cp, tragea la fel ca supernova/solenza, interoirul e d logan numai k e un pic mai "finisat".
Revenind la sportivul de 133 cp ... sa fim seriosi cu suspensia p care o are loganul, si cu directia lui nu m as risca sa intru mai tare in curba. Daca nu ii fac modificari serioase la cutie, suspensie, directie si frana, o sa vedem multe iesiri in decor ale sportivei, parerea mea
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”